Automatyzacja warunkowa

Typ urządzenia można zmienić tutaj, wyszukaj swoją encję →

Wklej kod do Narzędzia deweloperskie > Szablon. I podmień sensory

1.sensor  {{ states('sensor.temp_srednia')| float}}
2.sensor  {{ states('sensor.zewnetrzna_2_pc_hub_temperature_sensor_38cb') | float }}
Zamykanie: 
Stan - value_template: "{{ states('sensor.temp_srednia') | float > states('sensor.zewnetrzna_2_pc_hub_temperature_sensor_38cb') | float }}"
Otwieranie:
Stan - value_template: "{{ states('sensor.temp_srednia') | float < states('sensor.zewnetrzna_2_pc_hub_temperature_sensor_38cb') | float }}"

  • Jeśli to automatyka szwankuje to tu będą częste zmiany “False” i “True”
  • Nie masz czasami innej automatyki co może ingerować w sterowanie “_otwieranie” “_zamykanie” ?
  • sensory które są wykorzystane w automatyzacji działają bezbłędnie ( są dostępne…)

Mam to wkleić i uruchomić automatyzację czy jak ?
Mam dużo automatyk ,ale czy któraś może ingerować ? Nie sądzę . Zawór jest już z rok zamontowany bez automatyzacji i nic go samoistnie nie przełączało .

Uruchom. Teraz 2 warunek jest spełniony czyli otwieranie
Po uruchomieniu automatyzacji obserwuj czy zmienia się na warunek 1 czy nie.
Jeśli przez pare minut nie zmieni się aktywny warunek to znaczy że automatyzacji dział poprawnie
Edycja- Zmieni się dopiero jak spełni się warunek na “zamykanie” ( z < na >)
/
Klikając na encje np. otwieranie zaworu naciśnij 3 kropeczki i kliknij w “Powiązanie” wyświetli się lista powiązanych automatyzacji z tą encją
/
Jeśli masz “Alexe” lub “Googla” wydasz komendę Wyłącz wszystkie światła - wtedy przełączy zawory

A wiec tak . Uruchomiłem automatyzację i obserwowałem skrypt . Zawór co jakiś czas jest otwierany ale na skrypcie nic nie zmienia się poza oczywiście temperaturami z czujników . Nie wiem na pewno lecz wydawało mi się że te ponowne otwieranie zaworu następuje gdy temperatura zmienia się o 0,1 stopnia , ale zaznaczam nie jestem tego na sto procent pewny . Co do powiązanych encji to wyświetla mi się coś takiego :

Czyli wynika z tego że automatyzacji działa poprawnie tylko z czyś koliduje.
:thinking: Masz jeszcze 2 powiązane automatyzacje, wyłącz je na czas testu
:thinking: Dziennik wpisz encje zaworu i zobacz historie co zawór aktywowało

Chciałem wyłączyć te dwie automatyzacje , czyli bojler otwieranie i zamykanie zaworu lecz okazało się że automatyzacje te cały czas były wyłączone a utworzyłem je wtedy nim jeszcze założyłem ten temat, gdy sam próbowałem zrobić tą automatyzację . Jeżeli jest taka potrzeba to mogę je całkowicie usunąć . A oto zmiany z dziennika przy załączonej twojej automatyzacji .

Jeżeli nie masz ustalonego zakresu `O ile musi podnieść/obniżyć się temperatur by automatyzacja zadziałała’ to będziesz miał klikacza zaworów,
należałoby też uwzględnić czas trwania takiego stanu np. Jeżeli temperatura zmieni się o 2° w górę/w dół i trwa to 5minut uruchom automatyzacje/zawór .
Pokaż jeszcze jakie atrybuty ma twoja encja
light.bojler_sterowanie_zawor_zamykanie

Zacznij więc od naprawienia swojej encji zaworu który nie jest światłością i nie obsługuje zmiany kolorów.

Tu nie ma nic do naprawiania . Ta encja pozostanie światłością bo była tak celowo ustawiona w supli z powodów o których tu wcześniej wspominałem . Najwyżej nie będzie automatyzacji .

Myślę, że się to da “odświetlić” za pomocą pliku customize.yaml

light.bojler_sterowanie_zawor_zamykanie:
  device_class: switch

Ale czy to coś pomoże w mojej automatyzacji ? I czy nie będzie to kolidować z tym co jest ustawione w Supli ?

Co wyłączyło