Binary Button Disable

Cześć mam noda, w którym czujnik ruchu zapala żarówkę. Steruje nią włącznik szklany, dotykowa na Tasmocie. Wszystko działa poprawnie, ale czasem z rozpędu wchodząc do kuchni i tak klikam na panel, co powoduje wyłączenie, włączonego przez czujkę światła . Jak dodać w tej automatyzacji by blokowało włącznik kiedy czujka zadziała na powiedzmy 5s.

1 polubienie

Możesz dać nod delay na rate limit i ustawić np 1 wiadomość na 5s, a jeżeli jest więcej to drop.

O kurde chyba nie wiem jak :grin:

@tikooo W nodzie dalay możesz ustawić jakby tryb pracy na “rate limit” to powoduje że przez nod nie przejdzie więcej niż x wiadomości na y czasu. Do tego możesz tam ustalić co ma się stać z wiadomościami które przyjdą w czasie tej “przerwy” (przekroczą ten zadany limit). Możesz je kolejkować albo porzucać/ignorować. W twoim przypadku wystarczy je porzucać - czyli drop.
Czyli jak ustawisz rate limit na 1 wiadomość na 5s to gdy czujka wykryje ruch to pójdzie ta jedna wiadomość. I uruchomi się blokada na 5s. Jak w tym czasie wciśniesz to Twoja wiadomość zostanie usunięta na tym nodzie i proces się nie wykona. Natomiast jak upłynie 5s i naciśniesz to wszystko zadziała bez problemów.

Artur dziękuję za odpowiedź, ale chyba źle opisałem mój problem. Tyczy on się fizycznego kliknięcia przełączniku z Tasmotą na pokładzie, wiec chyba tak się nie uda. Szukałem sposobu w samym sofcie Tasmoty, ale nie znalazłem przynajmniej nie widzę by tam była taka opcja, by po pierwszym kliknięciu na fizyczny przełącznik (dotykowy) odczekał 5 sekund aby zadziałał dopiero kolejny raz.

@tikooo to nie ma znaczenia jaki przełącznik jeżeli naciśnięcie generuje wysłanie wiadomości w procesie to możesz tak to ogarnąć.

@tikooo chyba wiem w czym jest problem. Włącznik dotykowy oprócz wysyłania mqtt włącza i wyłącza znajdujący się w nim przekaźnik. Żeby rozwiązanie, które podał @artur działało poprawnie musisz „odłączyć” działanie przekaźnika po wciśnięciu przycisku. Jest na to odpowiednie polecenie do wpisania w konsoli tasmoty (chyba PowerOnState 4 ale nie mam pewności - musisz doczytać w dokumentacji).
Jest oczywiście minus takiego rozwiązania. W przypadku problemów z HA nie włączysz światła.

1 polubienie