Cena energii elektrycznej Tauron G12W

Może ten temat coś podpowie:

Taką stronę znalazłem:
https://energy.instrat.pl/

Nie napisałem, że cena publikacji w bieżącym miesiącu to cena rozliczenia RCEm za bieżący miesiąc.

Próbowałem pobierać dane za pomocą NodeRed i przez MQTT ssać do HASS, ale niestety nie udało mi się. Od przyszłego roku rozliczanie ma być godzinowe więc będzie jeszcze ciekawiej by zrealizować taki projekt

Poszukuję idei jak wyliczyć ile zostało mi prądu z nadprodukcji paneli, rozliczam się na zasadzie opustu (stare zasady).

Ja monitoruję stan “magazynu” moich teściów w postaci dashboardu w grafanie. Dane są przechowywane w MySQL’u do którego trafiają po odczytaniu przez skrypt w nodejs łączący się z tauronem i solaredge’em. Będę chciał to przerobić na addon do HA żeby całe odczytywanie danych opierało się tylko na HA a nie dodatkowych systemach.

Aktualnie pracuję nad wersją dla swojej fotowoltaiki - będzie oparta o influxdb do którego dane będą trafiały bezpośrednio z urządzeń podpiętych pod HA - mam za głównymi bezpiecznikami założony Zamel MEW-01 a dane z falownika (Solplanet) mam odczytywane na bieżąco RESTful sensorem.

W takiej sytuacji wystarczy query:

SELECT oddane * 0.8 - pobrane FROM (SELECT value as oddane FROM “home_assistant”.“autogen”.“kWh” where “entity_id”=‘licznik_glowny_total_reverse_active_energy’), (SELECT value as pobrane FROM “home_assistant”.“autogen”.“kWh” where “entity_id”=‘licznik_glowny_total_forward_active_energy’) WHERE time > :dashboardTime: AND time < :upperDashboardTime: GROUP BY time(:interval:) FILL(previous)

Powyższe query można łatwo przerobić na template sensor w HA żeby zrezygnować z korzystania z influxdb / grafany.
Czego mi brakuje w moich pomysłach to rozliczanie zużycia po 12 msc kiedy część energii może przepaść.

1 polubienie

Czy ktoś ma aktualną wersję do G12W która działa?
Czytam i czytam i za nic nie moge tego uruchomić.
Nie zależy mi aktualnie na odliczaniu tych 2000kWh czy 3000kWh (według aktualnego stanu) ponieważ już dawno przekroczyłem…

Trochę odkopuję temat, ale mam dwa pytania.
Jak macie zrealizowane włacznie danej taryfy (tania/droga)? Ja na ten moment robie to w NR, ale to dość niewygodne, bo nowe sprzety muszę dodawać tam by taryfę liczyło :wink: Może da sie to jakoś inaczej zrobić?
Inna sprawa to u mnie jest Enea a tania taryfa nie jest tylko w weekendy ale:

Od poniedziałku do piątku w dniu robocze od 21:00 do 6:00 oraz we wszystkie godziny doby sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy

Czyli przełączanie musiałoby też wykrywać dni ustawowo wolne od pracy jak święta. Jak to ogarnąć?

Nie wiem czy się uda, ale jest standardowa integracja workday (zwraca true w dni robocze, będą zaraz święta to sobie sprawdzisz jak działa przy standardowych ustawieniach dla PL).

A zmiana taryf jest opisana w dokumentacji HA.