Co nowego - wersja 2021.6/7

Zapraszam do dyskusji w temacie:

To od razu piszę, co jeszcze nie działa:
Deconz - nie można zmieniać kolorów świateł z poziomu HA lovelace. Można zmieniać temperaturę barwy. Kolory działają tylko z poziomu Deconza.
Jeśli HA jest za reverse proxy, to w końcu trzeba skonfigurować integrację http. U mnie rev proxy jest na Synology, który ogarnia certyfikat. Trzeba było dodać do configuration.yaml:

http:
  use_x_forwarded_for: true
  trusted_proxies:
    - ip.twojego.synology

Zwalili integrację rainbird (podlewanie ogrodu, a jest to oficjalna integracja :slight_smile: ). Nie odpala się w ogóle. Będę musiał zgłosić buga.
To tyle na gorąco z 2021.7.1 :slight_smile:

@stemer dzięki za info. Osobiście z deconz nie miałem problemu. Jednak tak jak powiedziałem lepiej się jeszcze wstrzymać z aktualizacją.

Zwalili również integrację Musiccast w sensie problemów:

  • z migracją z .yaml (chyba wręcz warto wywalić dotychczasową konfigurację przed update do 2021.7.x)
  • brakiem wielu opcji, które były wcześniej

@szopen u mnie musiccast zadziałał bez problemów.

Pozmieniali tez integracje modbus i choc staralem sie dostosowac to mi nie dziala.

Obecna konfiguracja jest taka :

modbus:
  name: solar
  type: tcp
  host: 192.168.200.1
  port: 502
  binary_sensors:
    # Slow refresh solar registries
    - name: Solar Model name
      scan_interval: 14400 # 4h
      hub: solar
      register: 30000
      count: 15
      data_type: string

Co jest zle ?

Pozdrawiam
Wojtek

Wcięcia, inny zapis, nie do końca dostosowałeś, porównaj z dokumentacją https://www.home-assistant.io/integrations/modbus/#configuring-platform-binary-sensor albo lepiej zacznij od początku https://www.home-assistant.io/integrations/modbus/#configuring-network-connection.

Dzieki poprobuje ale na razie cofnalem do starszej wersji

Zrobię to za Ciebie - pokażę różnice:

image

3 polubienia

Widocznie nie miałeś rozbudowanej konfiguracji w YAML.
Problem rozwiązałem usuwając konfigurację z YAML i dodając ponownie ręcznie integrację GUI (choć powinna zostać wykryta automatycznie, ale na to przymykam już oko), niestety brak większości opcji które były wcześniej jest chyba nie do przeskoczenia.
Jedyny plus to 2-sterfa bez konfigurowania (ale nie używam, a mimo to utworzyło mi zbędną encję, czyli nadal nie czyta konfiguracji z amplitunera, choć z tego co wiem to API Yamaha’y na to pozwala).

U mnie po updacie nie działają grupy, znaczy nie widzi żadnej encji którą wcześniej widział jako grupa. Czy ktoś wie może czy zmieniłą się składnia pliku groups.yaml, mam tak;

rodzina:
    name: Rodzina
    entities:
    - person.ewa
    - person.adam
    - person.stasiu
    - person.zosia

U mnie działają wszystkie grupy.
Masz dobrze wcięcia?

rodzina:
  name: rodzina
  entities:
  - person.andrzej
  - person.asia

niby, tak ale już głupi jestem…
Zrzut ekranu 2021-07-28 o 09.32.52

Nie musisz wrzucać screenshotów - popatrz co dodałem do twojego poprzedniego posta by poprawić jego formatowanie (tzn. by na forum były wcięcia “jeden do jednego”).

Moim zdaniem (tzn. tak jest w dokumentacji i u mnie to działa, nie zauważyłem by się cokolwiek zmieniło w składni - nic nie grzebałem w swoim pliku od niepamiętnych czasów) w pliku groups.yaml powinno być tak

rodzina:
  name: Rodzina
  entities:
    - person.ewa
    - person.adam
    - person.stasiu
    - person.zosia

a w configuration.yaml MUSI wtedy być jeszcze:

group: !include groups.yaml

Całość można też wpierdzielić do pliku configuration.yaml (zamiast załączać plik do pliku), wtedy w configuration.yaml to by wyglądało tak

group: 
  rodzina:
    name: Rodzina
    entities:
      - person.ewa
      - person.adam
      - person.stasiu
      - person.zosia

a plik groups.yaml staje się zbędny
jakkolwiek include jest zalecanym rozwiązaniem.

WIELKIE DZIĘKI!!!
Dziecinny błąd przez przypadek usunąłem z configuration.yaml wpis group: !include groups.yaml no i oczywiście nie mógł wczytać grup bo nie wiedział że ma je wczytać

:thinking: dlaczego masz możliwość edytowania nieswoich postów?

Bo mam status “emeryta”? :smiley: (takiego pół-moderatora, siedzę tu z miotełką i szufelką i poprawiam co mogę - prościej dodać kilka znaków do cudzego posta niż uczyć każdego po kolei).
Prawdę mówiąc to najbardziej brakuje mi możliwości edycji cudzych tematów…

Potwierdzam, czasami aż łapię się za głowę.
:wave: za dodawanie tagów :slightly_smiling_face:.

Reguła “wędka zamiast ryby” też się nie sprawdza :frowning:.

1 polubienie

Sprawdza się, sprawdza (choć czasami dla odpowiadającego jest to o wiele za dużo roboty, by ująć wszelkie możliwe aspekty), tylko niektórzy chcą mieć podane na tacy…

A wracając do tematu @AdamG
Fajnie, że znalazłeś przyczynę, jednak wydaje mi się że jednak jest jakiś problem - dodałem sobie z GUI kilka testowych osób do konfiguracji i… są one bez encji (a chwilowo nie chce mi się drążyć dlaczego, skoro to co miałem dotąd działa).

PS @macek Chyba właśnie załatwiłeś mi status zwykłego moderatora.

Proszę bardzo, należało Ci się.
@rafkan dziękuję a “@szopen” stanie na wysokości zadania i Tobie będzie lżej :wink:.