Conbee II na czym działa najlepiej?

@mstefanowicz tak jak wspomniałem wcześniej, zdecydowana większość moich urządzeń jest podłączona przez deconz z którym nigdy nie miałem problemów. Z2M pracuje u mnie jako uzupełnienie - z nim również nie miałem żadnych problemów. Najlepiej sobie potestuj i sam zobaczysz co będzie dla Ciebie najlepsze.

1 polubienie

Jutro będę miał już Conbee2. Tylko ten Covid mi żyć nie daje i odbiera całą radość z konfiguracją HA :slight_smile:

Dzięki za info, wczoraj dotarł Conbee II.
Zostałem przy Z2M.
Na tą chwilę zauważyłem,że RTCGQ11LM ma problem z ponownym podłączeniem się do sieci po dłuższej nieobecności koordynatora.
Nawet jak się podłączy ponownie i jest raportowany w HA to na mapie nie widać połączenia.
Zaraz po parowaniu wszystko było OK.
Wydaje mi się, że z CC2531 nie było tego problemu.

To nie ma znaczenia czy widać na mapie. U mnie kilka urządzeń niby z niczym nie ma a działa

1 polubienie

Cześć,
Możesz się podzielić doświadczeniem co wybrałeś? Zaczynam swoją przygodę z HA i zakupiłem Conbee II, które podłączyłem do mojej Malinki. Nie wiem czy dobrze zrobiłem bo obecnie zainstalowałem sobie Mosquitto broker (wersja 5.1.1) oraz Zigbee2mqtt (wersja 1.18.1-1). Ogólnie wszystko mi się uruchomiło bez błędów i czekam na pierwsze zamówione sprzęty od Majfernda :slight_smile: więc nie jestem w stanie ocenić czy to działa i wyszuka mi moje sprzęty :slight_smile:
Zastanawia mnie jednak czy nie powinienem zainstalować deCONZ ? Drugie to pytanie czy nieważne czy zainstaluje Z2M czy dC to MQTT jest potrzebne do obu rozwiązań? Troche się tutaj gubię i chciałem się poradzić czy dobrze rozumiem to co robię :smiley:

Z2M pracuje z protokołem mqtt. Jeśli conbee podłączyłeś bezpośrednio do malinki to jeśli nie masz to kup sobie przedłużkę usb i na niej podłącz sticka.

Podłączenie wykonałem zgodnie z instrukcją instalacji na stronie Conbee czyli przedłużka do portu USB 2.0.
Czy możesz jeszcze podpowiedzieć tak na chłopski rozum :slight_smile: bo już zdurniałem.
Mam Conbee i teraz do obsługi urządzeń potrzebuje MQTT Brokera i do tego Z2M i to wystarczy ?
Czy Mqtt i deConz?
Obie opcje uruchomiłem już i po instalacji Z2M naczytałem się, że to jest do bani odinstalowałem i wrzuciłem deConz. Potem znalażłem kolejny wątek, gdzie pisano że jednak pierwszy wariant będzie lepszy. Nie chce na samym początku popełnił błędu. Moim celem jest osiągniecie tego, aby dodawać urząrzenia, które chciałebym potem automatyzować w Node-Red. Szukam wsparcia, aby ktoś wytłumaczył jaka jest różnica między tymi dodatkami bo dziś jeszcze znalazłem jakiś ZHA, ale z forum dowiedziałem się, że to już nowa wersja Z2M zawiera, więc jak rozumiem nie muszę tego instalować.
W jakiś wątku na forum, ktoś pisał jeszcze o jakimś dodatku Z2M Edge nie mam pojecia czy to jest mi do czegoś potrzebne czy nie.
Proszę grzecznie i pokornie o poradę :wink:

Na chłopski rozum nie podpowiem, bo nie używam Conbee, więc nie znam szczegółów technicznych związanych z deConz, ale jest taka istotna kwestia - z jednym koordynatorem możesz używać tylko jednej integracji, a masz 3 do wyboru:

  • Integracja deConz, która jest przeznaczona do pracy TYLKO z koordynatorami wyprodukowanymi przez deConz (więc np. Conbee2 czy Raspbee).
  • Integracja Zigbee2MQTT (oznaczana dla ułatwienia pisania skrótem Z2M), która jest “uniwersalna” tj. nie pochodzi od producenta konkretnych koordynatorów, ale wymaga innej integracji do działania (MQTT), pracuje na niemal dowolnym sprzęcie w tym na 100% z Conbee2
  • Integracja (natywna w HA) Zigbee Home Automation (ze skrótem ZHA) też jest uniwersalna, ale ma za to nieszczęśliwą nazwę pokrywającą się z nazwą jednego z podstandardów Zigbee, ta integracja za to chyba kiedyś nie działała z koordynatorami produkowanymi przez deConz (nie znam obecnego stanu, ale chyba obecnie działa?)

Pseudo-standard Zigbee od początku swojego istnienia był podzielony na 2 wzajemnie niekompatybilne podstandardy ZLL i ZHA (i dlatego zapewne mylisz pojęcia…) teraz doszło jeszcze Zigbee3, które w założeniu ma “pogodzić” ZLL z ZHA (tj. sprzęt oświetleniowy ze sprzętem ogólnie pojętej automatyki).

I teraz najlepsze:

  • każda z 3 wspomnianych wyżej integracji obsługuje zarówno sprzęt ZLL, ZHA jak i Zigbee3 (ale uwaga - pewne kwestie zależą od możliwości technicznych koordynatora)
  • żadna nie obsługuje 100% istniejącego na rynku sprzętu (ale luki mają w różnych miejscach), więc jeśli planujesz używać coś nietypowego to sprawdź jakąś bazę kompatybilności zanim wybierzesz integrację
  • każda z tych integracji jest rozwijana na zasadach open source, więc o ile dany osprzęt jest popularny, to zapewne prędzej lub później będzie obsługiwany przez każdą z integracji
  • są 2 znane chińskie brandy: Xiaomi i Tuya, które leją sikiem prostym na jakąkolwiek standaryzację i produkują osprzęt często niezgodny ze standardem Zigbee, więc każda z integracji musi stosować do obsługi tak spartolonych urządzeń wyjątki (“quirks”)
5 polubień

Koledzy wyżej wyczerpali temat.
Ja od samego początku poszedłem w Z2M, deConz w ogóle nie instalowałem.
Zrobiłem wstępny research i wydaje mi się, że baza obsługiwanego sprzętu jest większa w Z2M.
Projekt jest też bardziej “otwarty”.
Na tą chwilę od miesiąca nie odnotowałem żadnych problemów z działaniem Conbee II z Z2M.
Jest tylko jeden irytujący bug w firmware sticka i nie wiadomo kiedy i czy to naprawią.
Nie wpływa na pracę urządzeń.

1 polubienie

Dziękuje Wszystkim za wyczerpujące informacje.
@rafkan Czy możesz jeszcze zdradzić jakich głowic używasz?
Planuje właśnie zmiany w swoim systemie ogrzewania (instalacja pompy ciepła - wymiana pieca na ekogroszek - ze sterownikiem TECH, ale bez listwy. Wiem, że jest integracja do tego TECHA opartego na listwie). Planuje jednak z uwagi, że mam system mieszany (grzejniki/podłogówka) to grzejniki chciałbym dodać sobie do HA, aby móc posterować tym nie koniecznie inwestując w listwę. Zastanawia mnie czy takie głowice mają spinkę z niezależnym termostatem, który montuje na ścianie, bo z tego co widziałem to głowice mają głównie pomiar temperatur w sobie, wiec pomiar temperatury przy grzejniku wydaje mi się lekko dziwny, ale może się mylę. Tech ma głowice + termostat, ale taki komplet kosztuje koło 300zł na jeden pokój z jednym grzejnikiem. Mam 7 pomieszczeń, wiec troszkę naleci. Do tego i tak potrzeba dodatkowego sterowania centralnego i trochę się nazbiera. Zastanawiam się właśnie czy jest coś sprawdzonego z alli i jak się to sprawuje w życiu. Sezon grzewczy za Tobą więc może masz jakieś spostrzeżenia?

Dziękuje, zabieram się za analizę.

Cześć. mam pytanko :wink: planuję wymienić mój moduł zigbee CC2531 na Conbee2 Z2M. Orientujecie się może czy jest możliwość “przeniesienia” urządzeń, czy jednak muszę od zera parować wszystkie urządzenia?

dzięki za info :slight_smile: choć miałem nadzieję na inną odpowiedź :stuck_out_tongue:

@rafkan jestes pewny? bo nie zmienia się przecież wersja Zigbee, nadal jest zStack 1.2.

Conbee 2 to deCONZ a nie Zstack (tego jestem pewien na 100%)
oprócz tego zdaje mi się, że Zigbee 3.0

obrazek wprawdzie z ZHA, ale sprzęt to sprzęt
ZHA_2022-03-08_00-11

Na tym sticku napewno jest firmware z Zigbee 3.x więc ponowne parowanie jest wymagane, opisane w dokumentacji FAQ | Zigbee2MQTT.

Właśnie to przetestowałem, wymiana C2531 na Conbee2, zmiana konfiguracji Z2M z:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  disable_led: true

na

serial:
  port: /dev/ttyACM1
  adapter: deconz

Wszytsko już działa, były problemy z żarówkami Philips Hue ale po ok. 20 minutach się “obudziły”. Niczego nie parowałem ponownie co dowodzi, że w Conbee nie ma oprogramowania wersji Zigbee 3.x.

1 polubienie

dzisiaj odbieram conbee z paczkomatu. potestuje i wrócę z info zwrotną :wink:

Poprawione (+20 znaków).

Wczoraj podpiąłem conbee i faktycznie rozwiązanie @macek zadziałało - dzięki :slight_smile:
teraz muszę jeszcze kilka urządzeń ponownie dodać bo nadal lagują i mam nadzieję, że będzie teraz działać już stabilnie…