DS18b20 czujnik temperatury

Witam, mam kilka czujników temperatury ds18b20. Chciałbym to podpiąć pod HA.
Dało by radę podłączyć to pod esp ?

Pewnie. Najprostszy sposób to wrzuc sobie tasmotę na esp i dodaj do tego czujnik. Ustaw mqtt i gotowe.

@wasacz
W przypadku ESPHome jest to natywnie wspierane https://esphome.io/components/sensor/dallas.html a integracja ESPHome z HA to też prosta sprawa.
Podobnie sprawa ma sie w przypadku Tasmoty, czujnik też jest wspierany https://tasmota.github.io/docs/DS18x20/

ESPEasy - wszystko ustawiasz w panelu webowym.

@wileu jedyne czego jeszcze nie ogarnąłem to ESPEasy, dasz radę opisać, w osobnym wątku, jak szybko do tego podejść? Skorzystają z tego napewno także inni :slight_smile:.

1 polubienie

Trochę informacji już mamy u Artura :slight_smile:

A takie pytani da się użyć funkcji parasite power w ds18b20 w ESPHome ?
Czyli podłączenie kilku ds18b20 tylko dwoma przewodami
Nigdzie nie widzę takiej funkcji

Tak ale trzema przewodami :wink:, tutaj masz przykład ale z Arduino Termometr cyfrowy DS18B20 i Arduino - Akademia Nettigo, ładnie wszystko wyjaśnione - każdy czujnik ma indywidualny 64-bitowy numer seryjny więc w przypadku ESPHome będzie tak:

# Example configuration entry 
dallas: 
    - pin: 23 
# Individual sensors 
sensor: 
   - platform: dallas 
     address: 0x1c0000031edd2a28 
     name: "Livingroom Temperature"
   - platform: dallas
     address: 0x1c0000031edd2000 
     name: "Bedroom Temperature"

Wszystko jest w dokumentacji, dokladnie opisane Dallas Temperature Sensor — ESPHome

Przecież to nie jest kwestia funkcji tylko hardware, o ile się nie mylę będzie potrzebny konwerter poziomów logicznych by się spiąć z Dallas’ami w parasite (nie robiłem tego, ale badałem wstępnie temat, ostatecznie przyjąłem całkowicie inne rozwiązanie - nie na DS18B20)

a jednak kwestie programowe też się jakieś pojawiły:

przykładowy gotowy konwerter (niestety chyba mnie pamięć zawiodła - sugerowane wyżej rozwiązanie jest inne, jakkolwiek konwertery 5V-3,3V już stosowałem tam gdzie musiałem)