Dzwonek do drzwi 230V a ESP-01

Zainspirowany tym opisem:

Chcę zrobić coś podobnego u siebie, mam jakieś esp-01 z relay i zaprogramowałem jak w opisie, widzi wi-fi więc z tej strony jest ok.

Tylko nie wiem jak to podłączyć do mojej instalacji, mam bardzo klasyczny dzwonek na 230 V, - idzie bezpośrednio do dzwonka, + do przycisku na furtce i dalej do dzwonka. Mniej więcej tak:

dzwonek

Teraz jak mam to podłączyć do relay aby zadziałało? Tj. wykryło kiedy ktoś naciśnie przycisk dzwonka? Na działaniu samego fizycznego dzwonka mi nie zależy, bo i tak miałem się go pozbyć (strasznie głośny :stuck_out_tongue: )

Według mnie
6436c446897cf25ccc85964597f8dd9dc87d850f

edit:

  1. Jeśli przewody są długie, projekt na skutek zakłóceń w sieci (burza, silnik szczotkowy, dzwonek…)
    będzie się samoistnie aktywował.
  2. Po odłączeniu zasilania ( linii dzwonka) upewnij się, czy wszystkie urządzenia działają, może ktoś się wpoił w linie i na tym samym obwodzie jest podłączone np światło zewnętrzne . Różne cuda elektryki widziałem :grinning:

Powaga? w większości takich instalacji (przy furce) stosuje się (a przynajmniej powinno) transformator izolujący, a przeważnie tzw. dzwonkowy, który podaje tam bezpieczne napięcie rzędu powiedzmy 5-10V.

Schemat @krskrab jest w porządku, ale przy długich przewodach mogą być problemy,
(nie zastanawiałem się nad tym, ale być może będzie potrzebny zewnętrzny rezystor pull-up, aby zwiększyć prąd płynący w przewodach).

To stara instalacja, pamiętająca jeszcze PRL :wink: ale działa, nikogo nie zabiło - niestety wszystkie przewody w murze, nie wiem nawet gdzie i jak idą, a osoby które to instalowały już nie żyją.

To tym bardziej sprawdź (bo się zdziwisz czemu nie działa jeśli transformator jest gdzieś po drodze), chyba że masz 100% pewności, że dzwonek jest na 220V~ lub masz czym sprawdzić realne napięcie jakie teraz dochodzi do przyłącza przycisku.

To sprawdzałem miernikiem i na 100% jest 220V - zresztą na tabliczce na dzwonku też jest taka informacja.

OK zatem schemat powyżej jest prawidłowy - musisz znaleźć gdzie instalacja dzwonkowa jest podpięta do zasilania, aby ją tam odpiąć.

Ok, to chyba wiem gdzie to jest podłączone, instalację el remontowano parę lat temu i mam zdjęcia co i jak. Tylko tam mam podłączenia do kotłowni i korytarza więc trochę kabli jest - poczeka na do wiosny i na dłuższe dni aby się za to zabrać.

Dziękuję za pomoc.

Jest jeszcze jedna opcja
Odłączać przewody w przycisku (lub nowy przycisk) i podłączyć nowe przewodu bezpośrednio do esp, przewody małego przekraju ( w tym przewodzie będzie bezpieczne napięcie ).

Tak sobie powoli wszystko przygotowuję i esp zaprogramowane, podłączyłem tymczasowo do jakiegoś przycisku aby sprawdzić co i jak. Ogólnie naciśnięcie dzwonka wykrywa, wszystko działa jak powinno. Chcę więc zrobić powiadomienie o naciśnięciu przycisku ze zdjęciem na apkę w tel. Korzystam z tego blueprintu:

Instaluję, wybieram encje dzwonka, kamery oraz urządzenie, opóźnienie na 0 i ok, powiadomienie jest ale niestety sam tekst bez zdjęcia. Co robię nie tak?

Dodam że kamery zintegrowane jaki generic, stream rtsp w lovelace widoczne i działają. Aha dodam że moje kamery nie generują still image więc we wpisie generic cam dałe lewy link do obrazu :stuck_out_tongue:

Jak przypuszczam to jest przyczyna, możesz przepuścić np. przez motionEye i w nim wygenerować sobie still’e.

Trochę inaczej sobie poradziłem, na telefony sam komunikat że jest dzwonek, a na tablecie via browser mod dałem sobie popup ze streamem z kamery :wink: działa całkiem ładnie, żonie się podoba - to więcej nie będę kombinował.
Edit:

@szopen zaintrygowałeś mnie tym motioneye - dodałem, uruchomiłem kamerkę, dodałem zakładkę aby zapisywał się obraz z kamery do folderu /share/motioneye/cam3.jpg no i tu mam problem, jak to przesłać do telefonu? Próbowałem różnych konfiguracji i nic się nie przesyła. Jakieś pomysły?

@Aleksej edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim

A to czytałeś Media w Home Assistant?

Ok, dałem zapis pliku do folderu /media/ i poszło, wcześniej uparcie chciałem dodać do /config/www/ :wink:

Edycja:
Dzisiaj udało mi się dostać do puszki i przerobić instalację, wszystko działa jak należy! Dziękuję wszystkim za pomoc.

1 polubienie