Encje/pomocnicy - początek

Witam.
Na wstępie dziękuje wszystkim za informację zawarte na forum i poradnikach oraz autorowi za filmy. Zaczynam przygodę z automatyzacją domu. Obecnie testuje jak to wszystko działa. Elementem wykonawczym mojego projektu jest PLC-> dalej przekaźniki, styczniki, i komunikacja modbus z innymi urządzeniami. Do tej pory bez większych problemów wykonałem wymianę informacji za pomocą NR między PLC, a HA, oraz wyświetleniem aktualnych stanów WE/WY sterownika na dasboardzie. Wiem, że wymiana informacji między NR a HA wykonuje się za pomocą encji lub pomocników, jednak wg mnie moja baza encji jest za uboga. Choćby zwykły button przyjmujący 0 lub 1 tylko w chwili naciśnięcia przycisku na dashboardzie. W pomocnikach jest np switch jednak chciałbym zwykły button bez podtrzymania. Przeglądałem filmy fora itd, ale nigdzie nie znalazłem info jak zainstalować jakieś basicowe encje do wykorzystania w komunikacji NR a HA - wykorzystujące przepływ informacji w formacie 0/1. Na zagranicznych forach opisy są dość ciężkie do zrozumienia (faktycznie trzeba ingerować w configuration.yam i dodatawać nowe pliki oraz kod z ręki?) Obecnie w encjach mam tylko standardy czyli binary_sensor_rpi, sun.sun, person_ itd. Czy mam jakieś braki w instalacji? Muszę coś doinstalować? lub wszystko jest ok tylko nie potrafię tego wykorzystać?
Jeśli pytanie jest absurdalne to z góry przepraszam, ale widocznie czegoś nie rozumiem.

Z czego wynikało takie podejście do integracji? Nie brałeś pod uwagę bezpośredniej integracji PLC z HA wtedy wszystko bez problemu pojawiło się w HA jako encje.

Poczatkowo mial byc Open Hab + Plc i modbus tcp. Ostatnim czasem przekonal mnie HA, do tego NR z PLC bardoz szybko sie konfoguruje i tak zostalo. W przyszlosci mysle rowniez o zakupie dodatkowych urzadzen z gotowymi bibliotekami wiec NR postanowilem zostawic.

Podobnie szybko integruje się bezpośrednio z HA ale rozumiem wybór, OK.
Nie używam Node-REDa więc niestety nie jestem wstanie pomóc.

Pokrótce chodzi tylko o to jak wgrać encje, typowego buttona, który po naciśnięcia da true, po puszczeniu falls.

Musisz utworzyć przycisk i uruchamiać go skryptem, tu masz przykład
momentary button

Chyba mam za małego skilla bo za diabła nie działa. Stworzyłem pomocnika, w postaci input.bollean dodałem na dasboardzie przycisk z odnosieniem do encji, wszystko jak w wątku który podsełałeś, nawet nazw nie zmieniłem. Wrzuciłem kod - alias: Take Gate Photo
trigger:
platform: state
entity_id: input_boolean.takegatephoto
to: “on”
condition: []
action:
- delay: 0:0.9
- service: input_boolean.turn_off
entity_id: input_boolean.takegatephoto

do automation.yaml i nie działa. Może coś jeszcze powinien zrobić, coś wywołać aby zadziałało? a może jest prosty sposób z wykorzystaniem zwykłcyh switich i po naciśnienięciu załączenia z lekkim opóźnieniem reset? np w NR? Utknąłem w tym miejscu już 2 dzień nad tym siedze i nie mam pomysłu jak to wykonąć. Pewnie nie potrafię dodać buttona i poprawnie go skonfigurować ze skryptem, gdyby ktoś miał czas i cierpliwość wrzucić krok po kroku jak to zrobić.


wywołaj usługę i skrypt

Dodaj przycisk kliknij w edytor yamla i wklej kod

Tutaj kod: kod button
zmień w kodzie nazwę encje twojego przycisku i nazwę skryptu na nazwę twojego skryptu

Dzieki, sprobuje w poniedzialek bo weekend wyciety. Pozdrawiam