ESP Home - falownik / inwerter Anenji

To nie były żadne śmieszki, tylko reakcja kogoś, kto usiłuje Ci pomagać na niemal zupełnie beztreściowego posta - włącz trochę empatii i przeczytaj tego posta jak ktoś obcy, kto siedzi po drugiej stronie internetu i nie widzi na żywo twojej instalacji, a tym bardziej jej nie uruchamiał, więc nie ma wiedzy takiej jak masz Ty, choć nie raczysz jej zamienić w jakieś sensowne zdania.

Nie wiemy w sumie też jaką masz wiedzę o elektronice, ale “partyzancką” diagnostykę portów szeregowych można zrobić za pomocą kilku czerwonych LEDów i paru rezystorów oraz jednego ewentualnie dwóch najprostszych multimetrów - w ten sposób oszacujesz czy nie masz uszkodzonego konwertera.

Z YAMLem w ESPHome jak widać sobie radzisz dobrze (bo na pierwszy rzut oka dostosowałeś projekt sensownie do ESP8266, choć bez wiedzy o potencjalnych pułapkach związanych z uboższym MCU i konstrukcją niektórych płytek prototypowych).

Co do samego falownika nikt z nas nie wie, czy jest zgodny z pipsolar (zakładam, że wiesz to Ty).

Jak na razie stanęliśmy na tym, że nie ma komunikacji, konwerter wydaje się być podłączony poprawnie, instrukcję jak diagnozować masz już wyżej - podpowiedział @angler, działaj.

Nadajnik po stronie RS232 w MAX3232 jest zabezpieczony przed zwarciami, więc nawet przy nieprawidłowym połączeniu nic się nie powinno stać (ale wtedy prąd pobierany przez układ może być bardzo wysoki).

Ostatecznie można za pomocą multimetru:

  1. Sam konwerter zasil 3.3V
  2. Zewrzyj Tx i Rx po stonie RS232
  3. Na wejście → RX ttl podawaj 3.3v i GND na zmianę
    Przy sprawnym konwerterze, multimetrem na wyjściu ttl <-Tx powinneś mieć te same stany które wymusiłeś.
1 polubienie

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi tak jestem laikiem nie wszystko rozumie co do mnie piszecie mam przyjaciela który trochę więcej w tym siedzi ale też poległ . Dlatego szukamy pomocy .Nie nie jestem żadnym elektronikiem umie polutować co nie co ale no nie jestem fachura .Jeśli kogoś uraziłem swoją pisownią bykami z odpisywaniem z tel . w między czasie w pracy w pośpiechu to PRZEPRASZAM.
Za wszelkie podpowiedzi dziękuje wszystko będę sprawdzał w miarę możliwości. Jeśli ktoś z grupy ma jakieś inne pomysły jak to ugryź .Jakieś inne pomysły jak to odczytać i przenieść na HA z góry dziękuje i jeszcze raz przepraszam urażonych.

1 polubienie

Witam, też szukam sposobu na połączenie tego falownika z HA. Niestety używa on innego protokołu do komunikacji. Płytka z zainstalowanym Solar2MQTT
GitHub - softwarecrash/Solar2MQTT: ESP8266 based WiFi and MQTT interface for MPPT Inverters that use watchpower
która działa mi z falownikiem PowMr z tym nie współpracuje.

Ludziska !!! w końcu nauczcie się pisać otwartym tekstem (dokładny typ), czego dotyczy problem.
Nawet gdybym chciał pomóc to nie wiem czego szukać.

Zakładając, że chodzi o Anenji - to tropy prowadzą do

i komunikacja to modbus. Choć nigdzie to wprost nie jest powiedziane, jednak w instrukcji jest takie coś:

Rzekoma adresacja - do sprawdzenia.
SMG-RS232+Communication+Protocol+V1.0.1.zip (216,0 KB)

Czy Kol. @Dyzio teraz pojął moje śmieszki?

Witamy na forum i pozdrawiam :slight_smile:

1 polubienie

Witaj w klubie :slight_smile:, w takim “stanie” jestem już od dłuższego czasu na forum, naprawdę nie mam czasu na szukanie “co autor miał na myśli”, naprawdę nie dysponuje taką ilością wolnego czasu aby go zmarnować na takie niepotrzebne rzeczy. Nadal dzielnie walczy @szopen (:thinking: pytanie: jak długo?) A wystarczy przekazać komplet posiadanych informacji, zawsze lepiej za dużo niż za mało, niestety, użytkownicy forum mają problem ze zrozumieniem tego i dochodzi do takich sytuacji “obrażania się” :wink:
Miejmy nadzieję, że będzie lepiej.

2 polubienia

Czasami mnie coś najdzie aby sprawdzić, czy jest to aż tak trudne żeby rozwiązać problem od zera we własnym zakresie. Na podstawie danych z sieci. :crazy_face:

Hej, przecież 3d temu w poście kolegi @Dyzio jest link do strony producenta, do konkretnego modelu. Jest tam nawet “pseudo” karta katalogowa. Cala płyta tego inwertera, porty a nawet wyświetlacz wygląda dokładnie tak samo jak modele EASUN (o których w internecie można znaleźć jakieś materiały o integracji do HA) dlatego domyślam się że właśnie takie próby były robione. Modbus wydaje się słuszną drogą.

@Salto_Mortadela, skąd masz info że Anenji używa innego protokołu komunikacji?

To proste - gdy dodasz 2 do 2 to otrzymasz 3 :wink:

  1. Nie działa.
  2. W instrukcji jest wzmianka o modbus
  3. Ten próbowany protokół to ewidentnie nie jest modbus.
1 polubienie

I tu jest problem: Tobie się wydaje, że każdy z nas powinien przejrzeć poprzednie posty kolegi Dyzio z kilku poprzednich dni i poszukać potrzebnych informacji. Teraz uświadom sobie, że jeżeli każdy z nas tak samo ma robić dla kilkunasty innych tematów/wątków na forum to dostajemy białej gorączki z tego powodu bo to jest marnowanie czasu! A wystarczy np. zacytować posta z poprzedniej wypowiedzi zamiast tak ładnie go opisywać " 3d temu w poście kolegi @Dyzio jest link do strony producenta" i już jest prościej.

Z mojej strony to już wszystko na ten temat, “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” - jak ktoś tego nie rozumie i nie potrafi postawić się w sytuacji osoby po drugiej strony to trudno mówić o efektywnej współpracy w rozwiązywaniu problemów i pomaganiu.

2 polubienia

Kolego…mi się nic nie wydaje, bo “siedzę” po tej samej stronie co Ty. Temat nie jest wybitnie długi a skoro chcesz pomoc to pisz na temat i czytaj temat a nie roztkliwiasz się nad swoim losem. Przepraszam bo daleki jestem od pisania postów które totalnie nic nie wnoszą do tematu ale mocno drażni mnie marudzenie i wymyślanie bez sensu. Nikt nie jest nie omylny a piszą ludzie z prośbą o pomoc do bardziej doświadczonych wdanym temacie a co wnosi Twoja informacja… :confused: (pytanie jest w 101% retoryczne)

@RobinI30, pytanie nie było do Ciebie :wink: ale ok
Dla mnie, jak i dla Kolegów, którzy z tym walczą nie jest to “proste” jeśli masz jakiś pomysł, rozwiązanie to napisz proszę. Ja się słabo znam ale w tych inverterach jest RS232 oraz RS485 i myślicie że faktycznie do komunikacji maja tylko modbus? Pytam poważnie, bo myślałem że te wszystkie chińskie produkcje to tylko kolorem obudowy się różnią.

Wymaga to trochę testów.
Moje doświadczenie podpowiada mi, że większość to modbus i wszystkie konwertery WiFi (ETH) to konwertery modbus<>TCP z unikalnym formatem ramki danych stworzonych na potrzeby chmury lub aplikacji.
Z modobus jest taki problem, że trzeba znać adresację, format danych i przeznaczenie rejestrów.
Jak widać z dostępem do dokumentacji jest różnie i niekiedy trzeba użyć inżynierii wstecznej.
Dane z tej tabeli musisz znać + parametry transmisji.

To jest prawdopodobnie port do komunikacji z falownikiem - bo widziałem, że do tego portu wtykają moduł komunikacyjny. RS485 jest do komunikacji z baterią.
Zrobiłbym tak:
Falownik podłączyłbym do kompa za pomocą konwertera USB<>RS232 i za pomocą jakiegoś programu p.t.“Modbus master” sprawdził czy jest możliwy i ma sens odczyt danych - opisanych w
SMG-RS232… zip.

… można spróbować uzyskać te dane u producenta :wink:

No nie… każdy dba o swój interes i wystarczy, że zmieni coś delikatnie w sofcie.
Podobnie jest z klimą, wszystko wygląda podobnie

1 polubienie

To jest link do sklepu, więc np. ja go po prostu w zasadzie zignorowałem i nie zauważyłem, że Chińczyk umieścił w sklepie dokumentację techniczną…
Załączam do posta, bo ze sklepami to zwykle jest tak, że gdy produkt przestaje być dostępny to znika też dedykowana strona tego produktu…
ANJ-4000W-24V-WIFI.zip (4,4 MB)

Anenji ma dwa porty komunikacyjne RS485 do komunikacji z baterią i RS232 do adaptera wifi (informacja z instrukcji). W popularnych chińskich falownikach PowMr, Easun itp wystarczy podłączyć płytkę esp w miejsce adaptera w tym modelu to nie działa.

[WebSerial] Connecting...
[WebSerial] Connected...
Response Timed Out

Time-out

Request failed!

Response Timed Out

Response Timed Out

Time-out

Request failed!

----------------- End Autodetect -----------------
----------------- Start Autodetect -----------------
[C:   QPI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

QPI:		NAK (Length: 3)

[C: ^P005PI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

^P005PI:		NAK (Length: 3)

Try Autodetect Protocol

[C:   QPI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

QPI:		NAK (Length: 3)

[C: ^P005PI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

^P005PI:		NAK (Length: 3)

Try Autodetect Protocol

[C:   QPI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

QPI:		NAK (Length: 3)

[C: ^P005PI][CR:    0][CC:    0][L:   3]

^P005PI:		NAK (Length: 3)

Try Autodetect Modbus device

Response Timed Out

Response Timed Out

Time-out

Request failed!

Response Timed Out

Response Timed Out

Time-out

Request failed!

Response Timed Out

Response Timed Out

Time-out

Request failed!

Response Timed Out

[18:01:44] Response Timed Out

[18:01:44] 

[18:01:44] Time-out

[18:01:44] 

[18:01:44] Request failed!

[18:01:44] 

[18:01:44] ----------------- End Autodetect -----------------


1 polubienie

@Salto_Mortadela … wypróbuj ten projekt

1 polubienie

Witam ano działa działa trochę zabawy było ale już wszystko robi . Na spokojności porobię fotki i Print Scr i podeślę . Jutro pierwsze testy

Zobaczymy jak będzie działało

Dzięki za podpowiedzi i ukierunkowanie w temacie .
Wszystkim dziękować porobię dokumentację to podeślę .

Świetna wiadomość. Czekam na szczegóły.