ESPHome + ESP32 + LED WS2812B

@Mariusz_Kuciński dlaczego zdecydowałeś się robić oświetlenie na ESPHome a nie WLED?
Integracja WLED z HA jest bezproblemowa, a możliwości, jeśli chodzi o oświetlenie na LED’ach dużo większe.

Hmm @marek dlaczego, po prostu jestem początkujący. Uczę się od podstaw nie tylko „SmartHome”, ale również elektryki i elektroniki. A ESPHome, bo po prostu działa. Przy tej ilości LED, jaką chcę zamontować za wiele efektów nie uzyskam. Oczywiście przyjrzę się WLED może wtedy wpadną do głowy nowe pomysły.

Rozumiem. To było takie trochę prowokacyjne pytanie z mojej strony :wink:
Sam mam sporo sensorów na ESPHome, ale jeśłi chodzi o światełka to WLED wygrywa.

2 polubienia

Czy jakieś oświetlenie choinkowe może ktoś polecić? Coś z efektem WOW, nie koniecznie super integrowane z HA.

Ja mam zrobione oświetlenie choinkowe na WS2811 (150szt) i sterownik na WeMOS D1 mini z softem WLED.
WLED może działać niezależnie od HA. Efekty można programować z poziomu przeglądarki albo z dedykowanej aplikacji.

2 polubienia

Na Facebook w grupie Home Assistant Polska powstał właśnie wątek na temat lampek choinkowych

@Marek Też chciałem to zaproponować, ale WLED jest tylko do sterowania oświetleniem, a na bazie ESPHome można zbudować dowolne kombo jak z klocków lego - tu akurat jeden ESP ma ogarniać wagę + 2x niezależne(?) oświetlenie (gdybym miał "spapugować ten projekt to pewnie bym dorzucił do tego bramkę BLE, a może coś jeszcze).

PS w lampkach na bazie WLED (który się rozrósł na tyle, że OTA z użyciem “biednych” modułów takich jak ESP-01-1M jest niemożliwe, a moduły takie jak ESP-01-512k już się przestały nadawać do nowszych wersji tego firmware) odpalałem efekt “świąteczny” raz do roku, resztę swojego przebiegu spędziły świecąc na “biało”.

Co do oświetlenia LED polecam https://www.youtube.com/c/IntermitTech/videos

Strona
Welcome to QuinLED.info

Panowie tak jak zauważył @szopen to nie będzie tylko sterownik LED. Mają być dwa ringi po 16 LED + dwa moduły HX711 z tensometrami. Mogą pojawić się jeszcze czujniki ruchu ale to będzie zależało od potrzeb. WLED fajne rozwiązanie jeśli będę planował jakieś konkretne oświetlenie ozdobne.

Edit:
Proste pytanie do projektu kupiłem zasilacz RS-25-MEAN WELL Switching Power Supply Manufacturer ma on możliwość regulacji napięcia wyjściowego w zakresie 4.75V do 5.5V. PO wyjęciu z pudełka napięcie wyjściowe ustawione jest na 5.06V. Czy zostawić tak ustawione czy zmienić? Zasilał będę z tego:

  1. ESP-WROOM-32 devkit
  2. 2 x Pierścień 16 Diod LED WS2812B 5050 RGB
  3. KONWERTER DWUKIERUNKOWY STANÓW LOGICZNYCH 3,3 - 5V
  4. 2x HX711

Szukam gotowego sterownika (im mniejszy tym lepszy) z obsługą WS2812B, do którego będzie możliwość wgrania ESPHome, czy takie coś “istnieje”? Chcę moduł wraz z pierścieniem z diodami LED schować w takiej oprawie “Spot okrągły Ledhoff DL-R-80110-W-DR biały”.

Wiem, że istnieją, tu masz przykład - szukaj wypustów dedykowanych dla projektu WLED

ale nie mam bladego pojęcia czy spełnią ten warunek:

Ta oprawa jest dedykowana na GU10, więc może rozsądniejsze będzie użycie jakiejś sensownej GU10 na Zigbee?

Mam SP511E z wgranym WLED:

obraz

1 polubienie

To jeszcze dorzucę linka do dokumentacji WLED - tam i nieco powyżej są płytki DIY (z całą pewnością niektóre można wciąż zamówić)

1 polubienie