ESPHome nie raportuje stanu urządzeń

@szopen
Dzięki. W międzyczasie grzebałem po stronie espH i zrobiłem w trochę innej kolejności :slight_smile:
Ciekawe, że po dodaniu …add-on miałem 2 espH i stary nie pokazywał stanów ESP a nowy tak. A niby to ta sama wersja…

Dlatego pisałem, że kolejność nie jest krytyczna (można nawet najpierw odinstalować wersję ze starego repo przed instalacją z nowego).
Jedyne ograniczenie to fakt, że nie należy równocześnie uruchamiać różnych instancji addonów korzystających z tych samych plików (więc np. uruchamiając dev czy beta wypada najpierw zatrzymać wersję stabilną, to samo dotyczy też “identycznej” wersji, ale z różnych repo)

Ja mam zainstalowany z nowego repo, bynajmniej tak mi sie wydaje , możecie sprawdzić u siebie jakie macie repo ?
image

Niestety u mnie nadal wszystko offline.

Po liście repozytoriów nie sposób poznać, którego faktycznie używasz (skreślony kosz = z tego repo masz zainstalowany addon, przynajmniej w/g Supervisora), ale w samym Sklepie już to widać raczej jak na dłoni

addon z repo ESPHome z niebieską linią u góry kafelka = jest zainstalowany

addon z repo Community bez tej linii (= nie zainstalowany)

PS nie sugerujcie się zainstalowanymi przestarzałymi addonami - to nie jest dobra praktyka by je trzymać (ale nie mam dość czasu by przysiąść i z nich zmigrować w pełni)
PPS to akurat instalacja w której zawsze miałem zainstalowane ESPHome z ich natywnego repo (bo były sytuacje kiedy korzystałem z beta lub dev)

Wiec wynika że mam oficjalny addon ?


image

Tak.
Oczywiście w ramach eksperymentu możesz testowo przejść na betę lub dev (i/lub odinstalować wersję stabilną), ale nie sądzę, że to pomoże - stawiałem już powyżej na problem z broadcastem w twojej sieci, bo nazwy nie są rozwiązywane na poziomie mDNS - chodzi test z pingiem do urządzeń z nazwami *.local, on musi najpierw przejść pomyślnie, (sugeruję tymczasowo podstawić jakiś ultraprosty AP zamiast UniFi).

Właśnie przed chwilą zrobiłem te eksperymenty, na każdej dostępnej wersji oraz repo community wszystko offline.

Na grupie facebook HAPolska zadałem to samo pytanie i ktoś tam mi próbował pomóc, ale już nie odpisuje, możesz zerknąć o co chodzi ?

image

Pozostaje albo poprawnie skonfigurować UniFi (niestety mi się pomysły skończyły), albo zamienić go (choćby tymczasowo) na taki sprzęt w którym nie trzeba nic konfigurować, aby broadcasty w WiFi działały normalnie.
Na twoim miejscu pytałbym na forum Ubiquiti.

Rozumiem o czym piszesz, ale nie rozumiem jednej sprawy, to wszystko działało do pewnego momentu, ja nic nie kombinowałem w Unifi :frowning:

Co to znaczy ?

.local nie jest rozwiązywany na dnsmasq tylko bezpośrednio z twojej maszyny przez multicast, więc tu bym się upatrywał problemu

To może zrobiłeś jakąś zmianę w systemie hosta na którym pracuje HA (ale nie wiem jaki masz rodzaj instalacji).

Tu bym sie zgodził że coś grzebałem gdzies ale nie w Unifi :slight_smile:

HA masz w innej sieci niż urządzenia, więc nie powinno działać ( i nie bardzo kumam czemu działało kiedyś).

Jakkolwiek na podstawie takiego screenshota nie jestem w stanie zgadnąć jak masz zainstalowane HA (supervised/OS/OVA).

HA mam w innej sieci, stworzone są Vlany, daje słowo że kiedyś działało :slight_smile:
HA mam zainstalowany bezpośrednio na SSD z tego linku poprzez Balena :

To chyba instalacja OS ?
Włączone mDNS w każdej sieci Vlan

Mam pomysł, tylko musiałbyś mi podrzucić na szybko konfigurację Yaml do ethernet, mam luźny do testów OLIMEX ESP32 POE, moge mu wrzucić coś i podpiąc kablem do sieci tej samej w której jest HA a później do sieci Vlan IoT Wired

Tak to instalacja OS, więc generalnie trudno jest coś schrzanić (a podejrzewałem OVA np. na proxmoxie).

Niestety architekturę swojej sieci musisz samodzielnie ogarnąć.
Broadcasty mają to do siebie, że nie wychodzą poza sieć, więc HA powinieneś mieć w tym samym VLAN co urządzenia ESPHome. (Muliticasty rządzą się nieco innymi prawami, ale generalnie jeśli sieć spełnia warunki do działania broadcastu, to i multicasty działają w niej poprawnie)

Na szybko to nie podrzucę, bo nie mam jak dotąd żadnego sprzętu ESP z Ethernetem, ale wszystko co istotne jest opisane w dokumentacji

Jeżeli dobrze zrozumiałem (tłumacz google) to tu jest podobny problem, a rozwiązaniem jest włączenie mDNS ? Możesz zerknąć ?
https://community.ui.com/questions/Directed-broadcasts-LIFX-Home-Assistant/689e6ca7-8163-469c-b792-9f442979dde4

A masz całą infrastrukturę sieci opartą na UniFi (oprócz AP również router?).
Podejrzewam, że najprościej wrzucić HA do tego samego VLAN gdzie masz wszystkie urządzenia ESPHome.
Naprawdę nie rozumiem czemu to działało kiedyś, a teraz nie…

PS Musisz brać poprawkę, na to że jestem zwykłym użytkownikiem i nie pracuję w IT, prawdopodobnie tak skomplikowana sieć da się skonfigurować poprawnie, ale nie sądzę, aby to była kwestia zaznaczenia jednego czekboksa.

Tak, wszystko mam oparte na Unifi

Może zrobił bym tak jak sugerujesz, ale mam urządzenia Iot w wersji przewodowej i bezprzewodowej, są właśnie rozdzielone na różne Vlany. Pewnie gdybym miał z tym problem od początku to nie rozdzielałbym tego na Vlany, kurcze, to działało, stworzyłem Vlany zanim dodałem pierwsze urządzenie Esp które od razu było widoczne jako online i każde następne :slight_smile:

PS Musisz brać poprawkę, na to że jestem zwykłym użytkownikiem i nie pracuję w IT, prawdopodobnie tak skomplikowana sieć da się skonfigurować poprawnie, ale nie sądzę, aby to była kwestia zaznaczenia jednego czekboksa.

Biorę poprawkę ale i tak jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i dziękuję Ci za zaangażowanie.
Sieć w rzeczywistości nie jest skomplikowana, a cała konfiguracja jest intuicyjna, ale tak jak pisałem, działało, ja nie grzebałem i nie działa, nawet jak napisałeś że brodkasty nie powinny przechodzić do innych sieci, a przechodziły i ja tego specjalnie nie konfigurowałem, po prostu stworzyłem sieć Vlan z defaultowymi opcjami i to wszystko. Napisałem już na grupie Ubiquiti może coś poradzą :slight_smile:

Hmmm… Więc tak, podłączony po ethm, różne Vlany


image
image
image
image

i druga próba ze stałym IP (VLAN ten sam co HA) w configu


image
image
image
image

I trzecia próba tylko połączenie Wi-fi



image
image
image

JEST PROGRES !!!

Kolejny testowy ESP , podłączony do sieci wi-fi Home (też VLAN)
image
image

Jestem pewien że coś jest nie tak z konfiguracją sieci, porównałem ustawianie obu Vlanów, sa identyczne.

Raczej nie są - patrzyłem na adresacje, które się tu pojawiają i nie umiem sobie wyobrazić twojej sieci.

Oczywiście, Vlan ma inną adresacje, ale inne ustawienia są takie same

W postach powyżej pojawiły się 3 odrębne adresy sieci.