ESPHome OTA Hasło

Daj YAMLa tego urządzenia, które chcesz aktualizować.

https://forum.arturhome.pl/t/jak-prawidlowo-zamieszczac-yaml-inny-kod-lub-logi-w-postach-na-forum/11455

No i się zastanów - masz urządzenie ESPHome, przy kompilacji jego firmware (na podstawie YAMLa konfigurującego to firmware urządzenia) coś się krzaczy (breaking change się ujawniło), to gdzie należy wprowadzić zmiany?


GRUBY OFF TOPIC (przepraszam OPa za zamydlanie, ale skoro już się uruchomiłem, to szkoda było to puścić w kubeł)

Może po prostu takie projekty otwarto-źródłowe jak HA i ESPHome nie są dla Ciebie, bo nie czytasz notatek do wydań i wtedy nie wiesz co radykalnie zmieniono i dlaczego coś się sypie, choć można było to wiedzieć przed faktem, a nie po.

Owszem breaking changes są wkurzające, ale bez nich dalszy rozwój nie jest możliwy (to skutki uboczne rozwoju, standaryzacji i wprowadzenia obsługi urządzeń, o których istnieniu nikt jeszcze nie marzył, gdy te projekty raczkowały), gdybyś wiedział skąd się wzięły oba projekty, to byś chyba nie uwierzył… edit ← to zdanie jest fatalnie sformułowane mimo wszystko liczę, że jest zrozumiałe
(ale każdy z nich był na początku napisany przez 1 [słownie jednego] programistę, ten gość to pierwotny autor HA i zaczynał gdzieś koło lat 2012-2014, a ten stworzył ESPHome i było to bodajże w 2018, choć obecnie już w zasadzie nie bierze udziału w rozwoju projektu).


W przysłowiowych 2 zdaniach to, w co wielu może nie uwierzyć (to jedynie moje subiektywne spojrzenie na to jak było, może gdzieś istnieją wypowiedzi samych autorów na temat tego jak było na początku, i być może było inaczej niż ja to widziałem z zewnątrz, ale też nie mam tyle czasu by czytać i oglądać wszystko - nawet nie znam w całości tylko tego, co jest publikowane przez grupę głównych deweloperów, więc często nie bywam na bieżąco z nowościami, ale mogę też nie wiedzieć o wielu istotnych kwestiach ← to taki disclaimer).

HA powstał jako pewnego rozszerzenie dla Philips Hue (wtedy też jeszcze we wstępnej fazie rozwoju, gdy możliwości były wręcz symboliczne) i paru innych wczesnych gadżetów IoT i raczej nie był planowany na wiodący system integracji systemów inteligentnego domu, a popularność przyniosła mu raczej pełna otwartość, bo konkurencyjne projekty wcale nie są, ani nie były złe, tylko były mniej otwarte.

ESPHome powstał jako projekt uzupełnienia HA o prosty sprzęt DIY (sensory czy przekaźniki) na bazie MCU Espressif, stworzył go fan HA w czasach gdy wszystko w HA bazowało na konfiguracjach tworzonych w YAML (i nie było żadnego “click and play”), więc jego pliki konfiguracyjne są stworzone na wzór tego co już było w HA, by było łatwo korzystać z niego użytkownikom HA.

Trzecie zdanie - a potem był covid - wielu siedziało na tyłkach w domach i to popchnęło rozwój wielu otwartych projektów o lata świetlne do przodu (ale oba projekty i tak były już szeroko znane w “epoce przedcovidowej”).