Asystent domowy i cyfrowy termostat DIY OLED ESPHome v3 "by 3ative"

Witam wszystkich znalazłem na you tube fajny projekt do regulacji temperaturą w danym pomieszczeniu. Teraz moje pytanie bo zabardzo nie wiem jak dodać do niego funkcję która będzie sterowała przekaznikiem.

Lepiej było dać linka do projektu zamiast do filmiku

nie wiem o co pytasz - przecież on steruje przekaźnikami i to dwoma (grzanie i chłodzenie).

Chodzi od strony home assistant jak dodać sterowanie przekaźnikiem

Chyba nie rozumiem pytania - przecież to jest termostat, więc sam steruje przekaźnikami w zależności od temperatury.
Obejrzyj ten film który sam podlinkowałeś.

Jeśli potrzebujesz jakiś dodatkowy przekaźnik, który będzie miał własny przełącznik w GUI HA to:

Witam zrobiłem sobie ten projekt jak w filmie wszystko wgrane na esp8226 .
Ale jest problem bo gdy odłączę zasilanie esp to nie moze się połączyc z HA.
Kod jest tutaj GitHub - 3ative/thermostat-project-v3: These are the fonts, Icons and Animations as used in the project.
Home Assistant and ESPHome Digital OLED Thermostat v3 - YouTube

Nie bardzo ogarniam co masz na myśli - jak wyłączone urządzenie bez zasilania miałoby się z czymkolwiek połączyć?

Jak wyłączam z zasilania i ponownym włączeniu esp nie moze się połączyc z HA

1 polubienie

Włącz logi i je pokaż. Nie mam siły na analizę czemu autor je wyłączył (ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że można nawet nie ruszać kodu, o ile oczywiście masz podpięte wszystkie czujniki znajdujące się w konfiguracji i działają one prawidłowo).
Ewentualnie podepnij się po serialu i tamtędy loguj.

Witam dorwałem chwilę czasu i po testach zauważyłem że po odpięciu wyświetlacza OLED wszystko działa.

A użyłeś OLED dokładnie taki jak jest w projekcie czy jakiś inny?
Jeśli inny to jaki?
Foldery z fontami i grafikami dograne jako podfoldery w katalogu projektu w ESPHome?
Włączyłeś logowanie przy ponownej kompilacji?

Wyświetlacz tai jak w projekcie.
Foldery są dograne.
Tylko jak mam włączyć logowanie .
Przy odłączonym wyświetlaczu loguje się do sieci bez problemu.
A tak z podłączonym.

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy jeśli nie robisz żadnych innych zmian to w zasadzie przyczyny mogą być 2 niestabilność zasilania lub zakłócenia RF

Ale… sygnał WiFi masz bardzo wręcz doskonały (co sugeruje problemy z zasilaniem) - możesz więc zmniejszyć moc radia - parametr output_power

W Tasmota zalecają 17dB (a default w ESPHome to 20dB), ale możesz zmniejszyć znacznie bardziej (minimum to 8.5dB) mniejsza moc wyjściowa modułu WiFi zwiększa stabilność zasilania, dodatkowo możesz dołożyć kondensator elektrolityczny powiedzmy kilkadziesiąt μF + jakiś odprzęgający wyższe częstotliwości np. 100nF.

A teraz kwestia potencjalnych zakłóceń RF - po pierwsze wyświetlacz nie powinien być przy antenie WiFi, po drugie możesz spróbować podpiąć go taśmą w której co drugi przewód będzie podpięty do masy.

Witam pisałem do autora projektu i odpisał ze po zmianach ESPHome zepsuły ten projekt.

1 polubienie

No to pozostaje pogrzebać w breaking changes w ESPHome (i ewentualnie HA) i znaleźć przyczynę.
Jakkolwiek używam w ESPHome kilku modeli wyświetlaczy, w tym na platformie ssd1306_i2c i nie zauważyłem z nimi problemu.

Co do samego projektu, to po to jest repo na githubie by tam prowadzić dyskusje z autorem - skoro on sprzedawał gotowe PCB do tego projektu, to zapewne są też jacyś inni użytkownicy, a jakoś nie widać aktywnego issue…
Ba, co ciekawsze jest zamknięte issue z lutego, w którym komuś początkującemu w elektronicznym DIY udało się odpalić termostat, więc masz zaledwie kilka wydań do przejrzenia od 11 lutego 2022 były to konkretnie 4 duże wydania ESPHome : od 2022.2.x, do 2022.5.x i mniej więcej tyle wydań HA)