Gniazdko GOSUND SP111

Posiadam kilka gniazdek SP111 z wgraną Tasmotą, duże skoki napięcia w związku z sąsiednimi fotowoltaikami i żadne mi się nie wyłącza. Problem u mnie występuje tylko z gniazdkami zigbee tuya.

image

@ajakubek
Przecież nikt tu się nie skarży, że gniazdka mu się wyłączają (oprócz Ciebie) z powodu wysokiego napięcia, natomiast padło pytanie o automatyzację powiązaną z przekroczeniem progu napięcia (Bóg raczy wiedzieć w jakim celu, ale instalacja PV jest prawdopodobna).

Natomiast jeśli chodzi o twój problem, to warto sprawdzić czy nie pracują na skraju swojej obciążalności, wtedy wzrost napięcia przy dowolnym typowym pasywnym obciążeniu (np. grzałka) może powodować wzrost poboru mocy i zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego w gniazdku.

Tak, oczywiście że chodzi o fotowoltaike. Problem nie jest z gniazdkiem, ono działa dobrze. Czasem włączania i wyłączania chcę sterować dlatego że wyłączanie falownika spowodowane przekroczeniem 253V wg. normy nie występuje natychmiast tylko po przekroczeniu średniego napięcia 253V w ciągu 600s. W związku z tym, aby zbijanie napięcia grzałką w buforze nie nagrzało za szybko tego bufora chcę osiągnąć następujący efekt:

  • po przekroczeniu 253V następuje włączenie obciążenia które zbija napięcie poniżej 253V
  • załączenie trwa 610s po czym następuje wyłączenie obciążenia.
    w tym momencie mogą wystąpić dwie sytuacje.
  1. napięcie nie wzrasta powyżej 253V - fajnie nic nie robimy i czekamy na ponowny ewentualny wzrost napięcia
  2. napięcie natychmiast wzrasta ponownie powyżej 253V - obecna reguła ponownie włącza gniazdko, a ja chcę wykorzystać 10min pracy falownika powyżej 253V przed jego wyłączeniem.
    Mam nadzieję że zrozumiale przedstawiłem co chcę osiągnąć :wink:

Tak poza samym tworzeniem reguły, czy włączenie grzałki naprawdę zbija napięcie w Twojej sieci?

W mojej sieci i instalacji to średnio, ale tam gdzie chce je zastosować jest konkretny problem. Jest słabe tafo, tauron na razie nie ma planów poprawy i np. w zimie zdarzały się doby gdy w słoneczne dni napięcie przekraczało 253V, a wieczorem spadało poniżej 210V. WLZ jest 10mm2, do falownika 6kW 3f jest 4mm2, a IPZ wychodziło 1.4-1.7 Ohm. Przy obciążeniu 1kW spadek jest 2-3V i to powinno wystarczyć.

Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy jest jakieś tanie urządzenie na tasmota które mogło by mierzyć (nie musi być bardzo dokładnie wystarczy ~10%) moc lub prąd AC. Tak wiem że SP111 to potrafi, ale wolałbym jakieś bez przekaźników.

Jeśli potrafisz lutować i niestraszna Ci elektronika to para ESP8266 + PZEM04. Nic tańszego z przekładnikiem nie znajdziesz.

EDIT:
Tak na szybko @damiaszek reguła do wypróbowania:

Rule1 
  ON ENERGY#Voltage>=253 DO RuleTimer1=599 ENDON
  ON Rules#Timer=1 DO Power1 1 ENDON
  ON ENERGY#Voltage<253 DO Power1 0 ENDON

Nie przewiduję w tym rozwiązaniu PulseTime - zamiast tego jest opóźnione załączenie powyżej lub równo z 253V.
Poniżej tego napięcia przekaźnik wyłączony.

1 polubienie

Panowie prosze ktos mi podpowie jakie jest najtansze urzadzenie dzieki ktoremu moge wgrac tasmote do sp111 (tych z zielona tarcza czyli nowszych nie teczowych)

Bardzo dziekuje Za odpowiedz jesli trafi sie ktos mily!

Wgrasz soft tym samym sprzętem, co w “tęczowe” - potrzebny dowolny mostek USB-UART 3,3V (na bazie CP2102 albo CH340, albo i inny, ale będzie raczej droższy)
zobacz na fotki (tak to jest Blitzwolf SHP-6, ale są obie wersje PCB bazujących na MCU Espressif opisane, a smartplugi są z tej samej fabryki Hysiry, Gosund to tylko kolejny brand)

Jeśli twój sprzęt jest inny, to zrób czytelne fotki wszystkich flaków (tak by się dało odczytać napisy z układów scalonych) i wrzuć do posta.

Dziekuje wielkie za Twoj czas ,szczerze nie sadzilem ze ktokolwiek mi odpowie.

Czy cos takiego mi wystarczy?

https://allegro.pl/oferta/ft232-konwerter-usb-uart-3-3v-5v-ttl-arduino-9349546082

Nie potrzebuje kupowac zadnych raspberry pi po 5 stowek?

Trochę martwi mała wydajność prądowa dla 3.3 V

Wydajność prądowa pinu VCC: dla 5V - 500mA, dla 3.3V tylko 50mA,
proszę mieć to na uwadze zasilając z konwertera urządzenia zewnętrzne, 
np popularne układy ESP

??? do flashowania? a nie masz komputera?

trochę OFF TOPIC a na czym zamierzasz zainstalować HA? (no chyba, że idea opiera się na innym rozwiązaniu niż HA)

dokładnie tak jak wskazał @artpc obciążalność stabilizatora jest zbyt mała
dla “gołych” modułów ESP potrzeba koło 150mA, a jeśli chcesz flashować rzeczywiste urządzenia to bezpieczniej by dało się pociągnąć koło 500mA (to jest w sumie do obejścia - można użyć dodatkowo zasilacza 3,3V do zasilania , a mostka USB-UART tylko do transmisji szeregowej)
Akurat w tej ofercie płacisz za “ultra wypasa” (chip FTDI i ładna obudowa oraz “znaczek na masce”, czyli brand WaveShare), a mimo to sprzęt niespecjalnie się nadaje do planowanego zastosowania.

absolutnie najtańszego szukałbym jakoś tak (to tylko przykład)
https://allegro.pl/kategoria/plytki-drukowane-moduly-moduly-67363?string=CH340%203.3V&order=p
nie mam w ręce, ale wydaje mi się, że te najtańsze zamiast jakiegokolwiek stabilizatora mają w trybie 3V3 włączone w torze zasilania z USB szeregowo 2 diody krzemowe :stuck_out_tongue: (prostota motorem napędowym chińskiej elektroniki, mimo wszystko warto mieć zasilacz 3,3V)

albo tak
https://allegro.pl/kategoria/plytki-drukowane-moduly-moduly-67363?string=CP2102%203.3V&order=p

niestety większość ofert ma takie zdjęcia, że nie da rady stwierdzić czy zawierają na PCB jakiś stabilizator, który bez strachu można obciążyć w stopniu potrzebnym do pracy MCU ESP

Kolejny raz dziekuje ze chce Ci sie pomagac takiemu swiezakowi ,postaram sie przekazac to dalej jesli znajde kogos w posobnej potrzebie i bede mial wiedze akuratnie na jakis temat!

A taka najtansza opcja bezkombinacji z dodatkowymi rzeczami ? Tak zebym mogl kupic i ze spokojem to robic bez obawy ze popsuje urzadzenie. Pewnie bedzie troche drozsze ale to nic jesli jest tansze od tego raspberry pi.
Wiesz moze co moglo by to byc?

Jeszcze raz dzieki wielkie

Teraz to już męczysz bułę jak 13-latek… :stuck_out_tongue:

Jeden z większych chińskich wypasów (zapewne nigdy nie wykorzystasz wszystkich jego możliwości, a stawiam na to, że nie przekroczysz 25%)

ale… ma ten sam problem, co wcześniejszy który sam wybrałeś, czyli brak mocniejszego stabilizatora (mam wrażenie, że jeśli ktoś projektuje coś takiego to od razu zakłada, że użyje to osoba, która ma choćby najprostszy zasilacz laboratoryjny)

do kompletu więc potrzebujesz jeszcze paru innych gadżetów - stabilizatora 3,3V
wybrałem taki zestaw żebyś miał w komplecie kabelki i płytkę stykową (z angielska breadboard, jednak po polsku to nie jest deska do krojenia chleba :stuck_out_tongue: )

oraz jakiegoś zasilacza na którym da się ustawić na wyjściu 5V lub 6V do zasilania stabilizatora z punktu poprzedniego, aby nie spłonął po 5 minutach pracy)
tym razem wybrałem totalnie randomowy

Możesz iść też w droższe rozwiązania (od “zabawkowego” zasilacza w formie przystawki do zasilacza ATX aż po prawdziwy zasilacz laboratoryjny) tylko rodzi się pytanie po co?

Skoro i tak prawdopodobnie w końcu coś puścisz z dymem, bo to są nieuniknione koszty zdobywania wiedzy i doświadczenia, a setki ludzi i tak jakoś dało radę z “gwizdkiem” na USB poniżej 10zł.

PS
Prawdopodobnie po paru latach doświadczenia zmienisz firmware czegokolwiek używając przysłowiowego kija od szczotki.

Miał ktoś może z was taki problem, że pomimo włączenia ON nie przekazuje prądu dalej? Jest tylko sekundowe mignięcie (podpięta lampka i widać tylko błysk), led się świeci na czerwono, w WebUi widać stan jako ON.
Mam 7 takich gniazdek i w każdym wgrana Tasmota, w 6 działa, tylko ta jedna sztuka jakaś wadliwa. wszędzie wszystko wykonywane tak samo. Kilkukrotnie już resetowałem do zera i na nowo konfigurowałem ale nic to nie daje. Porównałem ustawienia z innym gniazdkiem, ale wygląda jakby wszystko było to samo.
We wszystkich gniazdkach na ten moment aktualna wersja Tasmoty - 12.2.0
Ktoś może jakiś pomysł, bo u mnie już brak?
Może faktycznie uszkodzona sztuka?

Jest to prawdopodobne, jednak jest też możliwe, że pozsyłały jakieś śmieci we flashu co powoduje wadliwe działanie Tasmoty, aby mieć pewność zrób przywrócenie ustawień domyślnych, a następnie od nowa skonfiguruj soft pod to gniazdko:

Robiłem to kilka razy, nie pomogło.
Ewentualnie czy jest opcja wgrania tego co tam było wcześniej, przed wgraniem tasmoty. Wtedy mógłbym zweryfikować czy gniazdko w ogóle działa.

Jeśli zrobiłeś sobie backup fabrycznej zawartości flasha, to możesz go wgrać.

Jeśli nie, to może się pobaw z ESPHome.

Możesz dać też sprzęt komuś kto lepiej ogarnia elektronikę (ale naprawa jest raczej nieopłacalna).

Trzeba było sprawdzić działanie na fabrycznym sofcie, ale jeśli nie masz wyjścia, to reklamuj w takim stanie w jakim jest.

Witam, od pewnego czasu w logach HA ma następujące błędy związane z gniazdkiem. Nie za bardzo wiem gdzie zmienić tę jednostkę. Z góry dzięki za pomoc

Logger: homeassistant.components.sensor
Source: components/sensor/__init__.py:677
Integration: Sensor (documentation, issues)
First occurred: 19:15:09 (5 occurrences)
Last logged: 19:15:09

Entity sensor.lazienkagniazdopralka_energy_reactivepower (<class 'homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor'>) is using native unit of measurement 'VAr' which is not a valid unit for the device class ('power') it is using; expected one of ['kW', 'W']; Please update your configuration if your entity is manually configured, otherwise create a bug report at https://github.com/home-assistant/core/issues?q=is%3Aopen+is%3Aissue+label%3A%22integration%3A+mqtt%22
Entity sensor.lazienkagniazdopralka_energy_apparentpower (<class 'homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor'>) is using native unit of measurement 'VA' which is not a valid unit for the device class ('power') it is using; expected one of ['kW', 'W']; Please update your configuration if your entity is manually configured, otherwise create a bug report at https://github.com/home-assistant/core/issues?q=is%3Aopen+is%3Aissue+label%3A%22integration%3A+mqtt%22
Entity sensor.lazienkagniazdopralka_energy_today (<class 'homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor'>) is using native unit of measurement 'kWh' which is not a valid unit for the device class ('power') it is using; expected one of ['kW', 'W']; Please update your configuration if your entity is manually configured, otherwise create a bug report at https://github.com/home-assistant/core/issues?q=is%3Aopen+is%3Aissue+label%3A%22integration%3A+mqtt%22
Entity sensor.lazienkagniazdopralka_energy_yesterday (<class 'homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor'>) is using native unit of measurement 'kWh' which is not a valid unit for the device class ('power') it is using; expected one of ['kW', 'W']; Please update your configuration if your entity is manually configured, otherwise create a bug report at https://github.com/home-assistant/core/issues?q=is%3Aopen+is%3Aissue+label%3A%22integration%3A+mqtt%22
Entity sensor.lazienkagniazdopralka_energy_total (<class 'homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor'>) is using native unit of measurement 'kWh' which is not a valid unit for the device class ('power') it is using; expected one of ['kW', 'W']; Please update your configuration if your entity is manually configured, otherwise create a bug report at https://github.com/home-assistant/core/issues?q=is%3Aopen+is%3Aissue+label%3A%22integration%3A+mqtt%22

Translator Googla:

“Encja sensor.lazienkagniazdopralka_energy_reactivepower (<class ‘homeassistant.components.mqtt.sensor.MqttSensor’>) używa natywnej jednostki miary „VAr”, która nie jest prawidłową jednostką dla klasy urządzenia („moc”), której używa; oczekiwany jeden z [„kW”, „W”];”

Odsyłając do dokumentacji Sensor Entity | Home Assistant Developer Docs albo Sensor - Home Assistant :

image

prawidłową jednostką sensora, który jest urządzeniem klasy power jest W, kW a Ty masz VAr, VA, kWh co jest błędem bo to jednostki:

image

image

image

Musisz dostować klasy do jednostek, jeżeli nie uzwględnisz w sensorze definicji device_class, HA automatycznie zrobi to za Ciebie na podstawie unit_of_measurement.

ENERGY ReactivePower 50 var jednostka w Tasmota u mnie nie bierze jej pod uwagę, nie wiem skąd wzięła się u ciebie. Gniazdka z Tasmota ?