Gniazdko GOSUND SP111

Używam starej wersji Tasmoty i integracji przez MQTT, nie przez Tasmota - Home Assistant. Zrobię upgrade firmware i zmianę integracji, ciekawy jaki będzie efekt.

WARNING (MainThread) [homeassistant.components.sensor] Sensor sensor.shellyflood_689c65_battery has device class battery, state class None and unit % thus indicating it has a numeric value; however, it has the non-numeric value: unavailable (<class ```

Skoro bateria nie jest w % to może od dziś będzie w LITRACH :thinking:

RNING (MainThread) [homeassistant.components.sensor] Sensor sensor.kuchnia_zalanie has device class moisture, state class None and unit % thus indicating it has a numeric value; however, it has the non-numeric value

Cała masa błędów nie tylko dla jednego określonego typu.
Ktoś coś źle pstryknął grinning:

BUG po stronie HA. Ktoś cofnął się o jedną classe

Co do Tasmoty nie widzę u siebie takich błędów.
Wer. 12.1.1.5 (tasmota) integracja HA

Sprawdziłem obie integracje MQTT i Tasmota efekt jest ten sam. Jedyna różnica jest przy ENERGY Factor w MQTT jest jednostka Cos φ a w Tasmota brak jednostki.

MQTT

Tasmota

Widać, że nie jedyna, bo VAr i var nie jest tą samą jednostką (ta druga jest prawidłowa).
Niestety zmiany w HA w ostatnich miesiącach były duże (dokumentacja, którą linkowałem wyżej jest mocno zmieniona względem tego co znalem dotąd), więc pozostaje zgłaszać błędy i czekać na rozwój sytuacji.

Tasmota HA
Screenshot - 14.02.2023 , 12_59_12
Tasmota
Screenshot - 14.02.2023 , 12_58_55

A tego nie zauważyłem :nerd_face:

/config/.storage/
core.entity_registry

Po upgradzie do Tasmota 12.3.1, usunięciu encji z integracji MQTT, dodaniu gniazdka przez integrację Tasmota (wszystko po to aby zachować te same nazwy encji, inaczej pojawiają sie duble z końcówką _2), encje z gniazdka mają przypisane poprawne klasy urządzeń, ostrzeżenia nie pojawiają się w logach HA.

2 polubienia

Hej, flashowalem dzisiaj po raz pierwszy w życiu sp111 tasmotą, ze sporymi problemami, ale w koncu sie udalo, gniazdko gada, konfiguracja zrobiona, wykryte w HA w integracji tasmoty, encje widoczne - moge sobie zmieniac stan on/off, ale problem taki ze gniazdko w ogole nie przekazuje prądu. Sflashowac to jeszcze raz czy to jakas fizyczna przyczyna może byc? Jak przyszlo to podlaczylem i dzialalo ok.
Na przycisk tez nie reaguje (ale nie moge znalezc info czy po wgraniu tasmoty nadal jest uzyteczny?).

A wgrałeś lub ustawiłeś ręcznie konfigurację? (bo bez konfiguracji to Tasmota tak samo nie działa na kazdym sprzęcie)

zwróciłeś uwagę na to, że są różne wersje sprzętu

To pełna wersja Tasmoty?

PS masz na myśli brak działania przekaźnika czy brak pomiaru?

1 polubienie

@szopen Dzieki bardzo za podopowiedz i linki, masz racje tego konfiga nie wgrałem… gdzies mi to uciekło, bo jeszcze kilkoma tutorialami na yt sie wspomagalem, ale teraz przynajmniej sprawdze, ktora mam wersje, bo o tym w tej instrukcji chyba nie bylo wspominane. Lecialem według tej strony: Gosund SP111 – Tasmota – Tech blog by pielatowski
Co do wersji to wrzucony plik to najnowsza releasowa wersja pliku ‘tasmota.bin’.

Edit. Konfig wgrany, smiga pieknie, dzieki za linki! :slight_smile:

Pozostaje skalibrować…

Niestety watomierza nie mam, a multimetr mam taki podstawowy, napiecie moge sobie nim zmierzyc, ale natężenia juz nie. Ogolnie zuzycia i tak nie monitoruje, wiec ta kalibracja do zycia nie jest mi raczej niezbedna :wink: moze jak kiedys dorobie sie lepszego sprzetu to wtedy skalibruje sobie hurtem :stuck_out_tongue:

Wystarczy zwykły multimetr, mierzący napięcie i parę amperów w AC.

Niestety moj miernik ma tylko pomiar natezenia pradu stałego, dla zmiennego brak.

A blad pomiaru jest az taki duzy, gdy prawidlowo skalibrujesz napiecie? Ja poprzestaje na dokladnym ustawieniu napiecia. VoltageSet -i pokazuje w miare to co deklaruje producent zarowki wzorcowej jaka trzymam.

Ja powiem tylko, że kupiłem ostatnio to gniazdko w komputronik i tuya-converter nie dała rady - ‘PSK BUG 02’. Musiałem gniazdko rozbierać i flashować przez TTL, tu uwaga do innych bo w internecie są źle podpisane pinouty, gdzie ludzie podpisują GPIO2 jako GPIO0.