HAOS-generic (bare metal) - maszyny na których działąją (lub nie) nasze instalacje

Wątek powstał na prośbę @tomqu, zachęcam wszystkich mających instalacje HAOS-generic (x86-64 znanej też jako amd64 i alternatywnej dla x86 architektury arm AArch64), jeśli są chętni to proponuję też podobne wątki dla innych metod instalacji.


intel NUC6CAYH (barebone, celeron J3455, 4 rdzenie, RAM DDR3L 0GB, 2 sloty SO-DIMM, dysk 0GB, karta sieciowa, karta WLAN, BT, 4x USB3.0, VGA, HDMI, mini-Toslink/analog audio, wewnętrznie GPIO - nieobsługiwane oraz złącze goldpin 2x USB2.0)
Karty LAN, WLAN (możliwa konfiguracja dopiero po instalacji), BT (również w trybie BLE) i audio są obsługiwane w HAOS-generic.

Mam na takim instalację produkcyjną w konfiguracji RAM 8GB (to za dużo na małą instalację), Crucial BX500 120GB sata 2,5 cala (kompletny HAOS-generic, planowana migracja na NUC6CAYS wraz z wykorzystaniem eMMC na system i “rekultywacją” tego dysku nadal na dane).

Ponieważ to barebone, to fabrycznie bez dysku i RAMu, testowałem konfiguracje od 2GB do 16G RAM (sensowne dla HAOS-generic jest >=4GB, możliwa dość dowolna kombinacja pasujących modułów 2GB, 4GB i 8GB), z dyskami ssd: sata 2,5 cala (fabryczna zatoka na dysk w tym formacie), jak również z użyciem przejściówek m.2 sata → sata 2,5 cala oraz mSata → sata 2,5 cala o pojemnościach od 120GB do 1TB (BIOS nie ma sztucznych ograniczeń co do pojemności dysku, choć warto zaktualizować co się da przed instalacją HAOS).


intel NUC6CAYS (turnkey-miniPC, celeron J3455, 4 rdzenie, RAM DDR3L 2GB, 2 sloty SO-DIMM w tym 1 zajęty, dysk eMMC 32GB + zatoka 2,5 cala 0GB, karta sieciowa, karta WLAN, BT, 4x USB3.0, VGA, HDMI, mini-Toslink/analog audio, wewnętrznie GPIO - nieobsługiwane oraz złącze goldpin 2x USB2.0)
Karty LAN, WLAN (możliwa konfiguracja dopiero po instalacji), BT (również w trybie BLE) i audio są obsługiwane w HAOS-generic.

Mam na takim instalację produkcyjną w konfiguracji RAM 4GB (tu planuję nieco dołożyć, choć jakiś czas temu było 8GB, ale wyjąłem połowę), eMMC 32GB na partycje systemowe + ssd Goodram IRDM Pro 240 GB sata 2,5 cala (partycja danych przerzucona z eMMC).

To jest “gotowiec” z fabrycznie zainstalowanym Windowsem na eMMC.
Można go stamtąd wywalić i zainstalować HAOS na eMMC (przyjąłem strategię eMMC na system + ssd 2,5 cala na partycję roboczą), można też wyłączyć w BIOSie i zainstalować HAOS na ssd bezpośrednio (takie założenie przyjął @macek), co do RAMu to zajmuje 1 slot, wskazane jest dołożyć przynajmniej drugie tyle co dała fabryka, można też wyjąć fabryczne 2GB i obsadzić maksymalnie 2 moduły po 8GB każdy (razem 16GB).
Inne uwagi jak model NUC6CAYH.


Samsung TC241 (thin client AIO, AMD G-T40N 1GHz, 2 rdzenie, RAM DDR3L 2GB, 1 slot SO-DIMM, dysk 16GB ssd mSata HS, 4x USB2.0, 1x RS232, 1x Ethernet 100Mbps, Monitor zintegrowany, dodatkowo wyjście dvi na drugi monitor, można używać w charakterze monitora VGA1920x1080 - oddzielne wejście nie powiązane z TC).
Karty LAN (i chyba audio, nie używam = nie pamiętam) są obsługiwane w HAOS-generic.

Mam na tym instalację testową, w konfiguracji RAM 4GB i ssd mSATA HS Apacer 64GB, to było po upgrade, ale i tak nie planuję używania tej instalacji długoterminowo.

Odradzam z wielu powodów, o ile pamięć można wymienić na 4GB (większej nie testowałem i nie wiem czy to nie max) to jest tylko 1 slot-SO-DIMM, procek jest naprawdę słaby (po podpięciu 1 kamery USB miewam 15-minutowy load czasami ponad 2, a 1-minutowy w pikach czasem dolatuje do 8-9 (liczba większa od ilości “linuxowych” procesorów =2, czyli system momentami nie pracuje real-time), temperatura procka wysoka, a zużycie energii ponad zdroworozsądkowy limit.
Kolejny strzał w kolano, to dysk mSATA HS (tzw. połówkowej długości) - o ile ssd mSATA da się dostać (choć są w nieuzasadniony sposób droższe od innych konstrukcji), to format Half-Size jest prawie nie do zdobycia (a na normalnej długości miejsca brak) a jeśli już to w śmiesznych pojemnościach i w cenie nie do przyjęcia.
Tych strzałów kolano jest więcej - np. brak możliwości automatycznego włączenia po powrocie zasilania, obudowa, którą się otwiera w dość hardkorowy sposób - jest to monitor spięty na zatrzaski, nawet David Parkinson na parkytowers nie opisał tego modelu, jedyny podobny, ale nawet nie zbliżony to TC190, choć żałuję, że nie porobiłem więcej zdjęć, gdy robiłem upgrade)


2 polubienia

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: HAOS-ova (wirtualizacja, np. proxmox) - maszyny na których działąją (lub nie) nasze instalacje

Dwie z trzech moich instalacji działają na poniższych sprzętach:

  1. INTEL NUC8i7BEH2 I7-8559U do tego 8GB ramu i dysk 500 SSD WD Red

nuc1-removebg-preview
nuc2-removebg-preview

  1. Beelink Mini S GK Intel Celeron N5095 z 8 GB i 256 GB M.2 WD Red

U mnie jest to:

  • Dell Optiplex 3060 Micro i5-8500T 6x2.1GHz 8GB 240GB SSD

  • Dell Wyse ZX0 Z90D7 AMD G-T56N 1.65GHz 8GB 120GB SSD

AMD AM2+ nie działa (brak UEFI)
DELL Optiplex (XXXX - wyedytuje bo nie pamiętam) - nie działa
HP (XXXX - wyedytuję bo nie pamiętam) - nie działa

A zmieniłeś pod F10 z domyślnego Boot managera windowsa ?

Ta platforma nie ma sensu (ze względu na stosunek prądożerności do wydajności), brak UEFI można zawsze próbować obejść (rEFInd).

W każdym przypadku warto pobawić się BIOSem - cud się nie stanie opcje trzeba poustawiać, ludzie uruchamiają HAOS-generic na takich wynalazkach, że mi się to w głowie nie mieściło (ale by to miało sens sprzęt musi spełniać jakieś zdroworozsądkowe wymagania - pobór mocy nie przekraczający kilkunastu W, wydajność nie mniejsza niż powiedzmy RPi3, możliwość zamontowania więcej niż 2GB RAMu w związku z tym uważam, że nie ma sensu się szarpać na sprzęcie “klasy złom” - powiedzmy jako sensowne minimum uważam platformy nie starsze niż 10-letnie).

A pomijając ten fakt, w przypadku problemów z instalacją (na niezabytkowym sprzęcie, bo na totalnych zabytkach szkoda naszego czasu) proponuję oddzielny wątek dla każdego modelu nie zwieńczonego sukcesem (ze zdjęciami z BIOSa).

Nie chciałbym toczyć dodatkowych dyskusji tutaj, bo to zmniejsza czytelność wątku.

Przechodziłem przez RPi4 4GB + SSD ale ostatecznie wylądowałem od niedawna na: VivoMini UN65U|Mini PC|ASUS Polska

Stał od jakiegoś czasu i się kurzył i go zaadoptowałem. Zauważalna poprawa wydajności :slight_smile:

Proponuję zamieszczać krótki dopisek odnośnie prądożerności danego sprzętu.

1 polubienie

No cóż skoro już tak dyskutujemy (jeśli nie zapomnę, to za jakiś czas dla zwiększenia czytelności wywalę posty i treść przeniosę do 1 posta), to sugeruję też dodatkowe informacje o konkretnej konfiguracji (linki do stron producenta zwykle nie są “wieczne”, chodzi o informacje takie jak zamieszczałem gdzieś wyżej w swoich opisach - konfiguracja fabryczna jeśli ma zastosowanie np. było to 2GB RAM + 32eMMC dla NUC6xxxS, ale moim zdaniem ta konfiguracja jest “za cienka”, więc w rzeczywistych instalacjach mam więcej RAMu od 4GB do 10GB i dodatkowo dysk ssd; oraz konfiguracja, w której realnie używamy sprzęt, bądź gama konfiguracji, jeśli ktoś testował dogłębnie).