Harmonogram wywozu śmieci Waste Collection Schedule (mampfes)

Jeśli się zainstalował to na obojętnie jakim dasboardzie (widoku) w prawym górnym rogu “trzy kropki” edytuj …
a1

po czym jeszcze raz “trzy kropki” i …

→ zarządzaj zasobami i widzisz co masz zainstalowane

22

To nie był Dodatek, tylko komponent niestandardowy - tak samo jak ten powyżej - a terminologia determinuje gdzie się to instaluje (w HACS, a nie w Sklepie jak Dodatki).

Nie ponoć tylko naprawdę…
nawet mógłbym powiedzieć, że żałuję (póki co używam tego przestarzałego, ale nie będę już pisał jak go ręcznie instalować skoro jest niewspierany “by bruxy70”), bo poświęciłem sporo czasu na niego (używałem go od początku istnienia, w związku z czym przygotowałem bodajże jego pierwsze kompletne tłumaczenie na polski, po czym autor kompletnie przebudował komponent i postawił wiele rzeczy na głowie, więc cała moja ówczesna robota chyba ostatecznie poszła w kubeł w jakieś późniejszej wersji - mi wtedy ręce opadły, ale inni kontynuowali tłumaczenie, więc chyba aż do końca miał wersję polską, a że używałem, to wiem, że było kilka przeróbek wprowadzających breaking changes czyli wywracających całkowicie metody konfiguracji, dodam, że na posta w którym wyjaśniałem tylko jeden aspekt jego konfiguracji w jakiejś dawnej wersji też poszło sporo czasu, a coś na kształt tutoriala w dawnym wątku zbudowało wiele osób, z których każda poświęcała na to własny czas), ale nie żałuję, bo nadeszło rozwiązanie zestandaryzowane - kalendarze w HA - nawet autor przygotował wideo, w którym opisuje metodę migracji ze swojego rozwiązania.

Ale przejdźmy do teraźniejszości - możesz sam się wziąć do roboty (to jest idea open-source - każdy coś wkłada w projekt od siebie) i spróbować napisać tutoriala dla aktualnego komponentu niestandardowego (po to wydzieliłem go do osobnego wątku, by się odciąć grubą linią od dawnego rozwiązania @bruxy70) i równie niestandardowych wizualizacji (button card).
Wtedy zrozumiesz, że napisanie takiego kompletnego tutoriala, to jak orka na ugorze, ale masz ku temu okazję - nie korzystasz jeszcze z żadnego rozwiązania ogarniającego ten temat, więc masz świeże spojrzenie, bo nie jesteś spaczony dawnymi rozwiązaniami.
Wymagasz od nas włożenia w to wszystko jeszcze więcej pracy niż juz wkładamy i nie dajesz nic w zamian? weź się do roboty…

Masz też opcję alternatywną - nie musisz używać komponentów niestandardowych, działający HA można mieć w zasadzie zupełnie bez nich (i będzie “bez wodotrysków”), natomiast jeśli przeszkadzają Ci radykalne i częste zmiany, to sugeruję zrezygnować całkowicie z HA, bo jego szybki rozwój wymusza daleko idące zmiany…

2 polubienia

No i obruszyłeś się.

Uważasz zatem że jest to objaśnione dobrze i ja jestem “debil” ale zupełnie ktoś inny widząc ten opis zrobi to w 5 minut? Nie wymagam od Was wyjaśniania wszystkiego, ale dobry tutorial musi posiadać całą ścieżkę operacji do wykonania aby zadziałało a nie tylko wycinki z którym być może wiadomo będzie co zrobić po tygodniu orki w google. A tak, google coś zaindeksuje, ktoś znajdzie i sie sfrustruje bo jednak czegoś brakuje.
Pisałem tu kiedyś odnośnie licznika dwukierunkowego, otrzymałem pomoc, później wkleiłem kompletną informację jak te kroki powtórzyć aby ruszyło na gołym HA. Czy tak trudno napisać

  1. Zainstaluj to i to stąd i stamtąd.
  2. W pliku xxx dodaj/zamień to i to
  3. Zrestartuj coś tam
  4. Sprawdż tu i tu jeśli coś to coś
    itd.
    A tam mamy bzdurną sprzeczkę bo chyba jednak poza autorem nikt nie wie co tak na prawdę trzeba zrobić aby to zadziałało, a wszyscy sypią tylko ogólnikami z dopiskiem “doczytaj se”. Mam sobie kupić krowę czy mleczarnię aby się mleka napić?

Po pierwsze musisz opanować terminologię, to NIE są żadne Dodatki.
(w HA istnieje coś takiego jak Dodatki i są one totalnie czymś innym).

Nie, wręcz przeciwnie, nawet komuś zaawansowanemu może to zająć dzień albo dwa. :stuck_out_tongue: (nie każdy używa wszystkiego, a o samym custom button card można by napisać książkę grubości encyklopedii - dlatego czytanie dokumentacji użytych komponentów jest potrzebne “jak powietrze do oddychania”).

Utwierdziłeś mnie tylko w przekonaniu, że masz za małe doświadczenie z HA i komponentami niestandardowymi, więc w tym momencie konfiguracja tego wydaje Ci się porównywalna trudnością do wypadu na Księżyc, ale gdybyś tylko skorzystał z dokumentacji tych 2 rozwiązań, które chcesz użyć, już byłbyś daleko za połową, niestety nie da się bezmyślnie kopiować cudzych rozwiązań, bo każda instalacja HA jest nieco inna.

W ogóle to masz poważny problem - WYMAGASZ czegoś od nas, a to tak nie działa (nie zasuwamy tu etatowo i nam za to nie płacisz).

Napisz ten tutorial, w osobnym wątku, i wspieraj go chociaż z 3 miesiące (ja swój o instalacji HAOS-generic wspieram już ponad 1.5 roku i na początku to była praktycznie “pełnoetatowa robota”).

PS
Nawet dokumentacje autorów komponentów niestandardowych czasem zawierają pewne zaszłości

obecnie każde rozszerzenie lovelace instalowane z HACS instaluje się w pełni automatycznie i do końca na każdej instalacji HA opartej na HAOS (jak jest w szczególnie nietypowych instalacjach bez HAOS nie wiem, ale być może to są jakieś szczególne przypadki wymagające ręcznych modyfikacji).
Poprawność instalacji takich rozszerzeń sprawdzasz w Zasobach lovelace (dashboardu) - to ostatnia pozycja w menu na obrazku który wrzuciłem wczoraj. A opisał to @MariuszAK parę postów wyżej.

1 polubienie

No i wywiązała się typowa pyskówka znana z elektrody czy forów linuksowych. Będzie kolejny wątek który w żaden sposób nie pomoże szukającym rozwiązania jakich ogrom w google. Jesteś sfrustrowany, nie chcesz pomagać to się nie odzywaj. Prosiłem autora o uzupełnienie, nie teoretyków i zasypanie linkami z których niewiele wynika. Tak - nie znam się, ale to nie powód żeby jeździć po mnie jak po burej suce. Dodatki, komponenty, etc niewiele mi mówią stąd błądzenie jak we mgle. Tak naprawdę tylko kolega @MariuszAK podał konkretne informacje. Nie wiedziałem że dokumentacja jest nieaktualna a wspomniany kolega pokazał jak to sprawdzić. To jest właściwa pomoc. To nie są informacje tylko dla mnie, ale i dla setek kolejnych po mnie.

Jeśli autor zechce - proszę aby uzupełnił opis co i gdzie zrobił aby dało się to powtórzyć przynajmniej w najbardziej newralgicznych momentach.

Wywiązała się pyskówka, bo wyjeżdżasz z ŻĄDANIOWYM podejściem do tematu.

Szukałem wątku w którym jakoby naskrobałeś jakiś własny tutorial i jakoś go nie widzę!

Weź się w garść i zrób coś dla innych.

PS
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, że obecny opis nie jest tutorialem dla początkujących, ale chyba każdy to widzi…

PPS
Jeśli kiedyś jednak napiszesz jakiś własny tutorial, to będziesz wiedział dlaczego mnie zagotowałeś - bo to kilka dni roboty (może trochę mniej dla emeryta albo studenta :smiley:, który dysponuje nieskończoną ilością wolnego czasu), w przeciwnym razie zawsze się znajdzie setka niezadowolonych, bo jakiś kroczek lub potencjalne inne opcje nie są opisane (a potem autor komponentu dopasuje go do wymagań użytkowników i rzeczywistość znów się rozjedzie z tutorialem).

2 polubienia

Faktycznie nie potrzebna dyskusja która wzbudza sporo niepotrzebnych emocji… z jednej strony doświadczeni który gonią do dokumentacji z drugiej początkujący użytkownik który chce wszystko na tacy :stuck_out_tongue: … sory ale tak to widzę bo jestem w obu grupach :smiley:

Chciałbym przełamać niepotrzebne emocje i wrzucić rozwiązanie które pomoże wszystkim

@Zbign z dedykacją dla Ciebie :slight_smile: :slight_smile: mam nadzieje, że inni też skorzystają

1 polubienie

Dzięki @murcin . Ale dla mnie to zbyt przekombinowane, choć jest kilka ciekawych informacji na filmie od Ciebie. Przegrzebałem jednak poczciwego reddita, trafiłem tam na Reddit - Dive into anything , podążając za linkami stamtąd trafiłem na Move from custom garbage collection to local calendars! - YouTube . W pół godziny dowiedziałem się co i jak zrobić bez odsyłania do błędnej czy nieaktualnej dokumentacji. To informacja dla potomnych, podarujcie sobie komentowanie.

Czy ktoś ma sprawdzony sposób na Wrocław?

Zgodnie z dokumentacją w configuration.yaml mam

waste_collection_schedule:
  sources:
    - name: ekosystem_wroc_pl
      args:
        location_id: 681xxx

oraz probowalem rowniez pełniejszego id “681xxx&ulica=xxx” (oba sposoby działają tak samo) i jedyne co otrzybuje w atrybutach encji to:

brak pozostałych typów śmieci

Nie miałem czasu do tego usiąść na poważnie, ale jeśli Cie to pocieszy to też miałem mierne rezultaty, prawdopodobnie coś zmieniono po stronie dostawcy danych.

Dzięki, a wiesz na czym skupić się alternatywnie?
Obecnie korzystam jedynie z kalendarza, do którego da się zaimportować kalendarz z oficjlanej apki KIedyWywóz