Home Asisstant a osprzęt Xiaomi

Edytowałem wyżej - tak, jeśli chcesz się pozbyć bramki musisz je zmigrować (de facto ręcznie dodać w nowej i usunąć w starej integracji). Gdy się dorobisz koordynatora Zigbee tak samo będziesz musiał zrobić ze sprzętem Zigbee.

PS w przypadku BLE obie integracje się nie gryzą (więc możesz nie usuwać - same znikną po usunięciu bramki), ale Zigbee może mieć tylko jeden koordynator w sieci.

Nie Ty pierwszy i nie ostatni naczytałeś się bzdur wypisywanych na tym “blogu”. Tak jak napisał @szopen przenoś urzadzenia do integracji Passive BLE monitor

Ok, czyli najpierw instaluję to?
Które pola “wyptaszkować”?

To Ty decydujesz co chcesz uzyskać, sugeruję nie zaznaczać “active scan” (bardziej zużywa baterię) ani “log spikes” (chyba, że używasz czujników w ekstremalnie zmiennych warunkach) resztę zaptaszkuj.

PS na 100% masz już wykryte jakieś czujniki - jeśli nie wszystkie, tzn. są poza zasięgiem tego biednego BT onboard (albo są w innej technologii, ale to wiesz sam).

Ok, przetestowałem na BLE z Raspberry Pi i faktycznie kiszka, łapie jakieś 1,5 pokoju :sweat_smile:. Jakiego dongla BLE mogli byście polecić do raspberrypi?

Większość osprzętu BLE pojawiła się u mnie dopiero po migracji z RPi na x86-64, więc nie mam bezpośredniego porównania z BT onboard (ale pamiętam, że było kiepsko).
Jeśli masz taką możliwość wyłącz kartę WiFi w RPi (np. dodajesz linijkę dtoverlay=disable-wifi w pliku config.txt na partycji boot), ale nie licz na cud.

Ponieważ planuję pozbycie się z NUCów kart WiFi+BT to zrobiłem testy 2 dongli BT4.x a konkretniej “udział wzięli”:

• Asus USB-BT400, stick w rozmiarze “nano” na chipsecie Broadcomm BCM20702A0 ale przedstawia się jako Asus

• Qumox (to raczej jakiś “noname” bo nieco rozpada się w rękach :stuck_out_tongue:) “USB Bluetooth nano stick” nazwa mówi wszystko, ale nano jest trochę oszukane - jest dłuższy o 2-3mm od Asusa ten za to na chipsecie Cambridge Silicon Radio, Ltd CSR8510 A10 i tak się przedstawia

HassOS posiada dla obu wbudowane sterowniki (przynajmniej wersja amd64).

Oba mają praktycznie identyczny zasięg (Asus trochę gorszy), ale tyłka nie urywa, tzn. i tak muszę korzystać ze zbudowanej wcześniej (za czasów RPi) bramki na ESP32, bo z miejsca instalacji zasięg żadnego nie sięga do najdalszych czujników.
Tak swoją drogą fabrycznie na pokładzie NUCa miałem kartę “Intel® Wireless-AC 3168 + Bluetooth 4​,2” i jej zasięg mimo wbudowanych anten był podobny.

Za czasów RPi zbudowałem (określenie nieco na wyrost, bo w sumie to 99% roboty to było przygotowanie konfiguracji) bramkę na bazie modułu Lilygo TTGO T-7, ale można użyć dowolny moduł ESP32

Przykładowy konfig (jest on sporo okrojony z tego, który używam realnie) dla bramki na bazie ESPHome (w ESPHome yaml jest bardzo podobny do konfiguracji HA a mając włączoną opcję api: sprzęt po wgraniu firmware integruje się w pełni plug-and-play z HA) z paroma dodatkowymi wodotryskami, w przykładzie jako czujniki występują LYWSD02, LYWSD03MMC (z alternatywnym firmware) i MiFlora, a tracker dla zegarka i pilota IR (ale można też używać dla diagnostyki czujników - brak obecności = problem)

esphome:
  name: mini_bramka_ble
  platform: ESP32
  board: esp32dev

wifi:
  ssid: "realny_ssid"
  password: "oraz_klucz"

# Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "mini_BLE_nie_mam_sieci!"
    password: "0000000000"

captive_portal:

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

esp32_ble_tracker:

switch:
  - platform: restart
    name: "mini BLE Restart"
# Nigdy nie użyłem :P

binary_sensor:

- platform: ble_presence
    mac_address: '48:D0:CF:00:00:00'
    name: "BLE ESP Tracker O4A"

- platform: ble_presence
    mac_address: 'DC:41:E5:00:00:00'
    name: "BLE ESP Tracker Watch"

sensor:

- platform: wifi_signal
    name: "mini BLE sygnał WiFi"
    update_interval: 60s

- platform: esp32_hall
    name: "mini BLE sensor Hall'a"
    update_interval: 60s

- platform: uptime
    name: "mini BLE Uptime"

- platform: ble_rssi
    mac_address: '3F:59:C8:00:00:00'
    name: "Zegar BLE ESP RSSI"
    icon: "mdi:bluetooth"

mac_address: '48:D0:CF:00:00:00'
    name: "RSSI BLE ESP O4A"

mac_address: 'C4:7C:8D:00:00:00'
    name: "MiFlora BLE ESP RSSI value"

- platform: xiaomi_lywsd02
    mac_address: '3F:59:C8:00:00:00'
    temperature:
      name: "Zegar BLE ESP Temperatura"
    humidity:
      name: "Zegar BLE ESP Wilgotność"

- platform: xiaomi_hhccjcy01
    mac_address: 'C4:7C:8D:00:00:00'
    temperature:
      name: "MiFlora BLE ESP Temperatura"
    moisture:
      name: "MiFlora BLE ESP Nawodnienie"
    illuminance:
      name: "MiFlora BLE ESP Natężenie Oświetlenia"
    conductivity:
      name: "MiFlora BLE ESP Przewodność"

- platform: atc_mithermometer
    mac_address: "A4:C1:38:00:00:00"
    temperature:
      name: "ATC BLE ESP Temperatura"
    humidity:
      name: "ATC BLE ESP Wilgotność"
    battery_level:
      name: "ATC BLE ESP Poziom Baterii"
    battery_voltage:
      name: "ATC BLE ESP Napięcie Baterii"

TL;DR zbuduj sobie bramkę na bazie ESP32 i umieść ją na tym końcu domu gdzie zasięg RPi nie sięga - to załatwia wszelkie problemy (a przy okazji można np. dodać sobie tracker BT czy mierzyć poziom sygnału radiowego czujników).

1 Like

Kurcze, o tym nie pomyślałem. To faktycznie może załatwić te marne “10” m. zasięgu a sterowniki to LBE w RaspberryPi już są i działają. Oki czyli idę na zakupy i cisnę, WiFi jest spoko, zostanie Zigbee. Ale po kolei.
Na razie dzięki. Jak co to poproszę o dalsze wskazówki w późniejszym okresie.
Pozdrawiam wszystkich i miłego weekendu

bramkę Xiaomi V3 możesz użyć też jako uniwersalną bramkę zigbee - GitHub - AlexxIT/XiaomiGateway3: Control Zigbee, BLE and Mesh devices from Home Assistant with Xiaomi Gateway 3 (ZNDMWG03LM) on original firmware

dodatkowo w tej integracji działa też jako bramka BLE dla urządzeń bluetooth Xiaomi, które masz podpięte do aplikacji Mi Home. U mnie z zasięgiem bramki było zdecydowanie lepiej niż z zasięgiem bluetootha wbudowanego w malinkę.

Być może nie zauważyłeś, ale autor wątku właśnie pozbywa się z systemu bramki Xiaomi :stuck_out_tongue_winking_eye:
a każde rozwiązanie ma jakieś plusy i jakieś minusy.

1 Like

Rpi4, mieszkanie 60m.
BT z malinki faktycznie łapie 1.5 pomieszczenia.
Zakupiłem u majfrendow dongla bt Feasycom (na fejsbukach ma dobre opinie).
Zbiera wszystko! Mam go w rogu mieszkania, 10/12m łapie spokojnie + ściana i 2x drzwi ( podają zasięg do 100m ale to pewnie na otwartej przestrzeni).
Miałem zagwozdke jednak.

1. Należy wyłączyc BT w rpi
    ‘dtoverlay=disable-bt’ w /boot/config.txt a do tego potrzebujesz SSH po 22222 ale do Hosta a nie do HassOS
  2. zaczal łapać dopiero na przedłużce USb ( podejrzewam zakłócenia od bramki /koordynatora )

68,79 zł | 100m daleki zasięg Bluetooth USB Dongle bezprzewodowy Adapter Bluetooth 4.0 CSR dla Windows 10, 8, 7 XP vista

Ad. 1 Plik config.txt z partycji boot można równie dobrze edytować na dowolnym innym komputerze i systemie po “kulturalnym” zamknięciu systemu i przełożeniu karty TF czy też hdd/ssd (skoro to RPi to pewnie pracuje w kieszeni USB).
Przykładowo spod windows jest to jedyna widzialna partycja (bo to jedyna partycja FAT), a plik można edytować np. używając notepad++ dzięki temu, że radzi sobie on z linuxowymi plikami tekstowymi (swoją drogą przydaje się przy edycji plików konfiguracyjnych spod windows np. z użyciem samby)
https://notepad-plus-plus.org/
podpinając dowolnego dongla BT warto wyłączyć onboard w opisany sposób tj. dtoverlay=disable-bt

Ad. 2 w przypadku każdego innego dongla przedłużka też jest zalecana (interfejsu obnboard niestety nie da się wyrzućić na zewnątrz w ten sposób) dotyczy to też Zigbee

PS W przypadku sprzętu z zewnętrzną antenką optymalnie umieścić ją w polaryzacji pionowej.
PPS Wspomniane wyżej dongle nano mają niestety biedne antenki, a mimo to sięgają u mnie przez 2 ściany (ale to za mało).

1 Like

Dzięki!, Przyznam że googlujac nie trafiłem na opis zmiany konfiguracji przez Win - oszczędziłoby mi to walki z SSH ale to też się przecież przyda :slight_smile:
Dzięki też za wskazówki z antenka, przyznam że i koordynator i dong bt leżą byle jak i nie pomyślałem o tym aby je postawić “do pionu”

Dipol prętowy do pionu (bo taki typ anteny jest dookólny, ale tylko w płaszczyźnie do niego prostopadłej), dla innych anten to ma mniejsze znaczenie, bo są jeszcze mniej kierunkowe (stąd i słabsze zasięgi).

1 Like

Mały update

Od wersji Home Assistant OS 6.1 (czyli tej od wczoraj dostępnej w kanale production) można używać dongli BT5.0 na chipsecie Realtek RTL8761B/BU, czyli tych stosunkowo popularnych i niedrogich, jeśli chodzi o zasięgi to nie widzę specjalnej różnicy w stosunku do tych 2 wspomnianych wyżej dongli BT4.
(Reklamy mówią o zasięgu zwiększonym dwukrotnie w stosunku do BT4, ale ja tej różnicy nie widzę, a jeśli w rzeczywistości jest faktyczna różnica w zasięgu to być może dotyczy ona osprzętu BT5 czyli żadnych popularnych czujników Xiaomi), w/g moich domowych testów dongle noname pod nazwą “Bluetooth USB Adapter 5.0” na Realtek’u RTL8761B wypada nieco lepiej od wspomnianego wyżej Asusa na Broadcomm BCM20702A0, a minimalnie gorzej od noname na Cambridge Silicon Radio, Ltd CSR8510 A10.

No cóż zamówiłem ten z wątku wyżej i już jedzie od mainfriedsów, Został do kupienia USB ZigBee, możecie coś polecić? coś co będzie działało, a nie jak to coś w pseudo bramie Xiaomi.

Wszystko jest w innym wątku i tam zapraszam do dyskusji:

Nabyłem drogą zakupu na aledrogo, teraz musze poczekać aż graty spłynął i zacznę podnosić ciśnienie koleżance małżonce. Cholera z torbami pójdę przez te kawiarnie “łagodzące”. :grin:

I co kupiłeś?.- w tamtym wątku jest jakieś 90% tego co jest dostępne na rynku.

To z aledrogo za 60 zeta, zaprogramowane i z ebookiem co i jak. W sumie to pewnie połowa tej kwoty to za wiedzę.

https://allegro.pl/oferta/cc2531zigbee2mqtt-z-antena-ebook-gratis-9557061990

Są tam na liście wszystkie moje bebechy, no i sporo ponadto.

Czyli poleciałeś w najtańsze.
Kiedyś podstawowe wersje (antena PCB, nie zaprogramowane i bez obudowy) na ali były po 2-3 dolce, ale aby to sprzedać w takiej formie w PL to chyba trudno to zrobić taniej.
Jakkolwiek zęby mnie zabolały, gdy przeczytałem opis oferty wyglądający jak tłumaczony translatorem z mandaryńskiego i z bolesnymi błędami ortograficznymi :smiley:

Z drugiej strony praktycznie każda alternatywa jest sprzętowo lepsza.