Instalacja natywna (bare-metal, "golas") Home Assistant OS (HAOS-generic) końcówka 2022

Zależy ile masz do wydania i czy jesteś gotowy na problemy np. tego typu, co właśnie masz - niestety modele z tabelki są tylko teoretycznie OK, bo użytkownicy zwykle nie pozostawiają po sobie raportów z działającego sprzętu (można poświęcić np. dzień na szukanie po poprawkach do wydań systemu, to się dowiesz dla jakiego sprzętu takie poprawki przygotowano, więc będzie on działał “jak z pudełka”).

Takie dane można by zgromadzić na forum, a nawet ostatecznie umieścić w dokumentacji systemu (sam to robiłem kilka lat temu po dogłębnym przetestowaniu konkretnego modelu, ale jak się pewnie domyślasz jest to konkretnie jeden model dopisany w dokumentacji, która do dziś zawiera zaledwie kilka dogłębnie przetestowanych modeli sprzętu, a od tamtego czasu rozwój HAOS pobiegł “lata świetlne” do przodu i tak naprawdę działających bezproblemowo modeli pecetów są setki czy wręcz tysiące - wystarczy, że spełnią te kilka wymagań, które zamieściłem tutaj bodajże już w 1 poście z tutorialkiem, tylko mnóstwo ludzi upiera się by użyć wybitnie nietypowe konstrukcje, które albo nie spełniają tych wymagań, albo są wybitnie dedykowane do konkretnego zastosowania i trudno je przystosować do innego).

Dlatego proponowałem autorowi pewne ulepszenia tej tabelki (ale istnieje ona od wczoraj i jej autor jeszcze nawet tu nie zajrzał ponownie, więc póki co traktuję ją wyłącznie jako materiał marketingowy jakiegoś sklepu z polizingami, który właśnie ma w ofercie dokładnie to co w niej widać. oczywiście w tej kwestii mogę się mylić - może akurat to wynik research’u pod planowane uruchomienie HA).

Jeśli mnie pamięć nie myli @Stefan robił test aktualizacji HAOS-generic na sprzęcie na którym miał obejście BIOSa przez rEFInd, byłoby najlepiej gdyby to potwierdził, sądzę jednak, że z tego rozwiązania korzysta więcej niż jedna osoba.
Więc szansa jest, że aktualizacje nie wykrzaczą systemu (no ale to po prostu trzeba przetestować - nie jest to jakieś ultra trudne zadanie - z linii poleceń można zmieniać wersję systemu dość dowolnie, jakkolwiek ze względu na duże zmiany ostatnio nie cofałbym się poniżej 8.1, a w ramach testu wystarczy cofnąć wersję o jedno oczko = “małą wersję” do tyłu - taki test powinien być wystarczający).

Mam nadzieję, że rozumiesz ideę open source, która m.in. polega nie na “braniu”, a na “dawaniu” tego co jesteś w stanie dać od siebie w danym momencie.
Po prostu spróbuj skoro jakiś sprzęt masz (dysponujesz chociaż jakimś ssd?) - twoja praca nie pójdzie na marne jeśli ją dobrze udokumentujesz (w pewnych sytuacjach zrobienie screenshotów jest trudne, więc i ładne zdjęcia ekranu są OK).


Jeśli pragniesz mieć rozwiązanie “z pudełka”, to BIOS musi być w miarę nowoczesny i wspierać UEFI - przejrzyj wątek powyżej i zobacz jakim sprzętem chwalą się użytkownicy, którzy skorzystali z tutorialka i poszło im “od strzała”, chociaż ja mam swoje prywatne wybory inne niż to co “lubią wszyscy” - jeśli chcesz je poznać odezwij się na PW (wydaje mi się, że generalnie ten malutki “ryneczek” w Polsce jest dość mocno zdominowany przez marketing firm od recyklingu, stąd są modne konstrukcje nie dość, że muzealne, to w dodatku zwykle mocno nietypowe, a tymczasem praktycznie każda konstrukcja, która pojawiła się na rynku w 2015 lub później jest OK, jakkolwiek wyjątek mogą stanowić konstrukcje z nietypową kartą sieciową, bądź generalnie nietypowe - dedykowane do specyficznego zastosowania; jest to też powód dla którego nie chcę publikować mojej prywatnej listy, bo jak się okazuje moje wybory są sprzedawane głównie przez jedną z takich firm, a nie mam budżetu na dalsze testy, nie chcę też wchodzić w jakieś marketingowe układy).

PS Sądząc po instrukcji HP Compaq dc7900 Small Form Factor PC miał premierę w 2008:
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01537827.pdf
Jakkolwiek czasem da się wykorzystać i takie zabytki.