Instalacja natywna (bare-metal, "golas") Home Assistant OS (HAOS-generic) końcówka 2022

@grzegorzbb
Fujitsu Futro S920 powinien trafić na czarną (a co najmniej “szarą”) listę sprzętu zalecanego do instalacji HAOS, w sumie HAOS 8.2 ma już obejścia umożliwiające wystartowanie nawet z 32-bitowego UEFI, a jak widać mimo to problemy z normalnym bootowaniem są nadal.

Uprzedzając kolejny krok - ten mały ssd mSata (16GB) jest idealnym rozwiązaniem dla konstrukcji gdzie mamy osobno malutki dysk systemowy, a osobno dysk roboczy na którym będą przechowywane dane, wprawdzie HA został zoptymalizowany ostatnimi miesiącami na tyle, by nie był już rzeźnikiem ssd (i głównie kart sd w instalacjach pracujących z karty), to jednak zalecam podpięcie większego ssd do drugiego portu sata i migrację danych - teraz jest to już w GUI i przynajmniej dla dysków sata działa poprawnie (pisząc ten tutorialik niemal rok temu testowałem konstrukcję nvme i wtedy jeszcze nie działało to przynajmniej w odniesieniu do nvme, ale całkiem niedawno miałem okazję instalować HAOS-generic na konstrukcji wyposażonej fabrycznie w maławy eMMC i tam kreator migracji partycji zadziałał “od strzała” - sprawozdanie przygotuję w osobnym wątku).

Co do kwestii zamrażania powiązanego z pracą ssd mSata, to kontroler powinien być ustawiony w trybie AHCI (co widać w podlinkowanym wątku z obrazkami z BIOSa) o ile oczywiście nieprawidłowe ustawienie było przyczyną tych freezów.

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem by sprawny RAM powodował problemy (co najwyżej może być go za mało i po prostu system się wywraca z braku swapa - to dośc prawdopodobny scenariusz dla desktopowego linuxa i malutkiej ilości RAM w trybie live - nie wiem na ile Balena Ether jest zoptymalizowana pod względem użycia RAMu, ale na moje oko nie powinno go braknąć, ale oczywiście istnieje obejście - pobrany obraz *.xz zawiera w środku rzeczywisty obraz *.img - rozpakowując go na naszym codziennym komputerze i wrzucając na dodatkowego pendrive możemy zaoszczędzić RAM potrzebny na rozpakowanie i zapodać do przepisania na dysk od razu *.img).

Dysk ssd w Thin Clientach może być też fabrycznie dziwacznie spartycjonowany - tu można ułatwić sobie życie używając GParted (jest na pokładzie w Ubuntu live, funkcja, którą pozbędziemy się dawnych partycji to Device → Create Partition Table…), podobny problem mogą powodować niektóre mostki USB-sata (czy USB-msata) - dlatego optymalnie w nietypowych komputerach tworzyć partycję “na miejscu” (a nie przekładać dysku przepisanego Balena Ether na innym komputerze).

Natomiast spotkałem się z problemami niekompatybilności między różnymi modułami RAM (tj. o różnych parametrach) i w takim wypadku czasem obejściem jest ich zamiana miejscami (ale po takim zabiegu bezwzględnie trzeba poświęcić dzień na memtest86+ lub memtest86 ).

PS
Tegoroczne ubuntu ponoć wymaga już 4GB RAMu (nie chcę obiecywać eksperymentu polegającego na sprawdzeniu czy 2GB wystarczy i tak test byłby na innym sprzęcie, ale dla świętego spokoju i tak warto mieć zainstalowane 4GB RAMu w maszynie dedykowanej dla HA a dla bardzo rozbudowanych konfiguracji może i więcej? chociaż sam powyciągałem nadmiarowy RAM z maszyn HAOS-generic gdzie miałem wstępnie po 8GB, a zostawiłem po 4GB i wciąż mieszczę się poniżej 50% zajęcia pamięci).