Jako że nie mam jeszcze serwwra HA a jedynie dom w trakcie budowy szukam routera, który moglbym już teraz zacząć wykorzystywac z w kartą SIM na której mam darmowy internet. Chcialbym zamontować pare czujnikow w piwnicy i mieć do nich wgląd poza domem. Z początku myślałem o mobilnym routerze z powerbankiem ale one są dość drogie i jesli był by ma stałe wpięty pod ładowarkę to pewnie akumulatory by szybko padly. Mysle więc o routerze, który by mi posłużył juz do gotowego domu ale z możliwością zamontowania karty sim. Co byście polecili i czym musi charakteryzować sie taki router. Czy to dobre rozwiązanie mieć router na karte sim z mobilnym internetem na wypadek zaniku pradu? Router oczywiście moglby by być podłączony pod jakies akumulatorowe źródło energii (aku żelowy), który zapewni nieprzerwane połączenie.
Tanio nie będzie bo chcesz 5G.
Spróbuj na jednym z najlepszych ( nie moja opinia ) routerów z 4G tj. Huawei B529s-023a
Dokładnie pod 5G to tanio nie będzie wogule to jest viężki temat, ale jeśli chcesz router przyszłościowy to tylko 5G (przyszłościowo to najlepiej swiatlowód). Jest jeszcze kwestia anteny ile metrów kabla antenowego byś musiał przeciagnać(im więcej tym gorzej). A jeśli chodzi o jakieś rozwiązanie bateryjne to jest dużo opcji, ale nie wiem jakie by było najlepsze dlatego narazie nie podam.
A poza tym widzę tu dziwnewpasowanie się do tematyki forum, aby przemycić pytanie o routerze.
Pytanie nie jest dziwne. Część ludków mieszka w takich lokalizacjach że o światłowodzie czy nawet o radiówce możesz sobie pomarzyć.
Zostaje tylko GSM i to też zależy w czyim zasięgu jesteś.
Wiem bo ja też korzystam z mobilnego bo w mojej lokalizacji niby jest “światlowód”, ale i tak stabilniejsze i niezawodne jest korzystanie z internetu mobilnego. Chodzi o to że autor jakby specjalnie wspomniał HA, aby tu się wpasować. Z tego co widzę większość routerów ma jakąs integrację z HA choć nie mam pewności co do takich całkowicie niszowych.
Przeniosłem wątek do innej kategorii bo wydawało mi się to wlaściwsze miejsce.
Swiatlowod w mojej miejscowosci jest aczkolwiek nie na mojej ulicy. Pewnie kiedys bedzie. Pytam poniewaz nie wiem czym powinien sie charakteryzować taki router. Czy ma po prosru obsłużyć wiele urządzeń, czy mieć dobry zasieg czy syabilne polaczenie.
Dom podpiwniczony parterowy z poddaszem, które będzie kiedyś uzytkowe. Zasilanie bateryjne myślę że ze zrealizuje przez zewnętrzny akumulator więc nie musi mieć funkcji powerbanka
Bardzo dobry wybór, wśród używek w granicach cenowych <250zł chyba nie da się znaleźć nic lepszego, a gdyby miało być jeszcze taniej to tylko starsze konstrukcje Huawei jak B528, B525, B535, B315 czy B593.
Zazwyczaj Huawei’e obrandowane dla sieci komórkowych mają powycinane czasem dość istotne funkcje, ale ich wersje na wolny rynek są praktycznie nie do zdobycia.
Jakkolwiek nie ma co się chrzanić, akumulator nie ma żadnego sensu praktycznego. (nie ma zasilania to i tak nie masz czym sterować, a każdy sensowny router wznawia połączenie bez problemu po powrocie zasilania)
Kwestia anteny zewnętrznej może być istotna (B529 zwykle złącza ma), zależy jaki zasięg w miejscu docelowym.
Gdyby kable anten GSM miały być dłuższe niż 10m to trzeba przemyśleć miejsce montażu, dłuższe kable nie mają sensu.
5G można na wstępie olać (stan rozwoju sieci na dziś jest taki, że w obszarach wielkomiejskich bywa z tym ciężko).
Swego czasu uruchamiałem internet GSM (wtedy sięgało tam ledwo 3G) w takim miejscu, że anteny musiały być wielkości dziś współczesnego telewizora by były wystarczająco kierunkowe i o rozsądnym zysku.
Dziś tam jest “wiejski” światłowód (z projektów unijnych, ale tanio nie jest).
Ma sensownie działać w sieci LTE, dobrze aby obsługiwał możliwie dużo pasm (odporność na refarming częstotliwości przez dłuższy czas) i agregację (osiągniesz może jakieś rozsądne prędkości, z zasady im wyższa kategoria wbudowanego modemu tym lepiej).
Cała reszta jest nieistotna, bo najprawdopodobniej jako swój główny router w domu użyjesz coś zupełnie innego, a ten będzie docelowo służył w charakterze modemu GSM.
To w takim tak to już chyba nie ma sensu lepiej odrazu jakiś zewnętrzny router czyt. Modem
Nie, ale nie chce mi się uzasadniać (nie zajmuję się tym zawodowo, a mimo to uruchamiałem takich instalacji dość dużo by mieć wystarczające doświadczenie), ten jest dobry.
Dziś będzie routerem LTE, być może do końca swych dni, a kiedyś może będzie służył za modem, ale tego dziś nie wiemy.
Można wstawić rozwiązanie typu IDU-ODU (znacznie droższe), tylko jeśli jest realny problem z zasięgiem, to ODU mają zbyt kiepskie anteny.
A opcje z routera IDU są i tak powycinane, bo to są rozwiązania operatorskie…
W ogóle to dyskutujemy o szczegółach technicznych, a tu na wstępie taka bomba
Zdradzisz jakieś szczegóły tego darmowego internetu?
Podpisując umowę gdzie obecnie a wynajmowanym mieszkaniu mam światłowód PLUS i pakiety łaczone z tv streamingową, dostalem osobną karte sim na ktorej mam 5gb miesięcznie a po wykorzystaniu powonno ograniczyć prędkość. Po przeprowadzce jeali pod nowym adresem nie będzie światłowodu to bede mogl przejść na LTE
Wcześniej mialem na oku takie mobilne routery z funkcjami powerbank:
- ZTE MU5120,
- ZTE U50
- Zowee (Huawei) Pro 5 E6888-982
Ale z uwagi ze musialy by byc na stałe podlaczone pod zasilanie to pewnie baterie by szybko szlag trafil. Aczkolwiek mozna by to zrealizować gniazdkiem wifi ktore by zalaczalo ladowanie np co 8 h (tyle ile wytrzyma aku w powerbanku)
Sprawdź sobie na BTS Map jakie wogule masz tam maszty i na jakich pasmach dzialają.
Przy mobilnym 5G najważniejsza jest odległość od BTS - nadajnika, więc od tego trzeba zacząć, bo jak to więcej niż 1km to można już tylko myśleć o LTE.
Osobiście bardziej bym się skupił na doborze zewnętrznego modemu z portem RJ45 , do którego podłączysz dowolny router wewnątrz domu.
Nie podałeś jaki to operator i jaki masz tam zasięg chociażby z telefonu, więc to wielka zgadywanka.
Podtrzymanie akumulatorowe samego modemu- routera nie ma sensu, lepiej pomyśl o dobrej przetwornicy pełny sinus i aku typu LiFePO4 z BMS i dobrą ładowarką, wtedy zasilisz sobie router, HA, jakiś piec , lodówkę, i zrobisz powiadomienie o braku prądu. Sam mieszkam na wsi i takie powiadomienie pozwala mi szybko zgłosić awarię , co przyspiesza reakcję ekipy elektryków.
A to przegapiłeś?
Coś typu kamperowa to chyba nie ma sensu. A poz za tym z tego co widziałem po poprzednich wpisach nie jest tam za duża temperatura czyli bliska 0°, a LiFePO4 można ladować przy min 0° bo inaczej zachodzi zjawisko litowania. Po za tym jest wysoki próg wejścia, aby złożyć sobie taką baterie trzeba mieć trochę wiedzy.Ale mimo moich uwag jeśli byś się zdecydował @dedert to wiem że te ogniwa staniały i nadal tanieją, ale i tak jak na tą chwilę odradzam. Pod domowy akumulator w przyszłości jak najbardziej dołożyć do tego PV i będzie super.
Nikt nie napisał, że na tej budowie przemarzają ściany ,więc zakładam że jest przynajmniej +5 , a próg wejścia ? Co masz na myśli ? Kupujesz aku z wbudowanym BMS , podłączasz do przetwornicy jak każdy inny aku i tyle.
Kwestia ładowania to osobny temat i nie będę go rozwijał
@dedert Uparłeś się na złe rozwiązanie, ale skoro nie możemy wybić Ci tego z głowy, to rób jak uważasz, czas zweryfikuje, akumulator w mobilnych routerach puchnie mniej więcej po roku.
Jak już kilka osób wspominało - potrzebujesz sprzętu stacjonarnego, a nie routerka do damskiej torebki.
(czyli routera w którym istotne są porty Ethernet, chociaż jeden, by w razie czego podłączyć go do jakiegoś elastycznego routera, na którym oprzesz swoją sieć domową jeśli będzie rozbudowana, a dzięki Ethernet, a nie USB możesz umieścić oba routery daleko od siebie)
Zaczynasz w ogóle zagadnienie od tyłka strony, bo nie od zasięgu.
Masz telefon z 5G? to zrób chociaż podstawowe testy.
Idź w miejsce o najgorszym zasięgu i zrób speed testy w godzinach szczytu (w tygodniu to zwykle 17-19)
Jeśli masz Androida to ty zweryfikujesz jakie stacje bazowe masz w okolicy
Uzyskanie stabilnego 5G kilometr od stacji jest w zasadzie niemożliwe (no oczywiście można trochę oszukać odległość antenami kierunkowymi).
I jeszcze jedno, bo nie chwalisz się czy jesteś szczęściarzem i w tej okolicy budujesz się jako jedyny, czy powstaje całe osiedle.
Bo jest taki fenomen nowych osiedli - jedziesz tam w trakcie budowy i sieć GSM śmiga jak złoto, ale jak wprowadzą się wszyscy to masz prędkości z XIX wieku, a w godzinach szczytu czasem wcale (stacja bazowa tym bardziej zmniejsza zasięg im bardziej jest obciążona - to takie działanie na zasadzie selekcji naturalnej).
Czytałeś umowę? To jest zapewne oferta łączona i jak znam życie ten darmowy internet skończy się w dniu w którym zrezygnujesz ze światłowodu.
Nie uparłem się tylko właśnie szukam rozwiązania. Jest tam już kilka domów i jest to rozwijające się osiedle. Nie zamierzam rezygnować z Plusa jeśli będzie miał korzystne warunki. Tylko po zmianie miejsca zamieszkania jeśli nie będę miał światłowodu to mogę przejść na LTE, więc druga karta sim nadal pozostanie. Co do przemarzania ścian. Obecnie piwnica nie jest w całości ocieplona i obsypana ale w tym roku to będzie skończone i myślę że juz na następną zimę będzie ogrzewane. W chwili obecnej pracuje tam nagrzewnica utrzymująca ok 4st na plusie w piwnicy. A do wiosny już niedaleko. Z tym akumulatorowym rozwiązaniem (ale jako osobny aku żelowy a nie powerbank) to myślałem że będzie dobry pomysł żeby mieć internet w razie zaniku prądu, tylko faktycznie co z tego skoro serwer HA też nie będzie miał zasilania oraz czujniki (no chyba że bateryjne Zigbee).
Więc to by było bardziej pod utrzymanie internetu dla laptopa, telefonów.
Mam 1000 metrów do tych nadajników:
oraz 900 m do tego:
A więc jednak coś zrobiłeś, a się nie chwalisz, analizowałeś te wyniki?
I tu jest ta smutna wiadomość - nie widzę tam ani Plusa w 5G ani żadnej stacji 5G u konkurencji.
Będę się więc tym bardziej upierał żebyś kupił sobie proponowany wcześniej model LTE (bo nie ma szans na zysk w prędkościach w postaci 5G).
Ale to są “papierowe dane”, ktoś tam jakieś pozwolenie nawet ma.
A robiłeś testy praktyczne? tj. konieczny telefon 5G + karta SIM wybranego operatora i wykresy zasięgu z interesującego punktu.
Bo to teraz zrobiłem za waszą namową ![]()
A to nie będzie to:
Tak zrobię. Sprawdziłem mój Dogee V31GT ma 5G. I kartę sim w nim mam też w Plusie.
Patrz pan, przeoczyłem.
Haha, ale to nie zmienia mojego zdania (stawiam na to że przy takiej dostępności 5G w okolicy będziesz wymuszał LTE w routerze by mieć stabilne połączenie, a wywalisz >10x więcej kasy na sprzęt 5G niż na to co sugerujemy).
Nowe osiedle, więc jak ludzi wkurzą sieci GSM to przyjdzie i światłowód, moim zdaniem router 5G teraz, to wyrzucanie kasy w błoto, co w ogóle się ma nijak do twoich wcześniejszych prób oszczędzania każdej złotówki w jakichś absurdalnych miejscach.
Przy obecnej umowie z Plusem jeśli będę ją dalej kontynuował to będę mógł wrócić z powrotem do światłowodu. Z tym że nie pamiętam czy przy rozmowie telefonicznej powiedziano mi że po przeprowadzce przejdę ze światłowodu na LTE czy 5G ale raczej na LTE (4G).




