Wątek archiwalny - Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) starsze wersje do 1.5.1 włącznie

Jeśli ma ktoś problem z zasięgiem na cc1101 to polecam E07 900M10S znacznie lepszy zasięg. 1101 nie widzi liczników E07 widzi na poziomie 70-80 db.

W Internecie znalazłem aby na zasilaniu wlutować do E07 Kondensator ceramiczny 100nF i tak też zrobiłem :slight_smile:

2 polubienia

A myślałeś o tym aby do CC1101 zamiast fabrycznej anteny helikalnej (“sprężynki”) wlutować np. gniazdo rp-sma? (no i oczywiście podpiąć antenę :smiley: )

Warto też zwrócić uwagę kupując chińczyki jaka jest wersja płytki CC1101 (w zależności od tego czy ma pracować na 433MHz czy na sub-1GHz mają one wlutowane różne zastawy elementów filtra w torze antenowym! - ta wersja, która jest nam potrzebna ma wyraźne oznaczenia 868MHz).

PS E07 900M10S ma w środku pod tym ładnym ekranem właśnie CC1101 :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Wlutowalem licząc na lepszy zasięg z dedykowaną antena na 868 i działa (było lepiej), ale nie tak dobrze jak E07 na dedykowanej

@_Szczepan a takie pytanko w nawiązaniu do aktualizacji do ESPHome do wersji 2022.12.7. Skoro w pliku yaml jest wymuszone dodanie komponentu Time, może można go wykorzystać do utworzenia atrybutu np. dobowe zużycie wody, czy zużycie z poprzedniego dnia. Tak jak ma to miejsce w gniazdkach z pomiarem zużycia prądu :slight_smile:

Wiem ze można to zrealizować za pomocą:

ale fajnie by się to prezentowało jako atrybuty urządzenia, tak jak pozostałe jak pokazałem to TU

@Marcin_Domański Można :wink: Tylko zapisując do EEPROMa aby przetrzymać nieplanowane restarty możemy szybko zabić tę pamięć. Oczywiście wszystko zależy od implementacj8.

1 polubienie

Panowie powiedzcie mi dlaczego w widoku energii cały czas mam zużycie wody 0L mimo iż jak wchodzę na ESPHome na urządzenie esp od wodomierza to mam tam na sensorze zużycie 0,021m3 czyli 21 L. Za nic nie chce się zmienić wartośc w panelu ENERGIA w HA. Minął dzień albo więcej…

Na pewno masz dobrze ustawione źródło danych? U mnie działa od strzału.

Tak mam dobrze


@Mariusz_Woszczyński @_Szczepan Komponenty przyjechały, całość zmontowana, milion razy sprawdzona pinologia, a dostaję tylko info:
wMBus-lib: Error during decoding '3 out of 6

sensory niewpisane do configa
log: DEBUG

liczniki ISTA

Pokażcie jak wy macie to dodane w HA oraz jaki macie kod dla ESP do odczytu wodomierza… Może ja mam gdzieś w kodzie jakiś błąd.

Tunerem dasz rade odebrać i zdekodować te ramki?

Nie wiem czy i jaki może mieć wpływ sposób wgrywania softu do esp, ale dostałem takie info od osoby, która też miała błędy:

“… zrobiłem 3 instalacje i żadna nie skonfigurowała nalezycie urządzenia, lecz jak zrobiłem to przez oficjalną strone esphome z przeglądarki to załapało odrazu.”

https://web.esphome.io/?dashboard_install

Jak mi podrzucisz jakieś info to może się udać :slight_smile: mam jakiś tuner dvbt-usb w gratach, poszukam.

EDIT: Mój tuner to MT4167 więc pewnie nie da rady bo to IST zamiast Realteka :confused:

Na wszelki wypadek wgrałem przez web.esphome - dalej to samo.
“Error decoding 3 out of 6” :confused:

To nie jest związane z tym jak wgrasz soft.
ISTA nie są teraz wspierane – nawet nie wiem czy wysyłają one ramki w formacie T1 czy coś innego tam chodzi po radiu.

Jaki dokładnie masz ten wodomierz? Kiedyś obiło mi się o oczy że robią oni parę wersji, jedne zgodne z wMBus a inne z jakimś własnym protokołem.

@_Szczepan tak jak pisałem wcześniej: ISTA Domaqua
Znalazłem takie info o protokole: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3793016.html?utm_source=pocket_reader
https://www.ista.com/fileadmin/twt_customer/countries/content/Germany/Documents/Loesungen/Funk/M-Bus_System/Protokollbeschreibung_modul_mbus.pdf

Powinno przynajmniej prawidłowy telegram wysłać. Najwyżej zakodowany.

Znalazłem tylko to:

Nie wygląda to różowo:


W T1 mamy 100kbps.

Dopiero w istrameter widzę jakieś wspomnienie o mBus:

Czyli u nich moduł M-Bus to coś innego niż moduł radiowy, mimo tego, że działa po radiu :slight_smile:

ZTC sie orientowalem to maja modul radiowy i modul mBus przewodowy.

a to mbus jest przewodowo a na radiu już nie?

Na to wygląda.

A więc tak są trzy opcje:

  • radio (nie kompatybilne z T1 wMBus)
  • przewodowy mBus
  • przewodowy impulsator