Komponent do ESPHome umożliwiający odczyt mierników wM-Bus i transmisję wyniku do HA

Wywal pliki tymczasowe, albo poczytaj o refresh - ustaw na 0

Wywaliłem wszystko i ponowna instalacja i jest OK
Dzięki

1 Like

Dzięki za podpowiedź
dopisanie do external_components opcji refresh: 0d
pomogło i jest OK.

A czy przykładając magnes do kontaktronu w nakładce zmienia się wtedy ilość wskazań m3 ?

Nie wiem też czemu ale sensor pokazuje mi zużycie 0,021m3 czyli 21L. Dodany mam sensor w Home Asistant w dashboard ENERGIA i tam cały czas mam 0L. Minęły już ok 2h i dalej nic.

Nie. Ustawią się tylko flagi ( o ile wykrywanie jest włączone ) i w ramce będą dane n.t. czasu wystąpienia zdarzenia. Nie wpływa to na odczyt, a przynajmniej nic mi nie wiadomo na ten temat.

Szczepan zaktualizowałem ESPHome do 2022.12.7 i jest problem przy kompilacji z wmbusgateway:

src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp: In member function 'virtual void esphome::wmbusgw::WMBusGwComponent::loop()':
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp:113:52: error: qualified-id in declaration before '(' token
 const LogString *WMBusGwComponent::format_to_string(Format format) {
                                                    ^
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp:124:55: error: qualified-id in declaration before '(' token
 const LogString *WMBusGwComponent::transport_to_string(Transport transport) {
                                                       ^
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp:135:35: error: qualified-id in declaration before '(' token
 void WMBusGwComponent::dump_config() {
                                   ^
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp: At global scope:
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp:155:1: error: expected '}' at end of input
 }  // namespace esphome
 ^
src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp:3:19: note: to match this '{'
 namespace esphome {
                   ^
Compiling /data/wmbus-m/.pioenvs/wmbus-m/src/esphome/core/controller.cpp.o
Compiling /data/wmbus-m/.pioenvs/wmbus-m/src/esphome/core/entity_base.cpp.o
*** [/data/wmbus-m/.pioenvs/wmbus-m/src/esphome/components/wmbusgw/wmbusgw_component.cpp.o] Error 1

Spróbuj na najnowszej wersji.
btw. możesz przenieść się na wmbus, umieściłem tam też zawartość wmbusgw.

@MateuszŁukasik Zainstaluj nowszą wersję komponentu – poprawiłem obsługę LEDa.

Przeniesienie się na wmbus pomogło

Cześć
Korzystam z esphome i konfiguracji dla Apator 16-2. Mam podłączony nodemcu v3 z CC1101.
Wszystko do tej pory działało, aż do momentu dzisiejszego update dla esphome.
Wyrzuca mi w logach takie coś, a niczego nie zmieniałem:

INFO Reading configuration /config/esphome/woda-zuzycie.yaml...
Failed config

wmbus: [source /config/esphome/woda-zuzycie.yaml:38]

Component wmbus requires component time.
  mosi_pin: GPIO13
  miso_pin: GPIO12
  clk_pin: GPIO14
  cs_pin: GPIO2
  gdo0_pin: GPIO5
  gdo2_pin: GPIO4

Moja konfiguracja

esphome:
  name: woda-zuzycie

esp8266:
  board: nodemcuv2

external_components:
  - source: github://SzczepanLeon/esphome-components@main
    components: [ wmbus ]

# Enable logging
logger: 
  level: DEBUG

# Enable Home Assistant API
api:
  encryption:
    key: "x"

ota:
  password: "x"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

ap:
    ssid: "Woda-Zuzycie Fallback Hotspot"
    password: "x"

captive_portal:
wmbus:
  mosi_pin: GPIO13
  miso_pin: GPIO12
  clk_pin:  GPIO14
  cs_pin:   GPIO2
  gdo0_pin: GPIO5
  gdo2_pin: GPIO4

sensor:
  - platform: wmbus
    name: "Wodomierz"
    meter_id: 0xXXXXX
    type: apator162
    key: "00000000000000000000000000000000"
    filters:
      offset: -214.264 

@_Szczepan , wczoraj dodałeś do wMbus-lib detekcję wersji CC1101

czy można do warunku dopisać poza 255 też 0 ?? Bez podłączonego CC1101 zmienna cc1101Version ma wartość 0 i kod leci dalej a powinien zakończyć się tak jak dla wartości 255, może wtedy wyelimuje się te bootloopy esp ?? Wg dokumentacji cc1101 powinien zwracać wartość 20(0x14), choć nie zarzekają się że tak będzie :smiley:

@Bro2y - wczoraj była o tym dyskusja, przewiń wyżej:
22963

Dziękuje :slight_smile: Działa :slight_smile: przeoczyłem.
Pozdrawiam

Dodam też 0. Boot loopy powinny być wyeliminowane – teraz komponent jest znaczony jako failed.

1 Like

Jeśli ma ktoś problem z zasięgiem na cc1101 to polecam E07 900M10S znacznie lepszy zasięg. 1101 nie widzi liczników E07 widzi na poziomie 70-80 db.

W Internecie znalazłem aby na zasilaniu wlutować do E07 Kondensator ceramiczny 100nF i tak też zrobiłem :slight_smile:

2 Likes

A myślałeś o tym aby do CC1101 zamiast fabrycznej anteny helikalnej (“sprężynki”) wlutować np. gniazdo rp-sma? (no i oczywiście podpiąć antenę :smiley: )

Warto też zwrócić uwagę kupując chińczyki jaka jest wersja płytki CC1101 (w zależności od tego czy ma pracować na 433MHz czy na sub-1GHz mają one wlutowane różne zastawy elementów filtra w torze antenowym! - ta wersja, która jest nam potrzebna ma wyraźne oznaczenia 868MHz).

PS E07 900M10S ma w środku pod tym ładnym ekranem właśnie CC1101 :stuck_out_tongue:

Wlutowalem licząc na lepszy zasięg z dedykowaną antena na 868 i działa (było lepiej), ale nie tak dobrze jak E07 na dedykowanej

@_Szczepan a takie pytanko w nawiązaniu do aktualizacji do ESPHome do wersji 2022.12.7. Skoro w pliku yaml jest wymuszone dodanie komponentu Time, może można go wykorzystać do utworzenia atrybutu np. dobowe zużycie wody, czy zużycie z poprzedniego dnia. Tak jak ma to miejsce w gniazdkach z pomiarem zużycia prądu :slight_smile:

Wiem ze można to zrealizować za pomocą:

ale fajnie by się to prezentowało jako atrybuty urządzenia, tak jak pozostałe jak pokazałem to TU

@Marcin_Domański Można :wink: Tylko zapisując do EEPROMa aby przetrzymać nieplanowane restarty możemy szybko zabić tę pamięć. Oczywiście wszystko zależy od implementacj8.

1 Like

Panowie powiedzcie mi dlaczego w widoku energii cały czas mam zużycie wody 0L mimo iż jak wchodzę na ESPHome na urządzenie esp od wodomierza to mam tam na sensorze zużycie 0,021m3 czyli 21 L. Za nic nie chce się zmienić wartośc w panelu ENERGIA w HA. Minął dzień albo więcej…

Na pewno masz dobrze ustawione źródło danych? U mnie działa od strzału.

Tak mam dobrze