Konfiguracja Zigbee2MQTT - problem

Koledzy, dzięki Waszej nieocenionej pomocy udało się i w końcu wszystko działa jak należy:) Oczywiście nie obyło się bez problemów. Konfiguracja zakończona wczoraj około 1-wszej w nocy a o 5:30 pobudka w zimnie bo piec się nie załączył. Dostępu do HA brak i wielka zaduma. Wszystko przed snem działało ale rano już nie… :frowning: O jakie było moje zdenerwowanie. Ale do sedna. Piszę to aby ewentualnie innym jeszcze pomóc. Skonfigurowałem wszystko zgodnie z Waszymi radami. Skasowałem wszystkie urządzenia które nie były routerami i te które były na piętrze. Stopniowo integrowałem te najbliżej Conbee 2 i tutaj ważna informacja: polecam włączyć stałe łączenie urządzeń zgodnie z informacją kolegi Szopen. Czas jaki jest wyznaczony na łączenie bez włączeni tej funkcji czasami jest za krótki i urządzenia nie skończą się “dogadywać” nim skończy się czas. Również zgodnie z powyższym czasami warto “pobudzać” urządzenia co wpływa na ich szybsze i sprawne parowanie. Oczywiście należy pamiętać aby potem tą funkcję wyłączyć. Druga jakże ważna sprawa. Przyczyną nie działania HA po kilku godzinach był fakt iż gdzieś zobaczyłem filmik aby przydzielając zasoby Virtualbox-owi dać minimum 2 GB ramu i to jest ok ale też wspomniane zostało aby przydzielić 2 procesory. Komputer jaki mam nie należy do najstarszych i najsłabszych jednak to ustawienie spowodowało że zaczął się mocno grzać co spowodowało (nie wiem dlaczego akurat to) ale jakby rozłączenie całego VB od sieci a tym samym odłączenie USB od maszyny wirtualnej. Idąc spać zastanawiałem się dlaczego wentylator w kompie chodzi na sporych obrotach ale mam na nim swoją chmurę więc obstawiałem że przemiela zdjęcia itp. W rzeczywistości to już był początek problemów z kompem. Z tego co mam uważam zę2 GB ramu + 1 procesor do płynnego działania w zupełności wystarczy. Żeby się pochwalić wklejam zdjecie obecnej mapy ale to jeszcze nie koniec… :slight_smile:

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc mi w tej kwestii + oczywiście tyle na ile będę w stanie służę pomocą dalszym użytkownikom :slight_smile:

Edit:

W odniesieniu jeszcze do poniższego to czy ktoś wie jak można opóźnić uruchomienie dodatku ZTM? Czasami mam wrażenie że nim Virtualbox “podepnie” usb z Conbee 2 to dodatek w HA jest już odpalony ale nie widzi usb stąd czasami pojawiają się problemy z koniecznością uruchomienia dodatku ponownie i wtedy wszystko działa elegancko.

1 polubienie

Nie restartuj całej VM bez powodu (tak wiem, to proteza rozwiązania, ale generalnie HAOS restartuję w zasadzie tylko przy aktualizacjach systemu praz ewentualnie przy/po zaniku zasilania, czyli w sumie “raz na ruski rok”).

Można to zrobić, opis jest na gdzieś na forum, myślę, że nie starszy niż miesiąc.

Czy ktoś wie co może być powodem że po aktualizacji HA Core np. lub innych aktualizacji (nie dodatki) co wymaga restartu HA pojawiają się błędy w Z2M typu:

[18:17:02] INFO: Preparing to start…
[18:17:02] INFO: Socat not enabled
[18:17:03] INFO: Starting Zigbee2MQTT…
Zigbee2MQTT:info 2023-01-09 18:17:05: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2023-01-09.18-17-05’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2023-01-09 18:17:05: Starting Zigbee2MQTT version 1.29.1 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2023-01-09 18:17:05: Starting zigbee-herdsman (0.14.83)
Zigbee2MQTT:error 2023-01-09 18:17:15: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2023-01-09 18:17:15: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2023-01-09 18:17:15: Check Zigbee2MQTT fails to start | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2023-01-09 18:17:15: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2023-01-09 18:17:15: undefined

Konieczne jest w takim przypadku wyłączenie maszyny i jej ponowne uruchomienie. Sam restart z menu HA nie pomaga :frowning:

Poza tym wszystko działa sprawnie.

Restart czego?

HAOS widzi sprzęt?

Może wirtualizacja kuleje?

Restart przez narzędzia deweloperskie, kolejnym razem przez ustawienia - sprzęt

Sprzęt jest widziany ale kiedy np. suwak lampki jest na off przesuwam go na on to lampka się nie załącza a suwak po sekundzie wraca na off.

Wirtualizacja działa sprawnie kilka dni do aktualizacji. Po kilku restartach wszystko wraca do normy ale chciałbym uniknąć sytuacji kiedy nie ma mnie w domu a ogrzewanie się np. nie załączy. :frowning:

I rozróżniasz te restarty? tj. rozumiesz co który z nich robi?

To jest typowy objaw braku komunikacji z urządzeniem (w jakiejkolwiek technologii by nie było).

Ten ustawienia - sprzęt to restart całej maszyny. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Czasami musze maszynę zatrzymać i uruchomić na nowo.

Brak komunikacji rozumiem ale chciałbym poznać jen przyczynę :frowning:

To skąd wniosek, że to nie jest problem z wirtualizacją skoro cała maszyna działa źle.
Monitorujesz zasoby?
Może przydzieliłeś jakieś “groszowe” zasoby dla VM?

Maszyna działa jak pisałem do jakiejś aktualizacji. Potem znowu jest na jakiś czas spokój. Jest odpalona, wszystko działa więc jest git do czasu kolejnej aktualizacji więc jak dla mnie jest to conajmniej dziwne :frowning:

Zasoby przydzielone 2gb ramu i dysk ze strony HA 32 gb sie robi

Kolejne co zauważam to po restarcie maszyny wszystkie urządzenia pojawiają się. Można nimi sterować i np. po kilku minutach część z nich jest na szaro czyli niedostępna a jeszcze przed chwilą były więc nie wiem co w komunikacji między nimi zawodzi :frowning: