Koordynator Zigbee CC2652P + ESP32 + LAN8270 sternicz.uk (LeMo cc2652p LAN)

Stopień sobkowstwa co poniektórych użytkowników jest porażający, na tyle, że aż przykro…

Konstrukcja opiera się na projektach open-hardware, więc nie mam skrupułów przed opublikowaniem schematu (jeśli dobrze pamiętam częściowego - jest tam to, co miało umożliwić naprawę sprzętu), szczególnie, że autor olał wsparcie…

Sprzęt będący bohaterem tego wątku ma “mysią klawiaturkę” (dip-switch), służącą do konfiguracji trybów pracy i flashowania.

Miałem w rękach ten produkt już w czasach braku wsparcia, to zrysowałem z niego schemat (dzięki temu, że jeden z użytkowników forum po prostu zasponsorował jego testy pożyczając sprzęt i opłacając przesyłkę w obie strony, sprzęt ten swoją drogą był podejrzany o awarię, ale nie był faktycznie uszkodzony, jedynie był problem z LED statusu połączenia Ethernet - nie wiem czy moduł Wireless Tag WT32-ETH01 był częściowo uszkodzony, czy po prostu dość wczesna jego wersja miała wadę fabryczną, w każdym razie nie przeszkadzało to w pracy koordynatora w żadnym z jego trybów).
Sprzęt jest zaprojektowany przyzwoicie, więc nie wiem czemu autor się poddał (w ramach “śledztwa” domyślam się, że przyczyną były zmiany w bibliotece streamującej serial, jak sądzę ten komponent działa obecnie dobrze oraz druga potencjalna przyczyna to ogólne zmiany w ESPHome, a był tam bodajże też komponent Bluetooth, który po paru aktualizacjach jest mocno zasobożerny, być może należy go wyłączyć dla stabilnej pracy, więc możliwe, że gdzieś wyżej podana konfiguracja może wymagać drobnych poprawek).

Metoda flashowania nie ma znaczenia - finalnie obiema metodami jest flashowany MCU E72 (z jego punktu widzenia tak samo), oczywiście trzeba się trzymać procedury dla danej metody.

Jeśli dacie radę ogarnąć się moimi notatkami, to jest w nich informacja jak uzyskać możliwość flashowania MCU E72 (tego ogarniającego Zigbee) przez USB (można też po sieci, ale jak ktoś nie wie co robić, to zalecam po USB używając ZigStar Multi Tool, oczywiście mysia klawiaturka ma być ustawiona na flashowanie E72 po USB, czyli mysie klawisze 1, 2 i 6).
W ten sposób flashowałem “w tą i z powrotem” bezproblemowo.

Ważna uwaga dla tych, którzy nie są na bieżąco - od pewnego czasu (tj. dla najnowszych firmware, nie pamiętam od jakiej konkretnie wersji, ale z pewnością dotyczy to którejś wersji wersji z roku 2022 i wszystkich od niej nowszych) nie działa oficjalny flasher Texas Instruments, tj. Flash Programmer 2 (przynajmniej w wersji 1.8.2 i chyba nie ma nowszej dostępnej…)

Flashowanie po sieci nie jest opisane na rysunku, wsad w ESP umożliwia przełączenie E72 w tryb BSL, więc nie trzeba zmieniać mysich klawiszy (przy zachowaniu procedury autora softu i sprzętu, tj. 3 i 4 wystarczy).

Potwierdzam, że firmware pasujące do konstrukcji bazujących na Ebyte E72 to właśnie firmware spakowane w plikach o wzorcu nazwy
CC1352P2_CC2652P_other_*.zip
(właściwego hexa trzeba sobie wypakować przed użyciem!)
z tego repo


[brave mode on]

Dla odważnych mam też konfigi pod ESPHome (nie są to wersje ostateczne, więc musicie sobie poprawić, ostatecznie ich nie używałem)

disclaimer: oczywiście ich nie wspieram, jeśli sobie nimi uwalicie sprzęt to robicie to na własną odpowiedzialność.
[brave mode off]


Jeśli znajdę zdjęcia wnętrza to też wrzucę do posta.

1 polubienie