Koordynator Zigbee CC2652P + ESP32 + LAN8270 sternicz.uk (LeMo cc2652p LAN)

Zdecydowanie nie. Obsługę BLE miałem od razu gdy zacząłem tego używać. Dopiero po jakimś poł roku pojawiły się problemy.

Niestety mimo prób ożywienia bramki , nie udaje mi się, a Grzegorz nie odpowiada mimo moich usilnych starań od trzech tygodni. Bramka wyląduję chyba w śmietniku, szkoda bo 200 PLN poszło się …

Edit:

wszystko zrobiłem według tych ustawień dipów, tzn wrzuciłem yamla, który rzekomo pochodzi od autora, przez esphome, wgrałem najnowszy firmware na cc2652p , niestety po starcie zielona kontrolka na chwiłe z RXD potem tylko czerwona przy power i lekko tląca się kontrolka TXD. Bramka nadal nie wykrywana w sieci, przy gnieździe Lan zero kontrolek świecących.
Lipa.

Jeśli wywalasz, to chętnie przyjmę.

Pytanie nr 1

próbowałeś tego trybu?

  1. jaki? (konkretna nazwa i wersja pliku + link do katalogu na repo), jak wgrywałeś (czym)?, czy były podstawy by sądzić, że się udało?

  2. w środku masz dokładnie taki moduł jak na zdjęciach z tamtego posta (E72-2G4M20S1E)?

  3. podpinasz na krótko do zwykłego switcha zasilając własnym zasilaczem, czy używasz ten splitter i switch PoE

  4. Jakim zasilaczem to zasilasz?

  5. Pokaż dokładnie tego YAMLa (tzn. swojego), z którego kompilowałeś wsad dla ESP32

Zawartość poradnika z którego korzystałem:
Ustawienia DIP switchy:

  • programowanie esp32 poprzez USB: 5, 7 i 8 w dół
  • używanie esp32 poprzez USB: 7 i 8 w dół
  • programowanie cc2652p poprzez USB: 1, 2 i 6 w dół
  • używanie cc2652p poprzez USB: 1 i 2 w dół
  • używanie cc2652p poprzez esp32: 3 i 4 w dół - default

Poniżej instrukcja krok po kroku dla Debian/Proxmox/Ubuntu:

1. Ustawić dip switche 1, 2 i 6 w dół, resztę w górę, podpiąć bramkę przez USB do komputera
2. sudo apt install -y python3-serial python3-intelhex unzip git wget
3. git clone https://github.com/JelmerT/cc2538-bsl
4. cd cc2538-bsl
5. wget https://github.com/.../CC1352P2_CC2652P_other_coordinator...
6. unzip CC1352P2_CC2652P_other_coordinator_20220219.zip
7. ./cc2538-bsl.py -e -w -v -p /dev/ttyUSB0 CC1352P2_CC2652P_other_coordinator_20220219.hex

Instrukcja dla Windows:

1. Ustawić dip switche 1, 2 i 6 w dół, resztę w górę, podpiąć bramkę przez USB do komputera
2. Ściągnąć drivery do ch341 i zainstalować https://www.arduined.eu/files/windows10/CH341SER.zip
3. Sprawdzić port COM (czy jest i jaki ma numer).
4. Ściągnąć i rozpakować https://github.com/.../raw/master/files/cc2538-bsl_x64.zip
5. Ściągnąć i rozpakować https://github.com/.../CC1352P2_CC2652P_other_coordinator... do katalogu z cc2638-bsl
6. Uruchomić cmd lub powershell (prawym klawiszem myszy na menu start) jako administrator
7. Zmienić katalog w cmd/powershell na rozpakowany cc2538-bsl (np. „cd %HOMEPATH%\Download\cc2538-bsl”)
8. Uruchom „cc2538-bsl_x64.exe -e -w -v -p COMx CC1352P2_CC2652P_other_coordinator_20220219.hex (zamień x na numer portu COM, który wcześniej zapamiętałeś).

Wersja LAN upgrade przez sieć na Linux/macOS:

1. Wejść przeglądarką www na www bramki po jej adresie ip
2. Kliknąć przycisk „toggle” przy „cc2652p firmware update”
3. git clone https://github.com/JelmerT/cc2538-bsl
4. cd cc2538-bsl
5. wget https://github.com/.../CC1352P2_CC2652P_other_coordinator...
6. unzip CC1352P2_CC2652P_other_coordinator_20220219.zip
7. ./cc2538-bsl.py -e -w -v -p socket://ip_bramki:6638 CC1352P2_CC2652P_other_coordinator_20220219.hex

Potem wykorzystałem ten yaml

substitutions:
  device_name: cc2652p2lan
  friendly_name: LeMo cc2652p LAN

esphome:
  name: ${device_name}
  platform: ESP32
  board: esp-wrover-kit

ethernet:
  type: LAN8720
  mdc_pin: GPIO23
  mdio_pin: GPIO18
  clk_mode: GPIO0_IN
  phy_addr: 1
  power_pin: GPIO16
#  use_address: 10.0.0.88

logger:
  level: DEBUG

api:
  reboot_timeout: 0s

ota:

web_server:
  port: 80

time:
  - platform: homeassistant
    id: homeassistant_time

#External component Stream Server
external_components:
  - source: github://oxan/esphome-stream-server
#  - source: components
#  - source: github://thegroove/esphome-zeroconf

sensor:
  - platform: uptime
    id: uptime_s
    update_interval: 300s

switch:
  - platform: gpio
    pin: 33
    id: zRST_gpio
    inverted: yes
    restore_mode: ALWAYS_OFF
  - platform: gpio
    pin: 32
    name: "cc2652p BSL"
    icon: mdi:toggle-switch
    id: zBSL
    inverted: yes
    restore_mode: ALWAYS_OFF
    internal: true
#    turn_off_action:
#      - switch.toggle: zRST

#Update CC2652P/CC2652RB Firmware
script:
  - id: fw_update_mode
    then:
      - switch.turn_on: zBSL
      - delay: 1s
      - switch.turn_on: zRST_gpio
      - delay: 1s
      - switch.turn_off: zRST_gpio
      - logger.log: "Delaying ~10 seconds for TI chip to be ready"
      - delay: 10s
      - switch.turn_off: zBSL
      - logger.log: "Update with cc2538-bsl tool now!"
      - logger.log: "Usage: cc2538-bsl.py -p socket://ip_or_hostname:6638 -evw firmware.hex"

#UART Settings
uart:
  id: uart_bus
  rx_pin: GPIO5
  tx_pin: GPIO17
  baud_rate: 115200

#Serial Bridge Settings,uncomment #port to change default 6638 TCP port
stream_server:
  uart_id: uart_bus
#  port: 1234

esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    interval: 1100ms
    window: 1100ms
    active: true

bluetooth_proxy:

#zeroconf:
#  - service: LeMo_cc2652p2lan
#    protocol: tcp
#    port: 6638
#    txt:
#      version: 1.0
#      radio_type: znp
#      baud_rate: 115200
#      data_flow_control: software

button:
  - platform: safe_mode
    name: Safe Mode Boot
    entity_category: diagnostic
  - platform: restart
    name: "${friendly_name} Restart"
    entity_category: diagnostic
  - platform: shutdown
    name: "${friendly_name} Shutdown"
    internal: true
  - platform: template
    name: "cc2652p RST"
    icon: mdi:toggle-switch
    id: zRST
    on_press:
      - switch.turn_on: zRST_gpio
      - delay: 15ms
      - switch.turn_off: zRST_gpio
  - platform: template
    name: "cc2652p firmware update"
    icon: mdi:cellphone-arrow-down
    on_press:
      - script.execute: fw_update_mode

Na koniec przełączyłem w tryb default czyli 3i4 na dół , resztę opisałem powyżej.
Jeśłi ktoś wie jak to postawić na nogi to proszę o informacje, bo autor się nie poczuwa, jak tylko wysłał paczkę to kontakt się urwał, to już w sumie miesiąc gdzie nie daje znaku życia , a zarzekał się że pomoże w razie problemów.

No fajnie, że wrzuciłeś cały poradnik (przynajmniej jest jakiś punkt zaczepienia którym możemy się posiłkować przy próbach diagnozy), ale nie odpowiedziałeś na większość pytań.
Więc w kolejnym poście poproszę o brakujące odpowiedzi i o log z flashowania tzn. może jeszcze nie teraz - najpierw się przyznaj co wgrywasz.


Teraz druga kwestia: mi się tu nie klei ten scenariusz (pomijam fakt, że nie napisałeś co zrobiłeś, co za pliki i skąd, ja wiem, Ty wiesz, ale chcę tu widzieć “cały ten sos”):

podałeś 3 różne drogi do zaprogramowania MCU Zigbee
ale załóżmy, że wykorzystałeś tryb USB

i gdzie switche do programowania ESP po USB?
Jakieś logi z kompilacji w ESPHome?


Pomijając wszystko

Wskazuje, że ESP w ogóle nie działa (tzn. nie działa chipset LAN)
Może jeszcze parę słów jak to podpinasz do sieci.
Masz multimetr by sprawdzić napięcie na wyjściu tego splittera PoE?


Nie znam gościa, nie wiem gdzie się udziela i czy ktokolwiek go gdzieś ostatnio widział, ale zawsze trzeba brać pod uwagę zdarzenie losowe, które ma poważne konsekwencje.
No chyba, że masz pewność, że nadal sprzedaje, tylko olewa starych klientów.


PS ten sprzęt powinien być stosunkowo łatwy do samodzielnego zdiagnozowania, bo do USB można podpiąć (używając mysiej klawiaturki) każdy z MCU osobno.
Więc można w ogóle olać ESP i przetestować sam kawałek sprzętu odpowiedzialny za Zigbee.
Nie wiem co autor maiła na myśli jako “używanie ESP” przez USB, ale zakłądam w ciemno, że tam powinny być dostępne logi systemowe.

PPS

I może w ogóle kluczowe pytanie:
Czy to kiedykolwiek działało, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach przestało?

dałem sobie spokój z tym trupem, kupię od kogoś innego coś co jest sprawne i ma wsparcie techniczne, jestem biedniejszy o 200 PLN ale za to bogatszy o doświadczenie. PS nie jestem jedyną osobą która olał “kolega” Sterniczuk. Na grupie HA Polska jest ich więcej i nie stało się to w tym czasie co u mnie, co raczej w ich przypadkach wyklucza zdarzenie losowe bo potem jednak się odzywał i dalej sprzedawał a więc… Szkoda tylko mojego czasu na to ustrojstwo (nie tylko ja otrzymałem uszkodzone jak się okazało).

@Martin_Martin ale jak kupiłeś to już nie działało, czy przestało działać po tym, jak zacząłeś kombinować z wgrywaniem? Bo ja akurat mam od niego urządzenie właśnie po LAN i działa. Nic się nie dzieje. Tylko po prostu nic w nim nie robię. Kupiony, postawiony, działa. A to, że może ma trochę starszy firmware? Skoro nie robi mi problemów? Prawdę powiedziawszy nawet nie sprawdzam, jaka tam jest wersja.

Moja propozycja jest aktualna - pokryję koszt przesyłki i przyjmę kompletny sprzęt do eksperymentów za free, odezwij się na PW.

Jeśli uda mi się naprawić bez wymiany elementów, to będziemy mieli w końcu jakąś dokumentację tego sprzętu na forum i mogę Ci go zwrócić gdy się już pobawię (a kwota za serwis będzie symboliczna, bo nie planuję dopłacać do takiej “zabawy”, no jakoś nie uśmiecha mi się być darmowym serwisem dla kogoś, kto sobie dorabia na sprzedaży tych wynalazków).

Jeśli faktycznie jest uszkodzony sprzęt w zakresie w którym dam sobie z tym radę, to szczegóły ustalimy później (nie mając “w ręce” nie jestem w stanie z góry określić czy dam z tym radę, czy nie).

1 polubienie

Mój egzemplarz również trafił do szafy. Co prawda jakoś tam działa jednak jak pisałem notorycznie gubił urządzenia. Po przesiadce na Sonoffa wszystko śmiga jak powinno. Od momentu sparowania żadne urządzenie nie wypadło (już ponad dwa tygodnie).
Z Grzegorzem faktycznie od dawana nie ma kontaktu - potwierdzam.

Witam kupiłem Koordynator CC2652P z portem LAN Grzegorza Sterniczuka.
Podpowiecie jak to skonfigurować z HA bo ja nie mam pojęcia jak się za to zabrac
A ze sprzedającym nie ma kontaktu.

Koordynator podłącz do zasilania i przewodu ethernet. W sieci pojawi Ci się nowe urządzenie - coś w stylu: “cc2652p2lan”. Sprawdź w routerze jaki został mu przydzielony adres IP (od razu przypisz mu ten adres na stałe).
Następnie w konfiguracji Z2M w sekcji serial dopisujesz powyższy adres IP w formacie:

serial:
  port: tcp://192.168.100.179:6638 

Oczywiście IP wpisujesz adres Twojego koordynatora.

Mam cos takiego.


Jeśli zastosujesz wpis w konfiguracji Z2M który wkleiłem post wyżej to powinno zadziałać. Na chwilę obecną jest to Twoja radosna twórczość.

No właśnie wpisałem dokładnie jak napisałeś i ruszyło coś.

Tak to ma wyglądać.
A jak uruchomić Bluetooth

Zgodnie z informacją podaną przez autora projektu ustawienia DIP switchy:

  • programowanie esp32 poprzez USB: 5, 7 i 8 w dół
  • używanie esp32 poprzez USB: 7 i 8 w dół
  • programowanie cc2652p poprzez USB: 1, 2 i 6 w dół
  • używanie cc2652p poprzez USB: 1 i 2 w dół
  • używanie cc2652p poprzez esp32: 3 i 4 w dół

Osobiście nie korzystam z ESP w tym koordynatorze.

Jeśli Ci debug nie potrzebny to usuń z konfiguracji:

zigbee_herdsman_debug: true

Zgodnie z informacją podaną przez autora projektu ustawienia DIP switchy:
Gdze szukac wszystkich informacji jak programowac ,masz jakiegoś linka .

1 polubienie

Najlepiej na stronie ESPHome

Powaga?
Chyba pytanie było o dokumentację tego sprzętu (chyba skądś wyczesałeś opis zworek), ten opis wygląda mi znajomo - chyba w jakimś projekcie open-hardware go widziałem, ale nie pamiętam w jakim…

PS to nie jest czasem to?

PPS w kwestii wykorzystania ESPHome, to na moje oko nie jest tu wykorzystywany standardowy komponent lecz np. coś takiego(port 6638 sugeruje, że to jest właśnie to):

inne podobne rozwiązanie

Natomiast na postawie loga z posta poniżej, widać, że użyto też standardowy komponent dostępny dla ESP32 (esp32_ble_tracker), więc CC2552P w ogóle nie bierze udziału w komunikacji BLE.

Zupełnie nie kumam z jakiego powodu robicie z tego jakąś tajemnicę…
(skoro mamy tu rozwiązania open-source + open-hardware)?

Tu są różne wersje nawet jest podobna wersja ale nie widzę tych opisów zworek.

Jeśli masz zainstalowany w Swoim HA ESPHome, to powinien Ci się automatycznie pojawić do konfiguracji cc2652p2lan
esp
Spróbuj go skonfigurować.
Po za tym jak wpiszesz w przeglądarce adres koordynatora (ten który wpisałeś w konfiguracji Z2M) pojawi się Web Server, w którym zobaczysz jakie urządzenia bluetooth masz w zasięgu.