Licznik energii dwukierunkowy VCX DTS-1946 + ESPHome + Home Asistant

przewodu od konwertera do licznika maja ok 25 cm :smiley: wiec napewno sa cale nikt ich nie dotykal …
bardziej kieruje sie pod esp najwyzej podstawie dzisiaj kolejna sztuke i sprawdze.

Sytuacja opanowana wymienilem 3 konwerter i ruszylo od strzala… dziekuje za pomoc!

Koledzy, podpowiecie jak zmienić adres slave urządzenia? Aktualnie mam slave:2 ale chciałbym zmienić na slave:3 bo jedynka już zajęta a muszę coś wrzuć na dwójkę :slight_smile:

Z poziomu menu licznika - opcja “Adres Komunikacji”.

ale tam chyba tylko 0 1 lub 2 ? Muszę ustawić na 3 :confused:

Jeśli sprawdziłeś i tak jest - to trzeba użyć jakiegoś programu Modbus Master i wpisać do rejestru 0x0804 właściwą wartość… tak bym spróbował.
Ten licznik chyba ma dedykowany program do jego obsługi więc to jest druga opcja.

Dzięki. Próbuję chociaż odczytać ale coś nie działa:

        - name: Miernik ID
          unique_id: “miernik_id"
          slave: 2
          address: 0x0804
          input_type: holding
          data_type: int16

daje wynik:

Spróbuj 0803 bo integracja chyba operuje na indeksach numerowanych od 0 , nie jak rzeczywiste adresy od 1.
Albo mam złą rozpiskę adresów

na 803 :smiley:

Rozpisz to w hex i zobacz co jest w bajcie starszym i młodszy. ( nie mam możliwości sprawfzić)
517 = 0x0205 czyli id 2 prędkość 9600

czyli co mu wysłać aby było 3?
773 ?

Tak powinno być :slight_smile: lub 0x0305, powinien to kupić

Dzięki! zobaczymy jak dojdzie drugi licznik :smiley: Na razie się boję że wybuchnie :wink:

Jeśli te 3 urządzenia masz na różnych konwerterach to ID może się powtarzać.
Jak się posypie można to naprawić.
Ciekawe co po tej operacji pokaże menu?

na razie mam pompę ciepła od basenu na 1 i licznik prądu na 2 ale chcę dołożyć trzecie urządzenie. wszystko na jednym konwerterze.