Wmbusmeter Licznik wody Sensus iPerl

czy ktoś słyszał o sposobie dostania odczytu z licznika wody Sensus iPerl?
jest bezprzewodowy ponieważ wodociągi nie zaglądają do domu a odczyty mają, jednak nie ma miejsca na montaż licznika impulsów i innych cudów :frowning:

image

może ktoś ma jakiś sklep do polecenia gdzie kupie pewne? bo na znanym portalu żadna wersja nie występuje - albo przynajmniej nie potrafię znaleźć.

najlepiej najtańszy albo przynajmniej w odpowiedniej cenie, na stronie jest opisane pasuja te dongle poniżej,

Supported wmbus dongles:
IMST 871a (im871a)
Amber 8465 (amb8465)
CUL family (cul)
Radiocraft (RC1180)
rtl_wmbus (rtlwmbus)
rtl_433 (rtl433)

znalazłem w polskiej dystrybucji coś takiego ale jest pierońsko drogie…

Nic tańszego niż “odbiornik SDR DVB-T RTL2832U R820T2 RTL-SDR” nie znajdziesz ale poczytaj na forum o pewnych wadach takiego rozwiązania (obciąża CPU), takie coś używam u siebie, kupiłem na ali.

@rafkan masz u siebie iM871A-USB?

To po testach, proszę się opinią, najbardziej interesuje mnie zasięg bo ten dongle nie ma złącza zewnętrznej anteny, obawiam się, że może być problem z zasięgiem.

To trzymam kciuki za to żeby tak było, ja nie odważyłem się na zakup w ciemno ;).

ja niestety też się nie odważe… 267 już prawie się zdecydowałem… a tu patrzę że to netto więc wychodzi 330zł + 33 wysyłka… no niestety za dużo :frowning:

znalazłem coś takiego - jak niżej - może ktoś ma luc może się wypowiedzieć?

Wygląda znajomo (w sensie, że chyba o nim czytałam u autora projektu) - poszukaj strony tego projektu, bo pamiętam, że podobne dongle sprzętowo są identyczne, ale różnią się firmware (a nie pamiętam już szczegółów).

Jak to interpretować?

1 polubienie

I mniej -dBm tym lepiej.

Im więcej tym lepiej (to przecież wartość ujemna), ale wskazania z SDR są nieprawidłowe - na moje oko brakuje minusa przed wartościami.

Nie, nie - im mniej tym lepiej albo internet kłamie.

Czym jest SNR?

Siła sygnału (Signal Strength) w sieci bezprzewodowej to poziom mocy odbieranego sygnału bezprzewodowego przez klienta Wi-Fi. Wysoka siła sygnału oznacza wydajniejsze połączenie i wyższą prędkość połączenia. Siła sygnału jest reprezentowana w jednostce -dBm w zakresie od 0 do -100. Stanowi stosunek zmierzonej mocy w dB odniesionej do 1 mW. Im bliżej 0, tym sygnał jest mocniejszy. Przykładowo -35 dBm to mocniejszy sygnał niż -70 dBm

Im więcej tym lepiej - piszmy to po polsku i zgodnie z matematyką - sam sobie zaprzeczyłeś przykładem

a tak poza konkurencją, to moim zdaniem jest to RSSI, a nie SNR.

Nie zaprzeczyłem bo napisałem że im mniej tym lepiej - tylko logicznie to brzmi odwrotnie bo wartość jest ujemna ale niech CI będzie XD.

No to będzie tak mniej więcej

EDIT - dałem lepsiejszy obrazek…
Pożyczyłem stąd : Temat: Opis wskazań CSQ, RSSI, RSRP, RSRQ w 3G/LTE info (3ginfo)

Tak z grubsza będzie, ale twoja tabelka dotyczy WiFi, przy modulacji i protokole stosowanym w WMbus sygnał może być drastycznie słabszy niż dla WiFi, a mimo to będzie działać.

Twoja poprzednia tabelka dotyczyła WiFi, ta nowa to GSM.

To drugi obrazek będzie bliższy prawdzie bo jednak W-Mbus to już blisko LTE

Nie jest blisko, ale niech będzie :stuck_out_tongue:
(no chyba że mówiłeś o częstotliwościach to i owszem, ale cała reszta znacznie się różni)

@szopen - to jest baaardzo blisko:
image

Tak -mam na myśli częstotliwość :slight_smile: