Mosquitto broker - problem z działaniem

Dzień dobry,
Jestem początkujący w temacie HA więc proszę o wyrozumiałość.
Mam problem z działaniem Mosquitto brokera, być może nie rozumiem do końca działania i coś źle robię.
Moja konfiguracja do HP T620, proxmox, i HA postawiony z qcow2 według przepisu Artura.
Mam do zintegrowania arduino, ale to pominę bo problem leży już w obrębie samego mosquitto.
Nie działa mi test, który Artur zrobił po instalacji brokera, mianowicie polecenie “mosquitto_sub” nie odbiera mojego tematu który nadaję przez “mosquitto_pub”


Zerknijcie proszę na moją konfigurację może ktoś będzie w stanie mi podpowiedzieć.
mqtt


Adres brokera to 192.168.1.31

Proszę sprawdź na początek wątek Konfiguracja Mosquitto broker

Tak czytałem ten wątek. Wydaje się że tam jest inny problem, bo są błędy w logu, u mnie bezbłędnie, klienci podłączają się i odłączają ale publikowane treści gdzieś giną.
Sprawdzałem jeszcze mqqt-explorerem ale też głucha cisza.
obraz
Nie mogę jeszcze wprowadzić konfiguracji dla terminala ssh bo poniższe błędy. Ale wydaje mi się że to akurat jest bez znaczenia.

@jaacek jak nie uporasz się z tym do poniedziałku to proponuję sesje na team viewer i postaram się pomóc.

Dzięki Artur za propozycję, postaram się jeszcze coś z tym zrobić żeby nie marnować Twojego czasu.

@jaacek Spoko jak coś to daj znać

No i dobra, zainstalowałem na nowo HA w akcie desperacji i o od razu zainstalowałem tylko mosquitto i działa jak trzeba, także już się nie dowiemy co tam narobiłem, bo zadeptałem wszystkie ślady
Na pewno jeszcze będę się udzielał jako świeżak :slight_smile:

1 polubienie

No muszę zwrócić się znowu do Was po poradę bo nie ogarniam.
Zanim się rozwinę nie mogę zrozumieć takiego problemu: zainstalowany mosquitto bez żadnych udziwnień konfiguracyjnych
logins: []
anonymous: true
customize:
active: false
folder: mosquitto
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_certificate: false

Teraz mqtt explorer podłączam się bez hasła i komunikat “Connection refused: Not authorized” , jak wpiszę jako username/password z explorerze mqtt/mqtt to się połączy



i wygląda OK. Tylko skąd mu się wziął username/password skoro nie konfigurowałem.

Wg mnie to dlatego że:
anonymous: true
The client must send a Username and password, but it is not checked. If the client doesn’t send a username/password then and authentication error code is generated.
Spróbuj podać dowolny wymyślony string w polu username i password, połaczyło?

Dodatek mosquitto używa użytkowników zdefiniowanych w systemie HA. Sugeruje utworzenie użytkownika nie posiadającego uprawnienia administratora i używanie jego do połączenia.
Taki użytkownik nie jest wymagany gdy wykonuje się operacje bezpośrednio na serwerze HA dlatego że sesja jest wtedy zalogowana.

@macek nie nie, tak się nie da. Próbowałem już wcześniej, jak się wpisze bele co to wychodzi “Not autorized”.
@artur, założyłem nowego użytkownika i oczywiście widać w logach że taki mqtt explorer łączy się na tym użytkowniku.
Nie wiem jak to się stało, ale znowu działa. Powiem Wam tylko rozszerzając temat, moim celem jest połączenie w całość arduino mega z czujnikami, kontaktronami i co tam tylko będę mógł podłączyć i HA.
Będę się opierał na tym projekcie https://ai-speaker.discourse.group/t/integracja-arduino-mega-ethernet-shield-z-ha-przez-mqtt/212 . Jeśli chodzi o arduino mam identyczny sprzęt jak autor powyższego projektu i wgrany szkic 0.0.8
Niestety na razie poległem na autodiscovery bo mi po prostu nie działa, a brak czasu w domu niezbyt posuwa prace do przodu.
No i teraz to arduino na razie tylko z czujnikiem am2302 znowu po paru dniach przerwy pojawiło mi się z mqtt explorerze. Mimo że cały czas w logach mosquitto miałem:
1600268233: New connection from 192.168.1.50 on port 1883.
1600268233: New client connected from 192.168.1.50 as dom-88fd54db6487cd19_arduino01 (p2, c1, k15) to mqtt explorer nie wyświetlał publikowanego tematu.
Na tą chwilę po prostu trudno mi określić co z tych elementów nie działa dobrze, być może arduino, bo czujnik mam podłączny ciągle na płytce prototypowej, chociaż od tej strony jak podglądam działanie na porcie szeregowym, to zawsze pokazuje prawidłową temperaturę i że skonektował się z brokerem.
No dobra, będę pracował nad tym dalej i wrócę z konkretnymi problemami.
A jeszcze mi przyszło na myśl że wygrzebię starego sonoffa basica i spróbuje mu wgrać tasmotę i na tym potestuję mosquitto brokera.
Na potwierdzenie moich słów tak to wygląda na teraz:

@jaacek wszystko co chcesz oprogramować jest juz gotowe w ramach bibliotek projektu MySensors, pisałem o tym na forum Bramka MySensors. Wiem, że satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu od zera jest bezcenna ale czy nie lepiej skorzystać z gotowych komponentów i nie odkrywać koła na nowo :wink:. Przejrzyj sobie kanał na YT https://www.youtube.com/user/szmalu gdzie pokazane jest sterowanie domu wykorzystaniem Arduino Mega, tam tylko zamiast HA jest Domoticz.

No tak, wiedziałem o mysensors, być może będzie to prostsza droga dla początkującego. Praktycznie mogę zastosować to rozwiązanie bo HA i moduł arduino mam w jednym pomieszczeniu (piwnica).
Zastanowię się jeszcze nad tym. Dzięki @macek

HA i Arduino możesz połączyć bezpośrednio po USB, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby dodać shield ethernet/WiFi do Arduino i wykorzystać sprawdzone MQTT, do tego też są gotowe biblioteki w MySensors. Cały hardware do tego (i część kodu do obsługi przycisków i przekaźników) oferuje np. https://easyswitch.pl.