MQTT mosquitto broker - nie można nawiązać połączenia

Słusznie:-)

Jest to na nowo postawiony HA Bare-metal. Po pierwszym uruchomienie zainstalowałem Mosquitto Broker. Następnie chciałem dodać MQTT i wtedy pojawia się ten błąd z załącznika

Pozdrawiam i dzięki za odzew
Harryon

Musisz do HA dodać usera mqtt-user z Twoim hasłem, potem to możesz wykorzystac w tej integracji.

To też zrobiłem. Sorry nie napisałem

Dodałeś go tu → ?


sprawdź pisownię Twojego mqtt-user

Tak, ale sprawdzę jeszcze raz pisownie.

Użytkownik może się nazywać nawet tadek_z_osiedla_niejadek (hasła są też w sumie dowolne, byleby się wszędzie zgadzały, należy jednak używać rozsądnego zestawu znaków), ważne żebyś ogarniał który użytkownik służy do połączenia czego z czym i to sobie prawidłowo skonfigurował.


ALTERNATYWNIE

Dla nieogarniających, jest przetestowana metoda instalacji BEZ KONFIGURACJI

Cała instalacja sprowadza się do

  • instalacji Dodatku Mosquitto (bez konfigurowania czegokolwiek, jedynie ustawiamy w GUI w panelu Dodatku automatyczne uruchamianie)
  • uruchomienia Dodatku Mosquitto (automatyczne uruchamianie dotyczy startu wraz z systemem), zamiast tego i to nawet lepiej możesz zrestartować HAOS (NIE samo HA!! całego hosta to jest w zaawansowanym menu restartu)
  • dodania Integracji MQTT na fabrycznych auto-wygenerowanych poświadczeniach (to co widać na obrazku spod linka wyżej), jeśli auto-discovery wykryło broker MQTT to oczywiście nie dodajesz ręcznie tylko zgadzasz się na instalację wykrytej Integracji. tu też się niczego nie konfiguruje, poświadczenia mają być takie jakie HA zaproponuje sam.

Na tym etapie instalacja jest gotowa i działającą oraz nie wymaga tworzenia żadnych dodatkowych użytkowników (bo z nich nie korzystamy), ale trzeba ich utworzyć na potrzeby innych klientów, które będą podłączone do brokera.

Po dodaniu tych użytkowników roboczych do późniejszego wykorzystania (zalecam po jednym na każdą dokładaną integrację, czyli np. usera dla Z2M, kolejnego usera dla ESPEasy, następnego dla integracji z czymś innym choćby PV, ale nie ma sensu tworzenia niepotrzebnych, zawsze można dodać nowego, gdy jest zapotrzebowanie), należy zrestartować cały HAOS (to jest najprostsze posunięcie, ale nie mam siły tłumaczyć dlaczego) przed próbą ich wykorzystania w jakimkolwiek innym kliencie dołączanym do brokera MQTT

Trzeba jednak mieć czystą instalację w której nie było grzebane, a jeśli było to usunąć wcześniejsze konfiguracje fizycznie.


Jest też kwestia konfiguracji sieci
Docker w HA używa sieci 172.30.33.0/24
więc nie możemy sobie sieci o tej adresacji wykorzystywać do innych celów
(generalnie warto mieć LAN w domu skonfigurowany jako 192.168.x.y/24 albo 10.a.b.c/d)

2 polubienia