NodeRED - dwa SmartButtony

Kolejny mój dylemat. Mam 2 smart buttony i chcę aby każdy z nich realizował inne funkcje, w zależności od kliknięcia (1 raz, 2 razy i przytrzymanie). Znalazłem post, który coś podobnego realizuje, ale oczywiście nie działa - Node Red - Xiaomi Devices - Configuration - Home Assistant Community
Post jest z 2018 roku i może tu jest problem (wersja HA)? A może logika rozwiązania nie jest przemyślana. Ja wymyśliłem coś takiego, oczywiście to nie działa :slight_smile:

W jaki sposób masz podpięte przyciski do HA, przez deconz czy Z2M?

Z2M. Urządzenia, encje są widoczne.

Uruchom zigbee2mqtt i przejdź do sekcji “Logs”, naciśnij jeden z przycisków (np. jeden klik) i wklej co “wypluło” w logu.

w logach Z2M nic nie ma:
obraz
W debug dla NodRED coś się dzieje, dla 2 przycisków:

Zastanawia mnie fakt, że NodRED podczas wprowadzania nazw nic nie podpowiada. Zazwyczaj jest tak, że jak masz np. domenę switch i zaczynasz wpisywać nazwę switcha to pojawia się lista, a tu nie:

Na HejDom! jest inaczej to rozwiązane - https://hejdom.pl/blog/11-xiaomi/136-przycisk-xiaomi-mijia-aqara-zgibee.html

Dodatkowo zauważyłem, że aby NodeRED zobaczył nowe encje, to należy zrestartować całego hosta. Tak powinno być?

Kurcze, skomplikowane to kodowanie :slight_smile:

Aby się pojawiły wpisy w logach tak jak Ci napisałem musisz przyciskiem wywołać akcję np. naciśnij raz jeden z przycisków.

No przecież tak robiłem :slight_smile: W NodeRED raczkuję, ale… :slight_smile:

Zrobiłem to w poniższy sposób i działa. Pewnie nie jest to optymalne rozwiązanie…

Ważne, że działa. Samemu rozwiązując problemy najwięcej się nauczysz i będziesz miał satysfakcję, że rozwiązałeś problem.

Finalnie wygląda to tak :slight_smile:

Tylko dalej mam problem z grupą “wyłącz wszystkie światła”. Działa zupełnie losowo, zwłaszcza z przekaźnikami 2-kanałowymi. Czasami powtórne, długie naciśnięcie powoduje zgaszenie wszystkiego. Strasznie mnie to irytuje, a ta losowość powoduje, że ciężko wyłapać problem.