Nowy dom Wifi czy Zigbee

Witam, na chwilę obecną jestem w trakcie budowy domu, elektryka w domu rozłożona, na poddaszu wykonuje okablowanie, rolety z silnikami somfy plus tahoma oraz silnik w napędzie bramy także somfy.
To co planuje

  1. Postawić HA
  2. Włączniki światła w 4 pokojach podłączyć do HA
  3. Rolety do HA
  4. Oświetlenie na podbitce oraz gniazdka do HA
  5. Oświetlenie przed wejściem do domu plus czujnik ruchu plus włącznik zigbee do HA
    Biorę pod uwagę urządzenia sonoff z FW Tasmota oraz urządzenia z protokołem Zigbee plus bramka Sonoff ZigBee Bridge Bramka Centralka eWeLink 3.0 (tasmota) , wifi w domu MESH - 4 urządzenia
    Pytanie pkt 2 jakie urządzenia sprawdzają się/mniej awaryjne/bardziej kompatabilne
  • włącznik ścienny dotykowy sonoff (tasmota) czy zigbee ? lub
  • włącznik dopuszkowy (mam puszki 43mm nie wiem czy w praktyce jest wykonalne włącznik dopuszkowy i włącznik dzwonkowy) sonoff czy zigbee?
    Pkt 4 łącznik sonoff(tasmota) czy zigbee, każde oświetlenie osobno czy łączyć np. po 3
    Pkt 5 Sonoff 4CH R3 4 kanałowy do oświetlenia plus Czujnik Ruchu PIR SNZB-03 Sonoff plus Przycisk pilot ZigBee 3.0 Sonoff SNZB-0.
    Każdy producent zakłada że jego jest najlepsze , jakie są wasze zdania na ten temat? Może moglibyście zaproponować inne rozwiązania (na razie planuję tylko teoretycznie)

Póki możesz wymień puszki na głębokie lub z kieszenią.

Sieć MESH Zigbee działa tym lepiej im więcej jest urządzeń zasilanych sieciowo z funkcją routera Zigbee (to coś w rodzaju repeatera sygnału).

Jeśli chodzi o stosunek stabilności rozwiązania do kosztów to uważam za optymalne na dziś Zigbee.

Odradzam bramki zamkniętych systemów (mam nadal na myśli Zigbee, w szczególności takie jak huby Tuya czy Sonoff - ten ostatni ma poważną wadę - zawiera równocześnie radio WiFi i Zigbee), chyba, że zamierzasz się ograniczyć tylko do jednego producenta urządzeń, pewnym wyjątkiem może być system oświetleniowy bazujący na mostku Hue Philips lub Tradfri Ikea (z preferencją tego pierwszego), ale te systemy mają sens jako oświetleniowe (a nie stanowiące integrację w miarę pełnej automatyki). Przećwiczyłem na sobie kilka systemów i wróciłem do Philipsa (jakkolwiek głównie ze względu na brak możliwości wymiany/intensywnej modernizacji instalacji elektrycznej w najbliższych latach).
Zasadniczo można mieć nawet 4 rozłączne sieci Zigbee (ale patrz wyżej - im więcej routerów tym lepiej) bo tyle jest kanałów zdatnych do użytku: 11, 15, 20 i 25.

Generalnie im mniej różnych systemów będziesz miał do zintegrowania tym ostatecznie będzie łatwiej (a, że będzie ich raczej więcej niż jeden to jest w zasadzie pewne).

1 polubienie

Ja zaczynałem od rozwiązań WiFi i dopiero niedawno wkroczyłem w przestrzeń ZigBee. Już od samego początku wyraźnie zauważalna jest szybkość reakcji na zdarzenia. Przy ZigBee jest niemal natychmiastowa, a przy WiFi mogą się pojawić nawet kilku sekundowe opóźnienia (jak router jest pod dużym obciążeniem). Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jestem Ci w stanie wskazać konkretnych argumentów za ZigBee, ale na WiFi już zdarzył mi się przypadek kiedy dla zabawy sąsiad wykorzystał fakt że transmisja jest prowadzona przy pomocy protokołu http i “pomrugał mi” żarówkami z wgraną i nie zabezpieczoną Tasmotą.

WIFI przy dużej ilości urządzeń po prostu się zapcha, każde urządzenie WIFI HA jest widocznie narażone na ataki. Kiedyś sam bylem zwolennikiem WIFI ale dziś przy tak wielu czujnikach, przełącznikach itp ZIGBEE jest optymalnym wyborem. Dobra bramka i sieć MESH to na dziś chyba najlepsze rozwiązanie.

Jaką konkretnie proponujecie bramkę? Początkowo myśałem o
Sonoff Bridge ZB Centralka Bramka ZigBee 3.0 z wgranym FW Tasmota biorąc pod uwagę że jak będzie słaby sygnał w częsci domu to zakupię drugą, drugą opcją jest Adapter USB ZigBee na układzie CC2531, ale ten mogę podłączyć tylko bezpośrednio do HA.

Zgadzam się z opinią kolegów odnośnie Zigbee, także postawiłem na to rozwiązanie (nadal używam gniazdek z Tasmotą bo w niektórych przypadkach to oprogramowanie jest niezastąpione) ale ono też nie jest bez wad a w szczególności czujniki Zigbee na baterię. Mam nadzieję, że jesteś świadomy takiej sytuacji:

  • działa sobie siec Zigbee a w niej czujnik zalania Zigbee na baterie
  • robisz restart usługi Zigbee/bramki itp czyli w pewnym okresie czasu, załóżmy przez 1 sekundę nie działa całe Zigbee
  • dokładnie w tym czasie (w tej jedo sekundowej przerwie) następuje zalanie, czujnik to wykrywa i wysyła sygnał, który oczywiście nigdzie nie dotrze.
  • usługa Zigbee/bramka wstaje i nie masz żadnej informacji, że czujnik wykrył zalanie - woda caly czas leci i zalewa Ci mieszkanie.

Dlatego w ważnych i istotnych kwestiach tylko systemy oparte na dwukierunkowej transmisji, na kablu zmniejszają ryzyko sytuacji jak powyżej.

Dlatego dla tak ważnych zdarzeń jak woda czy ogień powinny być osobne samowystarczalne czujniki + servo zawór, powiadomienia o dymie etc. Ale jak to w życiu bywa nawet PROMY kosmiczne z milionami zabezpieczeń spadają. Nie ma idealnych zabezpieczeń i każde urządzenie może nie zadziałać nawet te kablowe, zwarcie małego kondensatora :slight_smile: Więc nie da się uniknąć nagłych zdarzeń wywołanych przyczynami zewnętrznymi, można je tylko zminimalizować stosując lepsze rozwiązania.

Mam CC2531 i to nie jest dobry wybór, jeśli myślisz na poważnie lub o dużej liczbie końcówek. U mnie na początku gubił końcówki i dopiero po prawidłowym ustawieniu domowej sieci WiFi i ZigBee zwiększył się jego zasięg do akceptowalnego i zaczął stabilnie pracować. To koordynator bez wzmacniacza sygnału ograniczony do obsługi 20 końcówek.

Aktualnie posiadam CC2538 Zigbee2mqqt z anteną, nie mogę jak na razie narzekać.

Trochę nieprecyzjne sformuowanie, wystarczy poczytać I read that Zigbee2MQTT has a limit of 20 devices (when using a CC2531), is this true?. Zdaję sobie sprawę, że CC2531 nie jest rekomendowanym rozwiązaniem ale wystarczy zrozumieć jak działa sieć Zigbee, jak poprawnie skonfigurować Zigbee i Wi-Fi i wtedy CC2531 nie jest problemem, z doświadczenia (mam CC2531 z antenką) też mogę powiedzieć to samo co @artpc.
Lista wspieranych koordynator Zigbee dla Zigbee2MQTT dostępna jest na stronie | Zigbee2MQTT, jest tego już sporo, pamiętam czasy jak były tylko 4 wspierane, z ciekawości stan na dzisiaj:

  • Texas Instruments CC2531 (not recommended)
  • ConBee II (experimental)

Skomentuję to tak: :grin: bo rzeczywistość pokazuje coś innego, mamy za dużą dynamikę zmian w tym projekcie, oczywiście na plus.

Kontroler zigbee CC2652P
Urządzenie umożliwia obsługę do 200 urządzeń ZigBee. Posiada zasięg 3 x większy od CC2531 ze względu na wbudowany wzmacniacz sygnału. Jest też dużo stabilniejszy od CC2531. Kontroler zapewnia większy zasięg od Conbee 2 i jest od niego stabilniejszy.

Nie potrzebujesz drugiego koordynatora (może być tylko jeden w danej sieci), sprawę załatwią urządzenia zasilane sieciowo (i wspierające routing).
Jeśli chcesz się bawić w przeróbkę sprzętu, to sensowne może być wykorzystanie przerobionej bramki z Lidla (trafiłem ją w jakimś dyskoncie na Śląsku za 69zł, ale nie mam czasu przysiąść do eksperymentów).

To się pech nazywa :slight_smile: Można go wyeliminować poprzez cykliczne sprawdzanie stanu newralgicznych czujników. System wstanie, proces odpyta ponownie i można dzwonić po straż pożarną :slight_smile: Oczywiście, tfu przez lewe ramię i na psa urok :slight_smile:

A zdajesz sobie sprawę, że czujników Zigbee na baterię nie odpytasz o stan, to czujnik musi wysłać stan lub możesz to wymusić poprzez naciśnięcie przycisku na czujniku.

Chodzi mi o taką sytuację, to tylko przykład:
obraz
W momencie restartu bramki/HA faktycznie nie dostaniesz prawidłowego odczytu, ale kiedy wszystko się podniesie, w tym przypadku po którymś okresie 5. minutowym, dostaniesz info true/false z tego czujnika.

Przecież piszę, że nie odpytasz czujnika, jeżeli masz jakiś czujnik Zigbee na baterię to spróbuj tak zrobić :wink:. Pierwszy z brzegu przykład czujnika otwarcia (taka sama zasada działania jak czujnik zalania):

Indicates if the contact is closed (= true) or open (= false). Value can be found in the published state on the contact property. It’s not possible to read (/get ) or write (/set ) this value. If value equals false contact is ON, if true OFF.

Chyba się nie rozumiemy :slight_smile: Właśnie sprawdziłem czujnik zalania. Odpytuję go co 5 sekund i dostaje payload off - co w tym przypadku oznacza brak zalania.

Do czego i jakie zapytanie jest wysyłane w tym odpytywaniu?
Zrób sobie prosty test na czujnikach otwarcia Zigbee: zamknij wszystkie okna, zatrzymaj dodatek Zigbee2MQTT, upewnij się, że dodatek nie jest uruchomiony, otwórz wszystkie okna, włącz dodatek Z2M i sprawdź status czujników jak to zrobiłeś powyżej, efekt: wg HA okna będą … zamknięte mimo, że w rzeczywistości są otwarte. Taki stan pozostanie do momentu aż czujnik sam wyślę swój status, np. po zmianie inkquality.

Kurcze… Faktycznie tak jest :frowning: Nawet ponowny restart NR nie prostuje sytuacji. Byłem przekonany, że current state odpytuje czujnik i zwraca jego aktualny stan… To tylko pokazuje, jak mało jeszcze wiem w temacie.
Powiem szczerze, że to strasznie nieporozumienie jest :frowning:

To jest ostatni znany stan w HA bo HA subskrybuje tematy z MQTT a Zigbee2MQTT je publikuje, skoro czujnik niczego nowego nie wysłał, Z2M niczego nowego nie opublikuje to w HA nic nowego nie będzie, pozostanie ostatni znany stan.
Zigbee2mqtt przetestowałem naprawdę na chyba wszystkie możliwe warianty, już niewiele mnie może zaskoczyć :wink:. Ostatni przykład: sterownik do rolet Zigbee, linkquality od zawsze równy zero więc teoretycznie nie powinien działać a działa prawidłowo bo to jest pokazywane to siła sygnału do koordynatora, w rzeczywistości sterownik łączy się przez inny router Zigbee do koordynatora dlatego działa poprawnie.