Nowy dom Wifi czy Zigbee

@macek Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Zawsze mnie zastanawiało, jakim cudem te czujniki tak długo działają na jednej bateryjce :slight_smile:

Zakładając kupno CC2652P,

  1. Czy będę mogł odczytać stan urządzenia " SONOFF WŁĄCZNIK PRZEKAŹNIK DOPUSZKOWY ZigBee 3.0"?
  2. Czy jest mozliwy konfiguracji - czujka “Czujnik RTX ZigBee ZMS1” załącza oświetlenie przez Przełącznik włącznik ZigBee TUYA 2x podwójny
  3. Jednak pomierzyłem puszki, mam 60 i pytanie/podpowiedź “WŁĄCZNIK PRZEKAŹNIK DOPUSZKOWY ZigBee 3.0” plus włącznik dzwonkowy czy Przełącznik 2 kanały ZigBee 3.0 Biały TUYA seriaEM ?

Nie ma szansy na zmieszczenie tego przekaźnika w 60cm puszce. Będziesz musiał dziobnąć meselkiem :wink: Ewentualnie 2 opcja.

Na styk moduły Lonsonho (rozmiar: 46 x 46 x 18 mm) wraz przyciskiem dzwonkowym wejdą w standardową puszkę 60 mm głębokości ale odradzam takiego upychania, 80 mm to minimum komfortowej instalacji.
Na dwa pierwsze pytania - dwa razy tak dla dowolnego koordynatora Zigbee.

U mnie te Lonsoho+Ospel Impresja nie weszły w 80-tki. Instalacja bezpuszkowa, gdzie pod łącznikiem siedzą dodatkowo złączki Wago.

Bo tak rzadko wysyłają swój stan, w stabilnym środowisku np. stabilna sieć Zigbee, stałe parametry, np. temperatura, czujnik wysyła stan np. co 6 godzin. Na podstawie Wikipedii:
Powstała sieć będzie zużywać bardzo mało energii — poszczególne urządzenia muszą mieć żywotność baterii co najmniej dwa lata, aby przejść certyfikację.

Wiadomo ze takie sytuacje są losowe, gdybym miał ogarnąć to jakaś logika i aby temu zapobiec, tak na przykładzie czujnika zalania + servo-zawór wody.

  1. Samoczynny Restart (Brak zasilania) automatyzacja po restarcie, zamkniecie/odcięcie wody aż do ręcznego odblokowania przez użytkownika bez względu na stan czujnika/ów zalania.

2 . Problemy z MQTT czy ZIGBEE, dana usługę można sprawdzić komendą systemctl is-active dev-ttyACM0.device nie wiem czy zawieszona usługa też daje stan active
Można sprawdzać stan wybranych usług i co jakiś czas w razie jakiś problemów podjąć odpowiednie działanie.

Jest jednak inna kwestia - prawidłowo zaprojektowany czujnik zalania/pożaru itd. w momencie wykrycia sytuacji awaryjnej powinien powtarzać transmisję cyklicznie aż do ustania zagrożenia lub rozładowania ogniwa zasilającego.
Inna kwestia, to czy to faktycznie robi, ale akurat czujnik zalania bardzo łatwo sprawdzić.

Wprawdzie akurat nie używam do tego czujników Zigbee, więc nie wiem czy działają prawidłowo, ale np. w przypadku z-wave nie udało mi się przegapić sytuacji alarmowej związanej z zalaniem (choć przyjąłem “na wiarę”, że są zaprojektowane prawidłowo), natomiast jest pewien drobny minus - oprócz usunięcia skutków zalania musiałem też po każdej powodzi wymienić nie najtańsze ogniwo zasilające (chociaż dzięki temu że sonda jest koło 1m poniżej elektroniki nie musiałem wymieniać samego czujnika).

No chyba że się w międzyczasie zmienia :slight_smile:

Kolega pisze o Somfy, do którego jest odbiornik Tahoma, który obsługuje Zigbee 3.0.
Czy w związku z tym, możliwe jest podłączenie innych urządzeń Zigbee, nie marki Somfy do odbiornika Tahoma?
Czy silniki Somfy można podłączyć do koordynatorów Zigbee (nie Tahoma), np. Conbee 2?

Jeżeli są kompatybilne z Tahoma, listę można znaleźć na stronie producenta.

Listę obslugiwanego sprzętu Z2M znajdziesz na
https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/

Dzięki.
Znalazłem listę kompatybilność w https://www.somfy.pl/file.cfm/Tabela_kompatybilności_V3.pdf?contentID=540128

Natomiast napęd Somfy nie jest wspierany według https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/

Tu masz szerszą listę:

1 polubienie

Lista nie powala i dużo czerwonych kropek.

Może zacznijmy od tego, że zdecydowana większość sprzętu Somfy to tzw. Somfy RTS, czyli specyficzny protokół RF433 w dodatku pracujący z nietypową nośną jak na pasmo 433MHz czyli 433.42MHz, a nie żadne Zigbee, to, że do centralki Tahoma (to nie żaden odbiornik) wsadzili parę różnych modułów bezprzewodowych raczej o niczym nie świadczy (w sumie to wcale nie wiadomo czy wsadzili, o czym niżej) - zawsze zamknięty system będzie miał ograniczenia, dla kontrastu podlinkuję inny plik
https://service.somfy.com/downloads/pl_v5/tahomacompatibility_lip_release_12.2022.pdf
już sam fakt, że ktoś wydaje listy kompatybilności nie częściej niż co roku jest słabe przy tak dynamicznym rynku, ale coś co mi się rzuciło w oko - to kompatybilność z Philips Hue - wymagają używania bramki Hue, co sugeruje, że wcale nie jest wykorzystywane radio Zigbee, lecz integracja jest po API po prostu po Ethernecie…

Może podaj dokładnie jaki masz sprzęt z tego Somfy. Wówczas będzie można wywnioskować w jakiej technologi i protokole gada ze światem. Mile widziane linki do konkretnych informacji np. instrukcje. A najlepiej załóż osobny temat.

Sprzedawca proponuje albo silnik Geiger (sterowany z przycisku, samodzielna automatyzacja), albo silnik Somfy J4 io Protect (sterowanie z przycisku + integracja z Somfy Tahoma) - J4 io Protect - napęd radiowy io z detekcją i zintegrowanym odbiornikiem radiowym. - - Somfy Digital.

Zastanawiałem się, czy jest sens wykorzystać wbudowaną integrację Somfy, czy wybrać najprostszy silnik i integrować samodzielnie.

Ten silnik Somfy ma komunikację na częstotliwościach 868–870 MHz io-homecontrol®,system dwukierunkowy, trzypasmowy.

Jak zrobisz to samodzielnie to masz wiele sterowników do wyboru jak i oprogramowania w przypadku sterowników WIFI.

Jeśli jeszcze sprzętu nie masz, to ja bym zawsze wybierał rozwiązanie bardziej uniwersalne. Nie wiążę się z konkretnym producentem i rozwiązaniem, jeśnie nie jest to konieczne. Na Twoim miejscu kupiłbym “zwykłe” silniki. I skoro nie mają elektroniki wykrywającej przeciążenie, to szukał sterowników, które mogą tę funkcję zapewnić.

Zrobił tak kolega @Zordrac