Odczyt licznika prądu PGE przez Wm-bus - Gama 350 Typ G35

Wracając do mojego problemu, został on rozwiązany podaniem przez PGE nowego poprawnego klucza. Dziękuję wszystkim za chęci pomocy.
Pozdrawiam.

2 Likes

Czy cała ramka wysyłana przez ten licznik jest szyfrowana czy tylko payload? Co minutę coś odbieram (320-350 bajów -coś dużo) ale żadne narzędzia nie rozpoznają tego jako ramki.

Mam klucz z PGE, 32 znaki (wyłącznie cyfry).

EDIT: szyfrowany jest payload

Witam mam ten sam problem dlugie ramki 326bajtow, nie moge rozpoznać ramek i do tego jakies bledy. Udalo sie rozwiązać problem? @pio-ter

[14:00:13.867][V][packet:073]: expected_size: 326
[14:00:13.867][D][wmbusmeters:351]: (wmbus) trimming frame A "8F271CCB135C6AC58B6532CD58D58E2CD9964E6B295968D65996656A92F18CBB0B8E3C8E8D964BCA32E54D6B0D8DC96C4D68F4D16B326A3D2370DD1A66358B34BC8B9B4CA569971AC9C71A58B6A39B166C94E359D1694D2DA3A6C53C743B13A334E8DAC5A656C5A9A395C64DA712D34D3D0B7169B18CB2D6732C722D98CEC59D132D994B2CBC9A35AA6695A3A367436CA666A3959C5CD19C69731CA36A6D19CAC59CCA364D8F25A670E8CE4F1A5C2DA5ACA6CC669662D96A5B296B4C53A5A966659A4E4D3356D25C71A71696693CB469A64DC6C95A8E9B2559A69C5B1696953374B322D3
[14:00:13.913][V][wmbusmeters:4865]: (wmbus) ff a dll crc first (calculated 41db) did not match (expected 32cd) for bytes 0-10!
[14:00:13.913][V][wmbus:116][radio_recv]: Queue items: 1
[14:00:13.913][V][wmbus:118][radio_recv]: Queue send success
[14:00:22.467][V][packet:073][radio_recv]: expected_size: 8
[14:00:22.471][D][packet:097]: Have data from radio (8 bytes)
[14:00:22.471][D][wmbusmeters:351]: raw packet "82A5B7CB6F1C98DD"
[14:00:22.471][V][packet:073]: expected_size: 8
[14:00:22.471][V][wmbusmeters:4848]: (wmbus) not enough bytes! expected at least 12 but got (8)!
[14:00:22.475][V][wmbus:116][radio_recv]: Queue items: 1
[14:00:22.480][V][wmbus:118][radio_recv]: Queue send success
[14:00:25.232][V][packet:073][radio_recv]: expected_size: 8
[14:00:25.232][D][packet:097]: Have data from radio (8 bytes)
[14:00:25.233][D][wmbusmeters:351]: raw packet "BFB037E16B4AED43"
[14:00:25.233][V][packet:073]: expected_size: 8
[14:00:25.233][V][wmbusmeters:4848]: (wmbus) not enough bytes! expected at least 12 but got (8)!
[14:00:25.233][V][wmbus:116][radio_recv]: Queue items: 1
[14:00:25.279][V][wmbus:118][radio_recv]: Queue send success
[14:00:50.218][V][packet:073][radio_recv]: expected_size: 8
[14:00:50.218][D][packet:097]: Have data from radio (8 bytes)
[14:00:50.218][D][wmbusmeters:351]: raw packet "BD537CF474F86787"
[14:00:50.218][V][packet:073]: expected_size: 8

hmm co ty wgrałeś w to ESP
tym razem AI rozszyfrowało to tak…
“deserts are harsh and unforgiving environments, with extreme temperatures and scarce water resources. despite these challenges, they are home to a surprisingly diverse range of plants and animals that have adapted to survive in these conditions.”

@szopen Twój przedmówca dostał wyczerpującą odpowiedź gdzie ma problem. Więc przeniósł problem do nowego wątku.
https://forum.arturhome.pl/t/komponent-wm-bus-do-esphome-wersja-5-x-watek-ogolny/15057/517?u=krzyszof_k

1 Like

Cześć. Czy spotkał się ktoś z problemem, że pomimo posiadania licznika Gama 350 Typ G35 PGE nie może aktywować WM-Bus? Pisałem do nich 2 lata temu i otrzymałem informację:
”Problem polega na tym, że pomimo posiadania przez ten licznik „znacznika” wireless M-Bus na kapie, to typ licznika, czyli numer: 31002 mówi o tym, że nie jest to licznik stricte LZO, który umożliwia komunikację wireless M-Bus. W tym typie licznika programowo nie ma możliwości wygenerowania PINu do uruchomienia usługi odczytu licznika wykorzystując ten kanał komunikacji. W przypadku posiadania nowszego typu licznika ze znacznikiem 32002 lub 32004 istnieje taka możliwość. W związku z powyższym poprzednia odmowa była słuszna i załączony wniosek pozostaje również bez rozpatrzenia.”
Mineły 2 lata, przypomniało mi się o tym, że nie mam jeszcze podłączonego licznika do HA i tak szukam czy ktoś spotkał się z podobnym problemem. Bo głupotą dla mnie jest, że wymienili mi licznik te 2 lata temu (po zamontowaniu fotowoltaiki), na model z LZO, z oznaczeniem WM-Bus, ale nie mogą wygenerować dla niego klucza i muszę zapłacić 440zł lub czekać X lat, aż ponownie go wymienią na nowy model.

Zobacz czy przeczyta na samych zerach zamiast klucza. Skoro nie mogą wygenerować nie tylko uruchomią komunikację. Ja miałem problem po zmianie taryfy i załapał odczyt na 32 zerach zamiast klucza.