Pasywny monitor BLE przestał czytać dane z czujników

Wyłącz autowykrywanie nowych urządzeń
1.

następnie usuń urządzenie
zrestaruj HA
i ewentualnie w narzędziach deweloperskich usuń pozostałości po usuniętej encji (długoterminowe statystyki)
zrestaruj HA
i dopiero teraz wyszukaj “nowe” urządzenia

To zabrzmi niesamowicie. Przeprocesowałem procedurę którą zaleciłeś, wszystko zadziałało. Termometr/higrometr został ponownie wykryty, wartości brak. Dopisałem token, nadal zero wartości. Zmieniłem nazwę na używaną poprzednio i … mam stare błędne wartości. :flushed:
Zrobię to jeszcze raz i nazwę inaczej, ciekawe co będzie.

PS Dodałem ponownie i zostawiłem z nazwą w postaci maca, czyli taką jak został automatycznie wykryty. Na razie brak danych, klucz szyfrowania poprawny.

Możliwe, że to skutki uboczne działających równolegle 2 różnych integracji Bluetooth - oficjalnej oraz PBM - zwróć uwagę, że MAC-adresy tych urządzeń są niezmienne i stanowią ich unikalny identyfikator dla HA.

Metod na obejście problemu może być wiele, przede wszystkim wyłączenie retencji danych przed usuwaniem (jak dla mnie to raczej oczywiste)


Wyłączenie czujników przez wyjęcie baterii.

Wywalenie tych czujników z integracji oficjalnej oraz ich usunięcie z PBM dopiero wtedy, gdy HA zaproponuje takie wyjście (“encja nie jest już dostarczana przez integrację”).

Nie wiem co bym zrobił w takim wypadku jak twój (bo to co opisujesz świadczy o jednym - nie usunąłeś pozostałości po nieistniejących urządzeniach) - można edytować pliki, których nie powinieneś ruszać, można nawet skasować cała bazę danych, u siebie na instalacjach produkcyjnych nadal używam PBM z wyłączoną integracją systemową - nie mam czasu na przygotowanie planu migracji (generalnie mi zależy na zachowaniu danych historycznych, a nie ich usuwaniu, pomysł mam, ale nie wiem czy wypali, jakkolwiek jeśli w "normalny " sposób się nie uda, to zamierzam grzebać bezpośrednio w bazie urządzeń, więc nawet nie wiem czy będę w stanie to opisać w zrozumiały sposób), jakkolwiek w najbliższych miesiącach nie zapowiada się, że będę miał na to czas.
Niestety mam za dużo urządzeń w instalacjach produkcyjnych, więc jeśli nie będę miał czasu na walkę to po prostu zmigruję na nową integrację systemową bez zachowywania danych historycznych.

Decydując się na jakiekolwiek komponenty niestandardowe musisz sobie umieć radzić sam - zostałeś o tym ostrzeżony podczas instalacji HACS - jest to wręcz jeden z elementów “licencji na używanie HACS”, część autorów komponentów niestandardowych dodatkowo ostrzega we własnych repozytoriach.

A spytam tylko o jedno - zrobiłeś downgrade HAOS do wersji, w której wszystko działało poprawnie (HAOS 7.6 w którym jeśli dobrze pamiętam poprawnie działa config.txt)

Hmm, pousuwałem wszystko co znalazłem, wygląda to tak,

A jednak bezpośrednio po dodaniu przyjmuje on jakieś wartości, które są zapisane … gdzieś?

image

Wygląda to tak, za każdym razem.

PS
Ok, kolejna runda.

Wyjmij te baterie, wyłącz retencję i doprowadź cierpliwie do stanu “braku stanu” (to wymaga przynajmniej dnia odczekania, bo to co pokazałeś powyżej, to nie wartości bieżącego stanu encji, tylko jej długoterminowe statystyki) edit: jednak jestem w błędzie


Dopiero wtedy pojawi się przycisk Napraw, który umożliwi wywalenie z bazy danych resztek (jak rozumiem nigdy tego nie zrobiłeś).

Tylko właściwie nie wiem jaki masz cel, bo na początku ustaliliśmy, że nie masz bieżących odczytów z urządzenia, więc nie wiem czy w ogóle spróbowałeś postawić czujnik w zasięgu dongla BT.

Jeśli czujniki są na fabrycznym sofcie (Flower Care raczej z pewnością jest skoro używasz do niego aplikacji, a nie znam alternatywnego FW), to sprawdź tokeny w chmurze

bo teraz tak skojarzyłem, że one się przecież zmieniają po wymianie baterii.

(tak zupełnie z innej beczki - mam wrażenie, że Flower Care w stanie nieskonfigurowanym pracują dłużej, ale głowy sobie za to nie dam uciąć, jakkolwiek nie jest możliwe skorzystanie z fabrycznej aplikacji w takim stanie)

Tak, zmieniłem lokalizację czujnika/termometru na jakieś 1,5 m od dongla BT.

Tokeny sprawdzone, są aktualne.

Dodałem go ponownie i efekt jest taki, oczywiście po restarcie i odczekaniu około 1h.

Wyjąłem baterię i zobaczymy. Chociaż opcji “napraw” już używałem, ale za każdym razem po dodaniu i zmianie nazwy na “pierwotną”, kiedy zaczytywał historyczne dane.

To znaczy, że encja o tej samej nazwie/id wciąż się znajduje w bazie danych.

Niestety eksperyment to potwierdzający jest dość ryzykowny (więc oczywiście wcześniej warto mieć zrobiony świeży backup) - należałoby skopiować bazę danych pod inną nazwę (np. home-assistant_v2.db.bak) i skasować oryginał.

Przeprowadziłem procedurę dodawania i usuwania czujnika kilkukrotnie z dużymi odstępami czasu i po przywróceniu oryginalnej nazwy,

jest lepiej. Ponadto dodałem tracker więc HA “wie” że czujnik jest, tylko nic z niego nie pokazuje, co w sumie by się zgadzało. Jakiś postęp jest, choć nadal nie wiem i nie rozumiem jak to działa w HA co z tego wynika, jak temu zaradzić.