Pomiar ciśnienia wody w instalacji C.O

Bez oscyloskopu to przychodzą mi do głowy tylko takie próby i obserwacja wyników

  1. Umieścić głowicę pomiarową w jakim akustycznie izolowanym pudełku.
    Być może mikrofon coś “słyszy” dodatkowo np. jakąś przetwornicę lub odbite echa.

  2. Odłączyć w ogóle tą głowiczkę. To jest układ analogowy ze wzmacniaczem, być może sam kabel mikrofonuje, (źle połączone masy). W tym przypadku nie powinno być żadnych pomiarów.

  3. Zmienić zasilacz a najlepiej z baterii.

  4. Wgrać inny przykładowy program np.tasmota

to znaczy, że w konfiguracji twojego modułu w ESPHome musi się znaleźć coś takiego

sensor:

  - platform: uptime
    name: "Wemos woda Uptime"

to pozwoli na kontrolowanie czasu nieprzerwanej pracy twojej konstrukcji - będziesz mógł zobaczyć coś podobnego do tego (to akurat konstrukcja, która pracuje stabilnie jak skała)

Dysponuję czujnikiem identycznym z twoim, ale nie mam dostatecznie dużo wolnego czasu by się nim pobawić.

Postanowiłem wgrać Tasmotę - plik tasmota-sensors.bin - wersja 11.0.0.2.
Podłączenie z Home Assistant po MQTT. HC-SR04 ultrasonic ranging sensor - Tasmota
Tasmota działa zdecydowanie lepiej - są małe odchyły w pomiarach ale nie ma tych skoków w pomiarze co kilka pomiarów. Tak to wygląda na wykresie.

W Tasmocie nie ustawia się żadnych parametrów - po prostu po zaprogramowaniu i ustawieniu czujnik działa. Ciekawe jakie parametry przyjęte są wewnątrz kodu - jakby je przenieść do ESPHome to może i ESPHome zadziałałby poprawnie?
Oczywiście przy Tasmocie również maksymalna odległość pomiarowa jaką udało mi się osiągnąć to max 2.4 metra.

1 polubienie

JSN-SR04T ja przy supli max 2.52 :frowning: niestety zbiornik mam na 2,7 m, większość przemysłowcyh mam na 2 m, 4-5 to już duży wydatek,

P.S.
Projekt z pomiarem ciśnienia czujnikiem z aliexpress padł, nie wiem co mu się stało - dodatkowo głupiał przy włączeniu pompy zasysającej (odległość od pompy 1,5 m)