Porządki w bazach danych - wyłączenie zapisu niektórych encji

https://www.home-assistant.io/integrations/recorder/

Jeśli zapiszesz tak jak poniżej powinno działać:

recorder:
  db_url: !secret mariadb_url
  include:
    entities:
      - sensor.dzien_produkcja1

Ciekawi mnie z czego to wynika, mam HA produkcyjne i HA testowe, na obu nie posiadam na ten moment skonfigurowanego recorder w pliku config.yaml ani w żadnych include a mimo to są różnice w ilości dni BD.

Nie wiem z czego to wynika, ale nie restartuj chociaż jednej z tych instalacji przez 2 tygodnie i wtedy sprawdź (albo po prostu sprawdź historię stanów dowolnej encji).

w historii to zobaczę tylko że ostatnie dane są 23.11 a 22.11 w obu przypadkach brak historii, jeden zaczął nową sesję po 7 a drugi po 10 dniach.

Nie zauważyłem powiązania początku najstarszej sesji z ilością dni przechowywania danych.
Oto przykład
baza_2022-12-03_18-33

Ja zauważyłem u siebie, nie mam żadnej encji poniżej początku najstarszej sesji rejestratora.

Faktycznie nowsze instalacje mają “z pudełka” ustawiony limit recordera na 5 dni.

Ok, po takim wykluczeniu, encje z wskazanych domen nie są już rejestrowane i pojawiaja się stosowny komunikat w Narzędzia deweloperskie → Statystyki


i co dalej z tymi encjami ? jak je usunąć z recordera (opcja napraw, nie ma możliwości usunięcia). Zapewne po 2 niedzieli miesiąca też nie znikną.

Po jakimś czasie doszedłem do podobnego wniosku… więc skróciłem ten czas do 30 dni. Tym bardziej, że - jak się okazało - historyczne dane z falowników PV i tak zbierane są na serwerze dostawcy paneli, więc w każdej chwili mogę odtowrzyć historię produkcji energii od …pierwszego dnia uruchomienia instalacji PV. :slight_smile: Np rok 2021 wygląda tak:

Wygląda jak klasyczny Gauss… Na półkuli południowej mają zapewne odwrotnie :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem pytania… Przecież rejestry encji pozostają w DB, tyle tylko, że ich historia nie jest rejestrowana i zapisywana do DB.
Recorder nie generuje żadnych danych, on tylko obsługuje dane już istniejące. Dlatego “usuwanie” encji z rejestratora nie jest możliwe. Jeśli wyłączysz encję (lub domenę) z usługi recordera, to sam rejestr tej encji pozostaje ale bez swojej historii. Taki jest sens pracy recordera, który zapisuje jedynie zmiany wartości encji w czasie dla encji dopuszczonych, a pomija historie encji wykluczonych.
Na Twoim ekranie niefortunnie przetłumaczone i użyte zostało słowo [NAPRAW], które sugeruje, że to jest jakiś “błąd” wymagający naprawy. Wg mnie powinno być [PRZYWRÓC]. I to mogło Cię zmylić… :wink:

Nie, nie znikną. Będą się wyświetlały na tej liście dopóki nie przywrócisz zapisywania ich historii lub dopóki fizycznie nie usuniesz ich z HA (np. przez usuniecie z systemu urządzenia lub intergacji, która je stworzyła).

Tutaj jest fajny tutorial, jak zapanować na rozmiarem DB.

1 polubienie