Powiadomienie o słabej baterii w czujniku

Cześć.
Mam kilka czujek na baterie, jak sprawdzam w narzędziach -> stany mam np sensor.czujka_wejście_battery a w atrybutach jest battery_low: false.
Jak mogę taki atrybut wykorzystać? Próbowałem po prostu sensor.czujka_wejscie_battery_low == true ale nie działa.

Można kombinować z if sensor.czujka_wejscie_battery < 5 ale po co skoro teoretycznie jest coś takiego jak battery_low?

Jeżeli mówisz o użyciu w automatyzacjach w HA (bo w Node-RED jest inaczej) to musisz użyć odwołania np przez szablony value_template: “{{ state_attr(‘encja’, ‘atrybut’) < warunek }}”. Przykład masz poniżej:

- alias: 'Enciende Despacho'
  trigger:
    platform: state
    entity_id: sensor.mini_despacho
    to: 'on'
  condition:
    condition: or
    conditions:
      - condition: template
        value_template: "{{ state_attr('sun.sun', 'elevation') < 4 }}"
      - condition: template
        value_template: "{{ states('sensor.sensorluz_7_0') < 10 }}"
  action:
    - service: scene.turn_on
      entity_id: scene.DespiertaDespacho

Automatyzację chciałbym zrobić w Node-Red bo tam już mam wszystko żeby zachować spójność.
Widzę że jednak prościej będzie zaczytać procentowy poziom baterii i w zależności od tego wysyłać powiadomenia.

Dzięki @artur

Nawet szybko poszło, powinno działać :slight_smile: niby nic skomplikowanego i rozbudowanego ale cieszy że automatyzacje zaczynają działać, wiedza z forum nie idzie w las :smiley:

Wszelkie uwagi mile widziane.

1 Like

A możesz wrzucić proces tutaj?

Jasne. Oto i on: alarm słabej baterii.json (4,3 KB)

1 Like

Hej, a jak dodać do powiadomienia którego konkretnie czujnika dotyczy problem?
Mając na liście 30 czujników fajnie byłoby dostać info który to czujnik

BTW: dzięki za proces, bardzo pomocny

Ja mam w HA osobną kartę z bateriami, więc jak dostanę powiadomienie to jeden klik i wiem o które urządzenie chodzi.

Zawsze możecie w komunikacie przekazać nazwę encji o jaką chodzi. W każdym obiekcie .msg jest taka informacja, wystarczy się do niej odwołać.

Poziom baterii można też śledzić za pomocą karty którą dodajemy w HACS Battery State Card.

1 Like

Zajefajnie to wygląda - muszę zainstalować. Jeśli takie fajne rzeczy ogarniasz to też ciekawie musi wyglądać Twój HA. Pochwal się kiedyś :blush:

Hej,
Ponieważ jestem początkującym użytkownikiem mógłby podesłać jakiś przykład jak to zrobić…
lub wrzucić plik jak to rozwiązać, ponieważ próbowałem ale nie dostaje razy urządzenia