Pytanko o gniazdka Fibaro FGWPF-102

Witam,

orientuje się ktoś czy gniazdka Fibaro FGWPF-102 są kompatybilne z modułem energii HA w sensie umożliwiają zbieranie danych o zużyciu?

To nie jest tak, że gniazdko bezpośrednio za to odpowiada (o ile tylko raportuje niezbędne parametry), realnie odpowiedzialność ponosi użyta integracja, a konkretniej to czy stworzy ona encje zdatne do wykorzystania w panelu energii (można wprawdzie nieco encje sobie ulepszyć Dostosowaniem, ale jak widać stanowi to problem - przykład wykorzystujący akurat pomiar gazu, ale to jest niemal identyczne zagadnienie).

U mnie integracja vera tego nie umożliwia, ale przypuszczalnie gdybym użył dongla z-wave i jakieś integracji bardziej natywnej w HA (obecnie to Z-Wave JS, ale bywały i inne) to problemu by nie było (nie będę tego sprawdzał, bo do migracji istniejącej instalacji z-wave zabieram się już 2 rok).

PS W zasadzie wystarczy by gniazdko/smartplug raportowało moc dostatecznie często - resztę można dorobić już w samym HA i/lub przy wykorzystaniu komponentów niestandardowych.

Z donglem z-wave i integracją Z-wave JS działa poprawnie

1 polubienie

Ja kupiłem takie gniazdko kilka ładnych lat temu (1 wersja jaka była) i dostaje takie dane:

Jeśli mnie pamięć nie myli były 2 wersje (obie z wtykiem uni-schuco) różniące się wykonaniem po stronie gniazda - tzw. polska, czyli francuska (" z bolcem") oraz niemiecka “schuco”, ale prawdę mówiąc nie pamiętam, czy miały różne oznaczenia modeli, a z punktu widzenia elektroniki i firmware mogły być oczywiście identyczne.

Z tego co widzę chyba masz integrację fibaro (z jaką centralką?)

Jest więcej wersji ja chyba mam 101 pomijam, że są FGBWHWPE-102 to chyba jabłuszkowe a FGWPE-102 ZW5 to Androidowe (nie mam pojęcia jak działają, czytałem tylko, że takowe są pod takie systemy).
Ta wersja co ja mam to była tylko do Home Center w standardzie Z-Wave, ja mam wpięte do centralki HC2. Mam ją od kilku lat, i egz z naprawde początkowym nr.
Czy jestem zadowolony? I tak i nie. Ale to inny temat.
Ale myślę, że dają wszystkie te same dane.
Prosze niech ktoś się wypowie co ma w/w sprzęt.

Nie ma czegoś takiego jak z-wave androidowe i jabłkowe :stuck_out_tongue:
a te wypusty Fibaro dedykowane dla Apple HomeKit to po prostu BLE (mogły by być ewentualnie WiFi, ale sprzęt który w zamyśle miał zastąpić z-wave to Bluetooth).

Odnośnie z-wave to mam centralki Vera, a urządzenia to totalny przegląd rynku - byłem początkowo zajarany kompatybilnością “wszystkiego z wszystkim” póki nie powychodziły mi kwiatki, że to nie działa w każdym przypadku w 100%, a głównym ciosem w kolano jest możliwość aktualizacji firmware (a właściwie to jej brak, jeśli czegoś używamy z centralką spoza brandu, dlatego np. mam dziś już przestarzały dongle Aeotec’a tylko do aktualizacji ich wypustów, który jest już niewspierany w HA…) i na podstawie paru urządzeń Fibaro powiem tak - naprawdę to był top rynku z-wave (przynajmniej na europejski rynek, bo tylko ten region mnie interesował z racji rożnych częstotliwości w różnych wykonaniach regionalnych), szkoda, że zepsuli sobie ofertę wypustami “dla dotacji”…

Pewnie, że nie. Napisałem, że ten co mam jest tylko z-wave a te 2 co wymieniłem są jak napisał @szopen dedykowane i nie mam pojęcia po co robią coś takiego. Ja nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. System był dobry, tylko z czasem coś w firmie zaczęło być nie chalo no a potem się sprzedali. Dobra odbiegamy od tematu.

Jak to po co - biznes się kręci lepiej, gdy powstają niekompatybilne zamknięte systemy… (a przynajmniej takie myślenie królowało w ubiegłym wieku, a teraz mówi się inaczej, ale robi tak samo…).
Seria Home Kit jest oczywiście adresowana do klientów spod logo jabłka, ale nie ma nic wspólnego z z-wave.

Tajemnica wzajemnej kompatybilności urządzeń z-wave opierała się na monopolu - moduły z-wave stosowane przez wszystkich producentów gotowych urządzeń pochodziły od tego samego producenta (Sigma Designs bodajże jeśli mnie pamięć nie zawiodła, a teraz bodajże kupił ich Silicon Labs, ten sam który klepie już inne MCU zawierające moduły komunikacyjne innych standardów takich jak Zigbee czy BLE).
Podobnie jest wewnątrz ekosystemu Home Kit - obowiązuje ścisłe certyfikowanie.
Więc w obu przypadkach mamy kompatybilność za cenę sztucznie wywindowanych w górę cen…