Rekuperator Thessla, problem z modbusem

Nie mam takiego zamiaru, przepraszam.
Chocdzi o to, że mam ten komunikat i szukam wszędzie i nie mogę znaleźć odpowiedzi, a wyszedł on po aktualizacji.

Nie napisałeś jak często aktualizujesz HA. Powyższa zmiana w konfiguracji command line pojawiła się czerwcowym wydaniu:

Przed lub po aktualizacji zalecam zapoznanie się Breaking Changes danego wydania.

Zakładka Breaking Changes do ogłoszenia na blogu aktualizacji 2023.6.

Kolejny raz apelujemy o czytanie komunikatów działu z przełomowymi zmianami przed aktualizacją systemu. A najlepiej zaraz po jego wydaniu, bo łatwiej zaplanować dostosowanie dla własnych potrzeb systemu i mieć czas na zastanowienie.

Zaraz, zaraz… jaki związek ma command line z błędem typu danych w załączonym kodzie, który nie używa cmd?
Skąd wzięło się to?

@Gorbi
A skąd mamy wiedzieć?

Kapiesz informacjami po kropelce, a chyba nikt nie ma tak mocnej szklanej kuli, by zdalnie czytała twoje konfiguracje jeśli ich nie wklejasz do posta.
Screenshoty są fajne jako ilustracja, ale gdzie tekst (kod, konfigi, logi itd. co tam akurat może być potrzebne do jakiejkolwiek diagnozy).

Rzuciłeś sam scenshotem z #! (a nawet na nim widać, że commad_line jest powiązane z błędem).

@RobinI30 tu się chyba więcej rzeczy posypało naraz…

Teraz już wiem po co powstaje AI :slight_smile:

OK, dzięki wszystki za rzeczowy odzew. Miłego dnia.

Mógłbyś pokazać swoją konfiguracje, niestety na razie nie udało mi się prawidłowo połączyć próbuje w trybie “Mod bus TCP<=>Tryb Mod bus RTU” testowo przez Modbus Poll ?

Hej,

Mam rekuperator Airpack Home 300v Energy+ i chciałem zintegrować go z HA.
Na dzień dobry próbowałem kupić adapter RS48 do Ethernet Waveshare, ale nie udało mi się ustawić komunikacji między nim i HA.
Spróbowałem więc z ESP32 na ESPHome (miałem akurat pod ręką model z wbudowanym RS485: T-CAN485 – LILYGO®)
Udało mi się dobrnąć do etapu gdzie mogę odczytać sensory


Konfiguracja - esphome: name: thesslagreen-lilygo-tcan485 friendly_name: thesslagreen-lil - Pastebin.com
Niestety nie wiem jak wysyłać komendy do modbusa.
Z tego co rozumiem powinienem wysłać do adresu 4224 jedną z podanych wartości:

0 - brak
1 - OKAP wejście sygnałowe OK
2 - KOMINEK aktywowane ręcznie / wejście sygnałowe K
3 - WIETRZENIE (przeł. dzwonkowy) wejście sygnałowe W
4 - WIETRZENIE (przełącznik ON/OFF) wejście sygnałowe W
5 - H2O/WIETRZENIE (higrostat) wejście sygnałowe H2O
6 - JP/WIETRZENIE (cz. jakości pow.) wejście sygnałowe JP
7 - WIETRZENIE (aktywacja ręczna) aktywowane ręcznie
8 - WIETRZENIE (tryb AUTOMATYCZNY) aktywowane na podstawie harmonogramu
9 - WIETRZENIE (tryb MANUALNY) aktywowane na podstawie harmonogramu
10 - OTWARTE OKNA aktywowane ręcznie
11 - PUSTY DOM

i próbowałem zrobić to tak:

switch:
  - platform: modbus_controller
    name: "Wietrzenie"
    address: 4224

    register_type: coil
    write_lambda: |-
      return "9";

ale niestety to nie działa.

Ktoś coś?

##Edit:
Zamiast switch zrobiłem select:

select:
  - platform: modbus_controller
    name: "${device_description} tryb pracy"
    address: 4224
    value_type: S_WORD
    optionsmap:
      "Auto": 0
      "Wietrzenie": 8
      "Otwarte okna": 10
      "Pusty dom": 11
  - platform: modbus_controller
    name: "${device_description} sezon"
    address: 4209
    value_type: S_WORD
    optionsmap:
      "Lato": 0
      "Zima": 1

Jeśli temat aktualny, to u mnie działa na:
obraz
i te pozycje które mam włączone dodatkowo:
obraz

reszta off.

Dzięki za ustawienie jeszcze ciągle walcze z tym, jakiego trybu używasz, ja próbuje przez Modbus TCP Modbus RTU

tak, dokładnie ten tryb

Dzięki za odpowiedź, niesety cały czas mam “checksum error”, jakbyś mógł jeszcze powiedzieć z którego roku masz rekuperator/model ?

z roku 2022. Do którego portu podpiąłeś kabel w reku? wszystko zgodnie z instrukcją otrzymaną od producenta?

Ja mam ten sam problem - wklejając Config YAML dla obliczeń odzysku energii dostaję ten sam błąd. Plik kopiowany bezpośrednio z linków pod filmem, HA w wersji 2023.10.5. Config yaml podzielony na paczki wiec problem tylko z konfiguracja z obliczeniami energii. Poniewaz jestem mocno poczatkujący to nie jestem w stanie zweryfikowac czy to kwestia formatowania - moze ktos doswiadczony zerknąc?

1 polubienie

Wklej to też jako tekst (potem się nauczysz jak to prawidłowo wkleić do posta), ale na tym nieczytelnym obrazku widzę (bez prób jakiejkolwiek analizy składni) jeden myślnik za dużo (albo nieprawidłowe wcięcia, które są “chlebem i solą YAMLa” w którym każda spacja jest ważna).

Bazuje na instrukcji z filmu:
#164 Komunikacja z rekuperatorem Thessla Green

Skrypt pobrany bezposrednio z linku pod filmem - wklejam do siebie z oryginalnym formatowaniem:
Config YAML - obliczeń odzysku energii

To weź lupkę i “znajdź 20 szczegółów” różniących twoja konfigurację od tego co wklejasz stamtąd. Podpowiem więcej - widzę jakieś commad_line zupełnie z czapy. Może po prostu to źle powklejałeś i musisz rozumieć składnię YAMLa by nie robić takich błędów (bo nie sądzę że command_line był wcześniej bez własnej treści).
Ale nie chce mi się analizować obrazka, który jest dla mnie na skraju czytelności (nie bierzesz możliwości cudzego wzroku, nie każdy widzi ostro jak żyleta).

Dobra - sam sobie odpowiem :slight_smile: Błąd jest faktycznie wyświetlany jak jestem w edytorze konfiguracji (uzywam Studio Code Server) czyli "sensor: incorrect type. Expected “array” oraz kod podswietla sie tak jak na zdjeciu (niezaleznie czy cos zmieniam i mieszam z commad_line czy jak skrypt jest wklejony oryginalny, bez zmian) . Wazne natomiast ze jak juz przejde do Narzedzi Deweloperskich i tam sprawdzam konfiguracje to przechodzi bez błedów… Zgłupiałem… Tak czy inaczej błąd w edytorze jest cały czas ale konfiguracja sie załadowała , obliczenia działaja i na grafice sie wyswietla. Czas zastosowac pierwsza zasade automatyka - jak cos działa, a w teori nie powino to ciesz sie efektem i nie drąż :wink:

Gwarantuję, że command_line nie może być “puste” (musi zawierać choć jedną komendę), jeśli jest zbędne to wywal

To, że plik przechodzi przez linter, nie znaczy, że nie zawiera błędów, tylko po prostu interpreter się na nim nie wywróci.

Linter zgodny z HA jest w innym Dodatku - najzwyklejszym edytorku “File editor”.