RPi lub ESP32 jako zdalny serwer bluetooth

Dziekuje Wam slicznie za informacje.

Jak nabędę sprzeciora i będe miał problem to się odezwe i pozwole sobie skorzystac z Waszej pomocy.

Raz jeszcze Wielkie Dziękuję.

Jeśli RPi sie kurzy to mozesz podejść do temaru tak
https://forum.arturhome.pl/tag/remote-ha
Chociaż w porównaniu do ESP32 to strzelanie z armaty d9 muchy.

Coś jest chyba z linkiem nie tak - a szkoda :frowning:

Link jest w porządku - zobaczysz pod nim kilka wątków w których wypomniane jest to rozwiązanie (remote-ha), pisząc w trasie z telefonu na polskiej autostradzie pełnej dziur nie mam warunków by pisać szczegółowo.

Jasne, rozumiem :slight_smile:

Szukam jakiegoś prostego tutoriala jak to ustawic.

Wydaje mi się że żaden tutorial nie jest potrzebny, po prostu na RPi instalujesz w sposób minimalistyczny zwykłego HA (najprościej w postaci HAOS dla RPi), ignorujesz wszystkie integracje, które znajdzie autodiscovery (poza tą która Cię interesuje, czyli Bluetooth i jej podintegracjami), możesz mocno okroić tą instalację wywalając defalut_config i robiąc własny dostatecznie okrojony, nie jest to obligiem, ale można, nawet prawdopodobnie dałoby się wyłączyć recorder, bo w sumie potrzebujesz tylko danych online (chociaż ja bym zostawił go choćby dla zachowania danych diagnostycznych).
W drugim kroku łączysz się ze swojej instalacji (nazwijmy ją nadrzędną) do tej minimalistycznej za pomocą komponentu niestandardowego (na instalacji podrzędnej generujesz długotrwały token, on będzie ważny 10 lat i zapisujesz go w jakimś bezpiecznym miejscu, bo zobaczyć go można tylko raz) i postępując zgodnie z jego instrukcją integrujesz podrzędną instalację w twojej normalnej czyli nadrzędnej


Tak z innej beczki to na bazie ESPHome można to zrobić tez inaczej niż zostało wspomniane (bez integracji “Xiaomi Mijia BLE Sensors” w ESPHome, natomiast z użyciem ESPHome w charakterze “przekaźnika” - liczę na to, że ta druga metoda wkrótce będzie wspierana natywnie w HA, bez instalacji PBM, ale zdaje się PBM jest w stanie pracować w trybie “bez sprzętu” tj. ze skonfigurowanym brakiem dongla BT, a wtedy nie powinien “gryźć się” z nową systemową integracją Bluetooth, niestey życie jest za krótkie bym wszystko sam przetestował).

Serdecznie dziekuję za informację.

Cześć,
pozwole sobie wrocic do tematu.
Wskazane urządzenie zakupilem.
Jednak mam problem przy dodaniu/zaprogramowaniu go:
Dodalem dodatek ESPHome.
Nie wiem który model mam wybrac - wybieralem juz rozne (esp32, esp-s2 a takze wskazywalem kilka modeli recznie) za kazdym razem blad:

Serial port /dev/ttyUSB0
Connecting…

A fatal error occurred: Failed to connect to ESP32: Wrong boot mode detected (0x13)! The chip needs to be in download mode.
For troubleshooting steps visit: Troubleshooting - ESP32 - — esptool.py latest documentation
INFO Upload with baud rate 460800 failed. Trying again with baud rate 115200.
esptool.py v3.3.1
Serial port /dev/ttyUSB0
Connecting…

A fatal error occurred: Failed to connect to ESP32: Wrong boot mode detected (0x13)! The chip needs to be in download mode.
For troubleshooting steps visit: Troubleshooting - ESP32 - — esptool.py latest documentation

Zapewne wybieram niewlasciwy model ale nie wiem ktory jest wlasciwy.

Kupiłem dokladnie to:

https://allegro.pl/oferta/esp-32s-wroom-dualcore-wifi-bluetooth-38pin-11470042312

Prosba o pomoc.
Z gory dziękuję.

Wybrany model musi się zgadzać ze sprzętem, nie wiem czy moduły oparte o ESP32-S są w ogóle już obsługiwane w ESPHome, edit: zmylił mnie tytuł oferty, na zdjęciach w ofercie widzę jednak zwykłe ESP32 (płytka prototypowa bazuje na module ESP-WROOM-32).

Wybierz płytkę “AZDelivery Dev Kit C V4” (spędziłem z pół godziny, by znaleźć odpowiednik twojej zgodny “pin w pin”).https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/hw-reference/esp32/get-started-devkitc.html

Aby flashować musisz pobawić się przyciskami - po podłączeniu do portu USB wciśnij i trzymaj IO0 i kliknij w EN, po chwili możesz puścić przycisk IO0 - moduł powinien być w tym momencie w trybie flashowania (być może miałeś wybraną definicję nieprawidłowego modułu - nie wszystkie obsługują tryb automatycznego flashowania, ta niby powinna, ale jeśli definicja płytki była niewłaściwa, to nie musi to zadziałać; później nie jest to i tak już konieczne jeśli skorzystasz z trybu OTA, no chyba że wyprodukujesz firmware, które nie będzie działało). Metoda z przyciskami zawsze działa (choć bywają różnie opisane, więc czasem trzeba trochę poeksperymentować).

Przez ten czas dużo wody w Odrze upłynęło, więc pozwolę sobie namawiać Cię na taki projekt ESPHome Bluetooth Proxies:

będzie on wprawdzie aktualny dopiero za parę dni (wymaga ESPHome >=2022.9.0 oraz HA core>=2022.9.0), jakkolwiek można spróbować go użyć mając wciąż sierpniowe wersje (flashowanie uda się z pewnością, dzięki wykorzystaniu ESP Web Tools, co najwyżej nasz nowy nabytek nie będzie miał pełnej funkcjonalności - import YAML’a do dashboardu ESPHome może się nie udać, a funkcjonalność bramki może być ograniczona - prawdopodobnie przed aktualizacją HA core po prostu nie zostaną za jej pomocą wykryte urządzenia BLE w standardowej integracji Bluetooth).

1 Like

Z innego forum:

Powinieneś na tym forum stworzyć nową kategorię ESPHome i tu opisywać takie ciekawostki, grono czytelników napewno będzie większe :slightly_smiling_face:.

1 Like

Wielkie serdeczne dziękuje.
@szopen bylo dokladnke tak jak napisales.
Podziwiam i dziękuje za cierpliwość (pol godziny na weryfikację- czapki z glów).

Modul zaflashowany i zupgradowany.
Integracja w HA dodana.
Widzę tylko jedną encję.
Niestey nie wiem co mam dalej zrobic. Nie wiem jak mam zrobic żeby sie pojawił bluetooth itp.

Pewnie ogarnąłbym się szybciej, gdybym kiedykolwiek widział taki moduł jaki kupiłeś, a się okazało, że to klon bardzo popularnej konstrukcji.

Jeśli skorzystałeś z tego nowego projektu ESPHome Bluetooth Proxies, to masz 2 opcje

  • poczekać do oficjalnego wydania HA core 2022.9.0
    albo
  • chwilowo przejść do kanału beta i zaktualizować HA core do 2022.9.0b6 lub nowszego, po czym wrócić na kanał produkcyjny i poczekać na stabilne 2022.9.0

(Ustawiania → System → Aktualizacje → hamburger menu → Dołącz do kanału beta/Opuść kanał beta)

PS odradzam aktualizację systemu do HAOS 9.0.rc1, bo nie na każdej platformie działa poprawnie.

Ok. Czyli chyba nie pozostaje mi nic innego jak poczekac na oficjala.

Dziękuję

Beta HA core działa moim zdaniem dość dobrze (na tyle, że zaktualizowałem instalację “produkcyjną”), system to oddzielna aktualizacja.

No i znowu nie wiem co dalej: ESP Web Tools nie wspiera mego esp - wyskakuje komunikat: Failed to download manifest
:frowning:

Więc może ściągnij wsadowy plik .bin i wgraj go do ESP. Ja używam tego programu (Dla Windows plik do uruchomienia nie trzeba instalować).

Bardzo chętnie, tylko nie wiem jaki bin i skąd mam pobrać.

Przepraszam za być może banalne pytania ale esp32 i jego programowanie to dla mnie totalna nowość.

A wystarczyło poczekać te parę dni albo odważnie skorzystać z bety HA…

Zauważ, że @angler zaproponował zupełnie inny projekt, a zabawa z przyciskami przy flashowaniu obowiązuje zawsze gdy chcesz wgrać coś radykalnie innego.

A teraz będę bronił rękami i nogami tego co zaproponowałem wcześniej - to jest (a właściwie będzie za parę dni) rozwiązanie typu “plug and play”, no ale masz wybór zrobisz co uważasz za stosowne.

Wiec @szopen ma rację proponuję również poczekać.
Ale jeśli chcesz na początek poeksperymentować, to możesz wgranie bin z projektu OpenMQTTGateway.

Pod tym linkiem jest zakładka z web narzędziem do wgrania pliku.
Z rozwijalnej listy wybierz esp32dev-ble klikasz instal, z nowo otwartej listy wybierasz urządzenie (konwerter na płytce), które komunikuje się po podłączeniu kablem do USB. Następnie połącz i płytka powinna przyjąć oprogramowanie.


UWAGA! Jeśli ten eksperyment zakończy się sukcesem dla Ciebie i będziesz chciał iść z tym projektem dalej, to po skonfigurowaniu brokera MQTT w ustawieniach OMG na tym ESP32 i uzyskaniu połączenia do HA, powstaną automatycznie encje wykrytych urządzeń BLE. Może mieć to znaczenie i dołożyć pracy przy kolejnej innej integracji. Dlatego proponuję poczekać na coś co będzie w pełni wspierane i utrzymywane przez twórców HA.

1 Like