Skonfigurowanie pilota Philips Hue Dimmer RWL021 na node-red

Cześć,

Same żarówki zostały skonfigurowane przez Zigbee2Mqtt i zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania. Żarówki również działają na node-red w prosty sposób.

Miałem kilka prób nawiązania połączenia z pilotem przez różne nody. Niestety jak konfigurowałem serwer mqtt na node red aby dodać samego pilota na początkuto niemalże wszystkie nody pokazywały iż się nie połączą. Kilka rzeczy pobrałem i też ten sam problem. Nie wiem jakie dane jeszcze wskazać. Ogólnie chcę uzyskać kilka scenariuszy:

Jedno włączenie włączy żarówkę X, jedno wyłączenie wyłączy żarówkę X;
Podwójne włączenie włączy żarówkę Y, podwójne wyłączenie wyłączy żarówkę Y;
Przytrzymanie włącznika włączy żarówkę Z, przytrzymanie wyłącznika wyłączy żarówkę Y;
Skonfigurowanie klawiszy przyciemniania/rozjaśniania tak aby to zrobiło na ostatniej żarówce która została włączona i uniemożliwiało włączanie wyłączonych żarówek co robiło mi się tak przez HA na automatyzacji;
Wciśnięcie wszystkich 4 klawiszy i/lub ich przytrzymanie uruchomi S.O.S w postaci świateł z możliwością przesłania powiadomienia na telefon.

Bardzo prosiłbym o pokierowanie, nie oczekuję i nawet nie chcę odwalania roboty za mnie :wink:

Jedynie co dodam to MQTT chyba pobieranie dane do logowania z HA więc takie dane wpisuję w node red, próbowałem również inne dane które podświetlały logi ale w sumie to też nic nie daje :slight_smile:

Taka mała uwaga do sygnałów typu S.O.S, napadowych (w systemach alarmowych itp) - wywołanie takie powiadomienia musi być szybkie i proste a wciśnięcie wszystkich 4 klawiszy i/lub ich przytrzymanie napewno do takich nie należy :wink: .

Nie używam Node-REDa (bo nie mam takiej potrzeby) ale sterowanie z Node-REDa urządzeniami może odbywać sie na kilka sposobów:

  • integracja Node-REDa z brokerem MQTT i sterowanie urządzeniami, które są zintegrowane po MQTT, np. urządzeniami Zigbee.
  • integracja Node-REDa z HA i sterowanie wszystkimi urządzeniami, które są w HA czyli pośrednio także tymi, które są w brokerze MQTT.

Drugi sposób jest wg mnie łatwiejszy ale w przypadku problemów z HA nie będzie można nadal sterować urządzeniami, które są w brokerze MQTT.

To jeszcze moje 3 grosze również na nieco poboczny temat - automatyzacją (na dowolnym poziomie, czy to HA, NR czy jakąkolwiek inną) nie da się nadpisać zarezerwowanych stanów urządzenia, a np. z tego co wiem w pilocie RWL021 (poprawiam model w tytule bo to rwl021, a nie rwlo21) równoczesne długie przytrzymanie klawiszy 0 i 1 wywołuje w nim sprzętową funkcję “Touchlink reset”, co moim skromnym zdaniem wyklucza wszelkie wieloprzyciskowe akcje przytrzymania (no, może poza równoczesnym + i - ? ale po prostu tego akurat nie wiem).

Więc warto by było najpierw ustalić jakie kombinacje wciśnięć ten pilot obsługuje sprzętowo i je raportuje po Zigbee.

Oczywiście pewne inne opcje są możliwe do zrealizowania całkowicie programowo - np. wielokliki, ale w przypadku przytrzymań może nie być to możliwe (wydaje mi się, że oprócz wspomnianego wyżej przytrzymania 0 z 1 jakieś inne kombinacje też mogą być zarezerwowane sprzętowo).
Niestety wielokliki tak naprawdę się dość słabo sprawdzają (wiem to z doświadczenia, dlatego nawet w pilotach - pojedynczych przyciskach unikam wieloklików).