Skrzynka na listy + Sonoff SNZB-04 vs Sonoff DW2

Dlatego napisałem wyraźnie: “Moim głównym pytaniem jest (tak jak w temacie) czy czujnik na WiFi bedzie miał lepszy zasięg niż na Zigbee od Sonoff`a? Czy jednak nie? Testował ktoś albo ma 2 modele u siebie i jest w stanie sprawdzić jakość sygnału?”

Źle coś napisałem?

Kupując np. ten czujnik:

Można w nim zainstalować Tasmotę w wersji dla urządzeń bateryjny.
Działa to trochę inaczej bo ESP jest w trybie deepsleep i wybudza się tylko w momencie naruszenia.
W skrzynce na listy nie będzie tego dużo, więc na tych bateryjkach będzie długo działać.
U mnie po miesiącu pracy baterie straciły kilka procent.
Jak się zdecydujesz to pomogę ci to zrobić.

A myślisz, że zasięg w takim szklanym “baraku” będzie w porządku?

Sprawdź na dowolnym ESP. Z tym zasięgiem to nie ma reguły np. u mnie w altanie w odległości 15m działa, a w garażu przez dwie ściany już gorzej.

No właśnie o to mi chodzi. Nie wiem czy tak ot “se” nie zakupię czujnika na Wifi - albo stracę jakieś 40 zł (na sonoff`ie) albo zyskam mega zasięg; )

P.S. tak jak pisałem w pierwszym poście, aqara mimo słabszego “ciut” zasięgu do routera zigbee, ma mega szybszy czas reakcji i odległości od magnesu, a cena teraz jest taka sama jak sonoff`u. Ktoś chce linka?:smiley:

Dobrze… nie doczytałem :slight_smile: Ten o którym mówię jest na WiFi.
Nie mam zeegbee więc niepotrzebnie zabrałem głos.

Ale ja nie do Ciebie napisałem :stuck_out_tongue: @angler napisał, to mu odpowiedziałem. Tak, widziałem, że to co podesłałeś jest na WiFi i o to mi się rozchodzi - co lepsze w tym przypadku? WiFi czy Zigbee?

… a to ci @angler mąciwoda , ja też przez niego napisałem :slight_smile:

hahaha:D Dobre:D

Tak czy siak - coś muszę znaleźć, tylko nie wiem co…:confused:

Testowałeś to czy tylko wywnioskowałeś po wartości LQI? Mam tak przy jednym czujniku i sterowniku rolet w budynku obok a wszystko działa poprawnie - odczyt danych z czujników i sterowanie roletą.
Kolejna kwestia to metalowa skrzynka, która napewno dodatkowo ogranicza zasięg, możesz spróbować zainstalować czujnik poza skrzynką, takie patenty też są stosowane.
Nie masz “po drodze” jakiegoś oświetlenia bo można wymienić żarówki na Zigbee.

Napisałeś dobrze, ale zasięg w technologiach bezprzewodowych jest zjawiskiem typowo lokalnym (zależy od tak wielu zmiennych, że nie da się tego określić a priori).

1 polubienie

Spróbuj włożyć do skrzynki telefon podłączony do WiFi, sprawdź jakie ma IP i puść na ten adres pingi z routera lub komputera podłączonego tej sieci. Zobaczysz, czy telefon odpowiada, czy nie. Zobaczysz jak stabilne jest podłączenie, czy nic nie zrywa.

Tak, testowałem, nawet miałem tak chwilę ale straszne opóźnienia wychodzą lub tak jak napisałem brak powiadomień…

10 m od skrzynki zaczyna się dom/garaż i tam dałem gniazdko na zigbee, żeby “przedłużyć” zasięg ale nie za bardzo pomogło :confused:

Domyslam się, dlatego szukam rozwiązania jak najlepszego :wink:

A telefon nie ma przypadkiem lepszego zasięgu wifi niż np czujnik?

@jar87 to może pozostaje skorzystać z innych technologii:
LoRa -

RF433 -

Dziele się tylko informacjami :slight_smile:, do niczego nie namawiam.

Pewnie ma, ale to już jakiś początek. Sprawdzisz, czy w ogóle masz jakikolwiek zasięg w zamkniętej skrzynce i na ile jest to stabilne. Jak będzie zrywać połączenie, to czujnik na WiFi raczej tego nie ogarnie.

Niestety nic nie zastąpi testu w rzeczywistym środowisku (czyli to musisz zrobić osobiście).

Prawie na 100%, ale smartfona nie zmodyfikujesz, a czujnik można czasem zmodyfikować metodami DIY dorzucając antenę (zależy na ile się czujesz na siłach jeśli chodzi o grzebanie w elektronice i oczywiście zależy to od rzeczywistej budowy użytego modułu - w niektórych jest nawet zamontowane gniazdo uFL, ale trzeba mimo to lutować element(y) SMD).

Dziekuję :wink: O RF433 czytałem, też o tym myslałem, tylko to już droższy interes wychodzi dla powiadomień :smiley:

Słuszna uwaga - sprawdzę to, dziękuję:)

Specem od lutowania nie jestem ale bawić takimi rzeczami się lubię - co za tym idzie nowe doświadczenia zdobywać:)

Więc może się spodoba:

Lub całkowity gotowiec:

sparowany z bateryjnym przyciskiem dzwonkowym 433MHz .

Ok, ogarnąłem temat - wlutowałem się do kontaktronu w czujniku sonoff`a SNZB-04 (ma on lepszy zasięg niż Aqara o dziwo:o) kupiłem kontaktron na alledrogo, o ten: → https://allegro.pl/oferta/kontaktron-magnetyczny-czujnik-otwarcia-mc-38-10569967242

i przylutowałem go do czujnika Sonoff`a. Mój problem z zasięgiem polegał na tym, że czujnik był po zewnętrznej stronie skrzynki, tzn na zewnątrz ogrodzenia, dlatego zasięg był tłumiony.

Teraz kontaktron jest zamontowany w zsypie na listy a czujnik Soonoff`a jest przy drzwiczkach, dzięki temu zasięg jest dośc mocny.

Wszystko pracuje i reaguje jak należy, także bardzo Wam dziękuję za wszelkie porady :slight_smile: