Stacja Pogody do Home Assistant

Ja ze stacyjki WH2600 Renkoforce. Dane odczytasz w taki sam sposób jak podał @rafkan . Posiada również bramkę LAN, wtedy najprościej pozyskać dane przez scrape.
Ja jednak przechwytuje pakiety do Weatherunderground.
Z tą bramką IPObserver sprzedawane jest kilka stacji więc co dobierzesz.

Miałem zaproponować NETATMO ale teraz widzę, że przekracza budżet. Strasznie te sprzęty podrożały

Jest promocja (49 Eur) jakby co.
Sam kupiłem i czekam.

jak wyglada komunikacja z HA

@arkop
Przecież jest to opisane w tym wątku na samym początku…

hint: link do innego wątku.

…zadziała to z Emos E06016 ?? troszke taniej :0

thx.
Pytanko moze ktoś ma na zbyciu rtl ??

Masz tego pełno począwszy od allegro, shopee czy aliExpress.

Jestem zupełnie nowy i cienki. Chciałbym zintegrować stację Bresser 7 in 1 z HA. HA mam jako HAOS na NUC. Nie mam pojęcia gdzie wpisać plik konfiguracyjny dla rtl_433 żeby w ogóle zacząć. Czy można liczyć na pomoc w prostym języku? Z góry dziękuję

Coś dla posiadaczy “spasionych” wybranych stacji z WiFi (wybrane modele La Crosse i TFA Dostmann) - komponent niestandardowy (dostępny w HACS), nie testowałem tego - znalazłem przypadkiem (u mnie nie ma zastosowania)


A tak z innej beczki, bo się “dorobiłem” stacji pogodowej mającej zastąpić wysłużony sprzęt z-wave, konkretnie to:
TFA Dostman 35.1140.01 (numer modelu jest bardzo ważny, bo właściciel brandu nie do końca panuje nad tym co faktycznie sprzedaje :stuck_out_tongue: ale przynajmniej numery modeli jednoznacznie identyfikują sprzęt) pracującej w pseudostandardzie RF433.
Sprzedawana jest pod nazwą handlową Wireless weather station with anemometer SPRING BREEZE 35.1140

Odbiornik jest zasilany sieciowo, co dość ciekawe z… transformatora 5V~ 0,15A
a jako zasilanie backupowe wykorzystuje 3 ogniwa AAA (LR6). W braku zasilania sieciowego “koloryzowany” ekran LCD pracuje bez podświetlenia (można je włączyć na chwilę przyciskiem), przy zasilaniu sieciowym są dostępne 2 poziomy jasności oraz brak podświetlenia (wtedy działa jak na bateriach).

Z ciekawostek wbudowany jest zegar DCF77 z obsługą czasu letniego, odbiornik nie jest specjalnie czuły, więc miejsce instalacji być może będzie trzeba dobrać eksperymentalnie (we Wrocławiu przy zachodniej ścianie budynku odbiera wewnątrz budynku, a na balkonie od południowej strony czyli na zewnątrz - nie, docelowe miejsce instalacji będzie w podobnej odległości od Mainflingen, więc spodziewam się podobnych problemów).

Jest w niej użyty jako czujnik zewnętrzny anemometr wraz ze zintegrowanym termo-higrometrem 30.3222.02 (do celów integracji z HA można użyć samego anemometru, czyli czujnika zewnętrznego).
Ten ma nazwę handlową Temperature/Humidity/Wind Transmitter 30.3222

(znalazłem je dostępne “luzem” po 160-170zł więc cena nie jest konkurencyjna do wspomnianych wyżej wypustów Emos, które wskazują dodatkowo kierunek, a jak podejrzewam pochodzą z tej samej fabryki)
Zasilany dwoma ogniwami C (LR14) sugeruję użyć jakieś przyzwoitej jakości (nie sprawdzałem opcji zasilania akumulatorami Ni-MH z braku konwerterów na ten rozmiar, ale jeśli eksploatacja będzie stosunkowo kosztowna wypróbuję to rozwiązanie, testowo odpaliłem na takich akumulatorach AA i działa).
Niestety każdorazowa wymiana baterii powoduje zmianę ID czujników, więc to już nie wygląda za wesoło… w przypadku wymiany baterii sugeruję zatrzymać integrację odbierającą dane (bo dorobimy się wielu zbędnych wystąpień niedziałających czujników)
Pozostaje mi podpiąć zasilacz regulowany i sprawdzić czy stan baterii jest jakkolwiek raportowany, czy może są tylko 2 wartości (100% i 0%).

U siebie ją testowo zintegrowałem za pomocą RFXCOM RfxTrx433E (bo taki sprzęt mi został po likwidacji RF433 w moich instalacjach i jednak w końcu do czegoś się przyda :stuck_out_tongue: ).

Prawdopodobnie część anemometru pracuje z protokołem Hideki (i jest rozpoznawana jako UPM WDS500 co oczywiste bez wskazania kierunku wiatru, bo ten model nie ma lotki kierunkowej, ale zapewne wykorzystaną zbliżoną elektronikę)
a termo-higrometr z protokołem LaCrosse bądź Oregon (wciąż jestem w trakcie szukania optymalnych ustawień, w każdym razie została rozpoznana jako Oregon WTGR800), więc wychodzi na to, że to hybryda już istniejących rozwiązań.



Encję kierunku wiatru wyłączyłem (bo i tak wskazuje zawsze 0, czyli pewnie Północ), w zasadzie, to zdublowane encje RSSI i baterii można by też wyłączyć (ale to nie jest docelowa instalacja, więc nie ma co jej tak dopieszczać :stuck_out_tongue: jak widać nawet sprzęt nie jest zamontowany, stąd zerowe wskazania wiatru, ale sprawdziłem czy wskazania porywów wiatry się zgadzają w integracji rfxtrx z tymi wskazywanymi na wyświetlaczu odbiornika i jest OK).

Podejrzewam (z dużą dozą pewności, ale nie sprawdzałem), że do odczytów można wykorzystać rtl_433 (wspominany wielokrotnie w innych wątkach), jeśli życie nie będzie za krótkie może to sprawdzę (nie obiecuję, jakkolwiek informacje przepływają między różnymi projektami open-source i wśród ostatnio dodanych modeli chyba się pojawiła możliwość dekodowania dedykowana dla tej stacji).
Edit2: nie obiecywałem, ale sprawdziłem (oczywiście trzeba mieć jakiś tuner zdatny do użycia jako odbiornik SDR, wygrzebałem z szuflady stary tuner USB “Not Only TV LV5T Delux” - model z tabliczki znamionowej to LVT5TDLX, nie mogłem do niego znaleźć żadnej anteny, co mnie zawsze powstrzymywało przed eksperymentami, więc teraz trochę licząc na cud podpiąłem go bez anteny i przy odległości koło 2 m od nadajnika znajduje jego sygnał)


wszystkie ruchy to uruchomienie 3 addonów i 1 integracji (MQTT z Mosquitto broker), lista Dodatków:

  • Mosquitto broker
  • rtl_433
  • rtl_433_mqtt_autodiscovery

Te 2 ostatnie są dostępne w tym repozytorium (trzeba je sobie dodać do Sklepu)

prawdopodobnie gdybym ruszył palcem i przygotował konfigurację sprzęt pojawiłby się może nawet pod swoją nazwą i bez zbędnych sensorów, ale byłem ciekaw jak zadziała autodetekcja.
No i hmm - ujmę to tak: La Crosse TX141Wv2 wygląda jakby zjechała z tej samej taśmy produkcyjnej

a stara wersja różni się w sumie obudową (ciekawe czy istotnie ten skośnie “ścięty” daszek w nowszej wersji ma jakieś znaczenie?)


Ciąg dalszy
Niestety stan baterii jest albo mierzony zbyt rzadko (bo jest raportowany w każdym pakiecie danych), albo są dostępne tylko wartości 100% i 10% ewentualnie jedno i drugie :stuck_out_tongue_winking_eye:

dla 2,2V jest raportowane 10% baterii (więc jakiś czas na wymianę będzie)
dla 1,8V jest nadal 10% (a to dla 2 ogniw alkalicznych można przyjąć jako napięcie końcowe)
dla 1,7V 10% i pojawiły się błędne wskazania czujników.

Niestety nie mam tyle czasu, by na spokojnie sprawdzić napięcie przy którym wskazanie spada ze 100% do 10%, ale podejrzewam, że w przypadku akumulatorów Ni-MH wskazanie złego stanu będzie zdecydowanie zbyt wczesne, chociaż 2 szeregowo w pełni naładowane mają łącznie 2.88V bez obciążenia (można w sumie czekać do momentu gdy przestaną przychodzić jakiekolwiek wskazania).
Edit: jednak czekając na wyschnięcie lakieru znalazłem progowe napięcie przy którym wskazanie stanu baterii spada ze 100% do 10% - jest to gdzieś między 2,7V a 2,6V.

Budowa wewnętrzna anemometru niestety nie pachnie nowoczesnością, powiedziałbym, że wręcz jestem zdegustowany przestarzałą konstrukcją (więc wskazania jego czujników wilgotności i temperatury będą prawdopodobnie znacznie mniej dokładne niż np. z LYWSD03MMC z nowoczesnymi sensorami, spodziewam się też awarii czujnika wilgotności w ciągu góra kilku lat - pozostanie wtedy chyba wypruć elektronikę i wstawić jakieś DIY).

Chiński producent niestety nie zadbał o impregnację żadnej z płytek z elektroniką, więc rozebrałem nadajnik i w tej chwili wszystkie 3 PCB się suszą po lakierowaniu (użyłem dedykowany do takiego zastosowania lakier Plastik 70, oczywiście po zabezpieczeniu czujnika wilgotności, by go nie uszkodzić).

Wrzucę później jakieś fotki sprzed lakierowania, bo szybki test omomierzem przekonał mnie o braku fabrycznej impregnacji, na PCB były też spore pozostałości topnika (ale chyba się nie załapały na fotkach).

Przed rozbiórką - sprawdzałem sondą omomierza dostępne elementy (obudowa jest na kilka wkrętów, ale trzyma się też za pomocą kawałka elastycznej taśmy i stickera tabliczki znamionowej… więc przed stwierdzeniem braku impregnacji bylem daleki od prób jej otwarcia)


struktura IC jest niestety montowana bezpośrednio do PCB
(więc nie ma złudzeń - nie da się tego zmodyfikować by dołożyć lotkę kierunku - płyta główna nie jest uniwersalna)

ta “sprężyna” ^ jest anteną nadajnika
poniżej już po częściowej rozbiórce, nie jest to ostatnia faza (mimo to nie demontowałem “do spodu”, a jedynie na tyle by bezproblemowo ogarnąć wszystkie PCB, ale zostały one wyjęte na zewnątrz będąc uwięzione jedynie kabelkami zasilania - nie chciałem tego już odlutowywać, zdjęć z ostatniej fazy rozbiórki i lakierowania nie ma bo i tak rąk mi brakowało, choć używałem “trzeciej ręki”, a nie chciałem pobrudzić obudowy, no i generalnie chaty lakierem :smiley: więc używanie aparatu sobie już odpuściłem)

Płytka czujników i płytka kontaktronu

kawałek wielożyłowej taśmy łączy płytkę czujników z płytą główną

Widać możliwość wlutowania zworek W +3% lub W -3%, moim zdaniem służą one do kalibracji anemometru (a konkretniej do korekcji wskazań, ale jak znam życie producent tego nie robi)

ostatnie zdjęcie - płyta główna już bez wkrętów mocujących

2 polubienia

U mnie E6016 juz wisi , czekam na RTL i zabawa.

Edytuje.
… pomocy. Mam NAS Synology DS 718 + RTL “zielonego” . Antena może być taka jak do karty wifi czy nie będzie czytało EMOS E6016. Ktoś instalował na DOCKE-rze - jeśli tak to jaki bo ja juz próbuej 100 raz i nie znaleziono urządzenia.

Chyba nie uwierzysz w to co teraz zobaczysz:

Teraz parę słów komentarza - bez anteny odbiór był po prostu kiepski nawet przy odległości zaledwie dwóch metrów, a nadal nie znalazłem fabrycznej anteny od tunera (teoretycznie powinna być zdatna do użytku w paśmie telewizyjnym, więc i częstotliwości spotykane w stacjach pogodowych takie jak 433MHz czy 868MHz), ale antenę w miarę dobrze dostrojoną można zrobić samemu z kawałka drutu (internet jest pełen gotowych projektów - można nawet ukręcić sobie taką “sprężynkę” jak mam fabrycznie zamontowaną w nadajniku, ba można je kupić w sieci jako dedykowane dla konkretnych częstotliwości), w przypadku 433MHz i gołego drutu pionowy odcinek powinien mieć 166mm (jeśli jest w izolacji będzie nieco krótszy - są na to wzory), dla 868MHz czyli np. wspomniany gdzieś Bresser optymalna długość to 83mm.
Na antence ze zdjęcia oprócz idealnego odbioru własnej stacji, odbieram też sygnały z cudzych, a nawet z czujników ciśnienia w kołach (TPMS).

Ad 2. byli tu tacy (ja mam to akurat jako Dodatki)

Ad.1.Poszukam od TV- mam w domu 14" teleskopowy i tam była jako dodatek wiec oddaje tylko koszty wysyłki jak chcesz.

  • ja mam kilka anten po kartach wifi wiec chciałem użyć tego.

Ad.2. Mam HA postawionego na dell9010 natywnie (jeśli możę to być bez dockera to proszę o info).

Hehe to Tobie jest bardziej potrzebna, to na zdjęciu to tylko prowizorka - ukręcę sobie coś bardziej estetycznego i mniejszego (“sprężynka” będzie idealna, a w docelowym miejscu i tak integracja będzie na bazie RfxTrx433E, który ma dedykowaną antenę na 433MHz)

Dlatego napisałem to co wyżej - te od WiFi są strojone mniej więcej na 2,4GHz, lepsza od TV, a optymalnie to dobrana na to konkretne pasmo, które używasz (sprawdziłem, że EMOS E6016 ma w danych technicznych 433MHz).

Ad. 2 info jest gdzieś wyżej - wymagane kilka kroków (2 pierwszych nie robiłem, bo mam tej instalacji już działające MQTT, tutoriala nie będę pisał, bo poleciałem po najmniejszej linii oporu i działa)

  • instalacja Dodatku Mosquito i jego prawidłowa konfiguracja
  • instalacja integracji MQTT
  • dodanie wskazanego wyżej repo do Sklepu i instalacja obu Dodatków
  • uruchomienie pierwszego (wraz z włączeniem jego autostartu)
  • uruchomienie drugiego na czas odnalezienia interesujących nadajników (znajduje wszystko co potrafi znaleźć autodetekcja, więc sprawdź listę czy protokoły twojej stacji nie są domyślnie wyłączone w rtl_433), na dobry początek sugeruję umieścić nadajnik blisko odbiornika (jak wspominałem wcześniej przy 2 metrach komunikacja bez anteny byłą kiepska ale wystarczająca dla detekcji), jeśli autodetekcja nie znajdzie niczego przez dłuższy czas (niektóre nadajniki raportują dość rzadko) sugeruję odpalić rtl_433 na RPi i powalczyć z konfiguracją ręcznie (to jest dobrze udokumentowane, więc nie sądzę abym mógł napisać coś mądrego).

PS Tuner wyjąłem z szuflady, ale używałem go kiedyś wcześniej do zabawy w SDR i odbioru DAB+

PPS przykładowe konstrukcje anten dla 433MHz

  • sprężynki do wlutowania w PCB, ale można też wlutować bezpośrednio we wtyczkę
  • dipol półfalowy jak widać w komentarzach jest zestrojony fabrycznie na 500MHz ale widać tam patent na przestrojenie go w doł
cards:
  - type: markdown
    content: '# Stacja pogody'
    card_mod:
      style:
        ha-markdown:
          $: |
            h1 { 
             font-size: 23px;
             font-family: Helvetica;
             font-weight: normal;
             text-align: center;
             color: white;
             }
  - entities:
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_t
        name: Temperatura
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_h
        name: Wigotność
      - entity: sensor.emos_e6016r_41_rt
        name: Opad godzinny
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_wd
        name: Kierunek wiatru
    show_header_toggle: false
    type: entities
  - type: horizontal-stack
    cards:
      - type: custom:vertical-stack-in-card
        cards:
          - type: custom:mini-graph-card
            entities:
              - entity: sensor.emos_e6016_1_145_ws
                state_adaptive_color: true
            line_width: 1
            name: Prędkość wiatru
            hour24: true
            points_per_hour: 10
            hours_to_show: 12
            show:
              extrema: true
            color_thresholds:
              - color: '#ffc000'
                value: 16
              - color: '#fee231'
                value: 8
              - color: '#55b04f'
                value: 2.5
              - color: '#189af2'
                value: 0
      - type: custom:vertical-stack-in-card
        cards:
          - type: custom:compass-card
            header:
              title:
                value: Róża wiatru
            indicator_sensors:
              - sensor: sensor.emos_e6016_1_145_wd
            value_sensors:
              - sensor: sensor.emos_e6016_1_145_ws
                decimals: 1
                state_units: true
            language: en
            compass:
              north:
                show: true

Zaraz zaraz, ale ja używam Dodatku rtl_433 do odbioru i rtl_433_mqtt_autodiscovery do autodetekcji, a piszesz o wmbus
wątek o stacjach pogodowych a nie o licznikach mediów :stuck_out_tongue: (choć nie twierdzę, że się tego nie da ożenić), więc poleciałem na skróty aby działała stacja pogodowa (nie sądzę aby wmbus dało się odpalić bez konfigurowania).

wb- usunięty:)
rtl

Widać, że dodatek łączy się z brokerem. Terez pozostanie użyć np MQTT Explorer, odczytać temary w jakich odczytywana jest stacja Emos a dokłafniej jej wskazania i stworzyć w HA sensory po MQTT.

niestsety nie wysyla cos robie nie tak
image

jak sprawdzić czy cos czyta, to bedzie jako nowe urządzenie w mqtt ??