Sterowanie ładowaniem baterii tabletu

Hello,

Mam przygotowaną taką puszkę pod tablet z dashboardem HA:

W zamyśle do tego gniazdka miałem zamiar wstawić jakiś smart plug i do niego ładowarkę, żeby ją włączać między 20-80%, ale raczej się nie zmieści…

Czy macie jakieś inne pomysły jak to zagospodarować, żeby bateria nie była cały czas na ładowarce i nie spuchła po roku? Jest tam 230V, USB-A, USB-C i ewentualnie PoE.

Tablet jaki tam będzie to Amazon Fire HD 10.

Wg mnie masz dwa rozwiązania :
1 - jakoś tam upchasz SmartPluga i będziesz miał sterowanie z HA jak się patrzy,
2 - tylko dla tego gniazdka wstawiasz SmartWelsa ( są i po Zigbee i jako Tuya ) ALE one są typu C ( nikt
nie robi B czyli takie jak do domu więc mają inny czas zadziałania).

Mi się wydaje, że to słaby pomysł - z Androidem byłoby pewnie łatwiej (no chyba, że masz już dogłębnie opracowane rozwiązanie - jest w ogóle na niego oficjalna apka HA? - jak będziesz monitorował stan akumulatora? u mnie przez to upadł pomysł na wykorzystanie starego Kindle).

@krskrab Dzięki, to jest dobre, nie znałem tego! Jakby tylko jeszcze była wersja Zigbee to byłoby super :wink:

@Krzyszof_K - SmartWelsa? Co to dokładnie bo nie mogę znaleźć (może jakaś literówka?)

@szopen - tutaj muszę powiedzieć, że po użyciu Amazon Fire Toolbox (do sporych modyfikacji, np. zainstalowanie Play Store), Fully Kiosk Browser i Android Companion App, działa to naprawdę dobrze - full-screen dashboard i kontrola z HA (między innymi właśnie poziomu baterii).

1 polubienie

A dlaczego nie WallPanel (Home Assistant na tablecie)?

Czy montaż tych gniazdek USB i gniazdka 230V (wygląda na Mosaic 45x45) w puszcze to gotowe rozwiązanie czy własną twórczość?

A bo zainspirowałem się tym filmikiem, sprawdziłem Fully Kiosk Browser i mi spasował, więc nic innego nie sprawdzałem.

To jest gotowa puszka Legrand: Puszka dla multimediów 154x154 (080193) LEGRAND-SKLEP
I do tego faktycznie moduły Mosaic, co kto potrzebuje, np: MOSAIC GNIAZDO 2P+Z 16A ukośne (077145) LEGRAND-SKLEP

1 polubienie

image

Tak to nazwałem ale to jest to :
Rozłącznik

Na znanym portalu są tańsze.

Ok, dzięki. Faktycznie, to byłoby dobre, ale obawiam się, że nie mam oddzielnego obwodu do tej puszki…
Spróbuję najpierw z tym USB switchem.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

@anarion
Czytałeś to?

1 polubienie

ja do sterowania używam Lenovo Tab M10 Plus z dedykowaną podstawką ładującą i ten tablet ma w oprogramowaniu ochronę baterii. Po włączeniu cały czas utrzymuje od 40 do 60% naładowania bez wahań, cenowo podobny do Fire HD. Też aktualnie z Fully Kiosk.

Tak. Mam wyłączone upgrade’y, poblokowane co się da, zrobiony jak najbardziej “dumb”, żeby tylko działał
HA companion app i Fully Kiosk Browser. Narazie działa dobrze (chociaż na biurku a nie na ścianie :wink: )

Pytam, bo kupiłem tego tableta idąc twoim tropem (w trakcie black week był tańszy od nawet biedniejszych sprzętowo chinoli) i Fully Kiosk Browser (w androidowej wersji) po odpaleniu demo opcji płatnych powitał mnie brzydkim czarnym bannerem, że jest niekompatybilny z Fire, a wersja dedykowana jest przeznaczona na jaąś archaiczną wersję systemu (konkretów nie podam, bo jestem i będę jeszcze długo w terenie i nie mam sprzętu przy sobie).

Nie rozumiem za bardzo o co chodzi z tą dedykowaną wersją FKB i jej przeznaczeniem na jakąś archaiczną wersję (może to, że Fire OS to pod spodem Android 9?). Zainstalowałem normalnie tą wersję: https://www.fully-kiosk.com/files/2021/10/Fully-Kiosk-Browser-v1.44.1-fire.apk i działa. Kupiłem też pełną wersję (licencję FKB) - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Wiec jak pozbyłeś się czarnego bannera o niekompatybilności?
To jest przyczyna dla której nie kupiłem licencji.

Hmm, nie pamiętam takiego banera :slight_smile: Może podesłać screenshot? To było na pewno na tej dedykowanej wersji dla FireOS? Czy na standardowej-androidowej?

Na androidowej, nie mogę podesłać SS, bo w domu będę za tydzień, ale wrzucę tu załącznik jeśli nie zapomnę.

W każdym razie szczerze odradzam zakup Amazon Fire w tym celu (a już szczególnie gdy nie jest w promocyjnej cenie).

PS psim swędem mi się udało, bo Fire fabrycznie miał dokładnie o jedno oczko niższy soft, niż ten z którym nie radzi sobie Amazon Fire Toolbox!
Warto podkreślić, że koniecznie przy zakupie trzeba zadbać, by Fire nie był przypisany do konta Amazon (prawdopodobnie jeśli ktoś kupując przegapił ten krok, to może nawet nie otwierać pudełka tylko śmiało odsyłać tam skąd przyszedł i to naprawdę nawet bez otwierania opakowania, no chyba, że nie ma zamiaru zrobić z niego wyświetlacza dotykowego).

PPS Prawdopodobnie obejściem problemu może być to (ale nie miałem dość czasu na działania przed wyjazdem - robota mnie zawaliła…):

Please use this workaround on your own risk if you know what you do. We can’t provide any support. Note that these settings could be reverted by the next Fire OS update.

  1. Download and install the Android Debug Bridge (ADB) tools for Windows, Mac or Linux on your PC

  2. On the tablet navigate to Settings >> Device Options > About Fire Tablet, and keep tapping on the Serial Number until the “You are a developer” popups.

  3. Go to the Settings >> Device Options >> Developer Options, and enable the switch at the top to the ‘On’ position. Scroll down to the Debugging section, and switch USB Debugging to on. Now you can use ADB with your Fire tablet. Plug it into your PC with any USB cable.

  4. After enabling the Kiosk Mode in Fully Kiosk run following commands on the PC in your ADB folder. This will set Fully Kiosk as the new home app.

adb devices
adb shell pm set-home-activity de.ozerov.fully/.LauncherReplacement
adb shell pm disable-user --user 0 com.amazon.firelauncher
  1. When you want to disable the kiosk mode after disabling the Kiosk Mode in Fully Kiosk run following commands in order to return back to the default Fire Launcher.
adb shell pm enable --user 0 com.amazon.firelauncher
adb shell pm set-home-activity com.amazon.firelauncher/.Launcher

Hmm, no to może faktycznie mi się też udało, że kupiłem wcześniej z odpowiednio starą wersją SW…

Taka mała aktualizacja
Od wersji bodajże 1.48 pojawiła się wspólna wersja aplikacji dla Androida i FireOS i nie występują z nią opisane wyżej problemy (na dziś aktualna wersja to 1.48.2)

Jakkolwiek ostrzeżenie o potencjalnych problemach z “debrandowaniem” tabletów Amazon Fire/Fire HD pozostaje w mocy (a Amazon Fire Toolbox od wersji FireOS 7.3.2.2 ma ograniczoną funkcjonalność - np. nie jest w stanie zablokować aktualizacji systemu).

Witam, Jestem na etapie ukończenia ramki, urządzenie to Samsung 10 ", zrobię zaraz dokumentacje i wrzucę zdjęcia. Chciałby tylko dowiedzieć się jak zrobić ładowanie w zakresie 20-80 %. Korzystam z wallpanel który po mqtt podaje wartośc naładowania baterii + gniazdo wifi z suplą. Wiem że automatyzacja tylko jakoś mi to nie wychodzi !!! :frowning:

edit: tak to będzie działać