Toogle Switch z wiecej niz dwoma stanami

Panowie i Panie :slight_smile:
Dla was pewnie to podstawy ale ja dopiero rozpoczynam przygodę z HA i mam mała zagwozdkę.
Chce sobie zrobić toogle button który po naciśnięciu będzie ustawiał kolejne wartości jakieś tam encji. W tym konkretnym przypadku to powiedzmy poziom wody w odkurzaczu (3 wartości: small, medium, high). Z dwoma stanami juz sobie poradziłem (zwykły switch z platform template) ale jak to zobic w przypadku 3 i więcej opcji (które dodatkowo powinny krążyć w kolko czyli po high jest znowu small)

A może prościej za pomocą Input Select - Home Assistant a za pomocą buttona można wywołać service input_select.select_next.

gdzieś to juz w googlach wyczytałem ale:
po 1. czy inpuct select będzie wracał z ostatniej wartości do pierwszej ?
po 2. potrzebuje jakiegoś przykładu - bo przerobić sobie potrafię ale napisać od zera to niestety jeszcze przekracza moje możliwości :frowning:

wraca

  • stwórz sobie pomocnika input select
  • stwórz skrypt
alias: nazwa skryptu
sequence:
  - service: input_select.select_next
    target:
      entity_id: input_select.xxxxxxxx
mode: single
  • na dashboardzie dodajesz sobie button wywołujący skrypt

lub bez tworzenia skryptu wywołujesz usługę za pomocą buttona

1 polubienie

ok cos tam sie udało ale pozwolisz ze cie jeszcze pomęczę.
jest przycisk, zmienia wartości encji input_select, idzie od nowa jak dojedzie do ostatniej
ale jak to teraz powiązać z docelowym problemem czyli z ustawianiem konkretnej wartości w odkurzaczu :slight_smile: ? automations ??

ok chyba udało mi sie to rozkminic.

vacuum_set_water_grade:
  alias: Vaccum Set Water Grade
  sequence:
    - service: input_select.select_next
      entity_id: input_select.vacuum_water_grade_select
    - service: vacuum.send_command
      target:
        entity_id: vacuum.viomi_v19_e351_robot_cleaner
      data:
        command: set_properties
        params:
          - siid: 4
            piid: 18
            value: '{{ states(''input_select.vacuum_water_grade_select'') }}'

pytanie teraz czy da sie ustawić kolor ikony w zależności od tego stanu (czyli kazdy stan inny kolor a nie tylko on off jak przy zwykłym switchu ?)

Edit:
proszę trzy znaki tyldy przed kodem i za kodem, będzie bardziej czytelne

Zamiast zadawać kolejne pytania zacznij od szukania na forum - lupka po prawej stronie, fraza do wyszukania: “kolor ikony” :slight_smile:, temat był poruszany kilka razy.

to juz tez poniekąd rozwiązałem.
mod GitHub - Mariusthvdb/custom-ui: Adapted Custom-ui for HA 110+ / HA 2021.6
z tym ze jak zwykle działa nie do końca jakbym chciał. tzn działa dla sensora:

sensor.vacuum_water_grade:
      templates:
        icon_color: >
          if (state == 'Level 1') return '#5CD2E0';
          if (state == 'Level 2') return '#2187CC';
          if (state == 'Level 3') return '#00478a';
          return 'white';

a nie działa dla skryptu

script.vacuum_set_water_grade:
      templates:
        icon_color: >
          if ('{{states.sensor.vacuum_water_grade.state}}' == 'Level 1') return '#5CD2E0';
          if ('{{states.sensor.vacuum_water_grade.state}}' == 'Level 2') return '#2187CC';
          if ('{{states.sensor.vacuum_water_grade.state}}' == 'Level 3') return '#00478a';
          return 'white';  

PS. uwierz mi ze przed zadaniem pytania czytam poł Internetu :slight_smile: tylko tak jak napisałem na początku trochę to dla mnie jeszcze czarna magia i porady nie do końca odnoszące sie do mojego przypadku nie wnosza za wiele bo out of the box nie działaja a przerabiać je nie zawsze mi wychodzi

Edit:
Jak wyżej 3x` przed i za kodem