Trefne wersje Supervisora (2022.11.0 i 2022.11.dev1401) w kanale beta - rozwiązanie problemu

1 polubienie

Ale się wkopałem :hushed:

Niektóre dodatki przestała działać - brak możliwości ponownej ich instalacji.

Brak dostępu do terminala (dodatek)

Nie można przywrócić kopi zapasowej - “Restoring a backup is not possible right now because the system is in startup state…” - HA jest uruchomiony ( automatyzacji, skrypty, sceny działają ).

HA mam na VM dostęp miałem przez zdalny pulpit (Team… ) który dziś postanowił nie działać (ponowna instalacja wywala błędy) .Pechowy dzień.

Wracając do tematu:
Planuje jutro w terminalu (na VM) wpisać

curl -o - https://version.home-assistant.io/update-supervisor.txt | sh

Czy mam to wpisać bezpośrednio czy poprzedzić to jakąś komendą ha , sudo, root, logowaniem ?

Jestem zielonym laikiem, więc proszę o pomóc abym nie zepsuł HA bardziej.

Masz to wpisać z CLI (jakkolwiek tego nie nazwiesz dla instalacji VM jest to konsola tej VM w której pracuje HAOS, a dla instalacji generic jest to po prostu konsola sprzętowa) - tam root jest dostępny po “pustym” logowaniu

Na pocieszenie - nie da się zepsuć bardziej :stuck_out_tongue:

Ostatecznie można wszystko odzyskać z ostatniego dobrego backupu.

Nie pękaj, to tylko Supervisor nie działa jak należy, Dodatki są OK, po naprawie Supervisora wszystko zacznie działać normalnie.

Ale może powinienem dodać kluczową poradę:
Używanie kanału beta na zdalnej instalacji produkcyjnej jest nierozsądne, by nie mówić wprost, że głupie…

Szukając przyczyny problemu zepsułem dwie instalacje eksperymentalne (na różnych platformach sprzętowych) i obie działają bez problemu po uruchomieniu powyższego skryptu naprawczego.

W instalacjach produkcyjnych kanał beta odpalam tylko czasami i to wręcz na chwilę (gdy zależy mi na konkretnej aktualizacji, którą wcześniej przetestowałem na instalacjach eksperymentalnych), w instalacji zdalnej może to zrobiłem raz?

Osobom, które nie wiedzą jak się zabrać za ratowanie instalacji nie dość, że odradzam kanał beta (bo on jest dla testerów nowych funkcji, a nie do użytku “codziennego”), to zalecam nieco bardziej asekuranckie podejście jakie promuje np. @macek, czyli aktualizację głównych komponentów instalacji pod koniec miesiąca (zgodnie z cyklem wydawniczym HA wtedy pojawiają się wersje zawierające wszystkie fukcje wprowadzone w “dużej” comiesięcznej wersji oraz wszelkie bieżące hotfixy (wraz z rollback’ami jeśli okazały się konieczne).

1 polubienie