Zanik prądu, rozsypane HA, rozłączające się esp i tasmota

Siema,
Od 5 dni walczę z ha i urządzeniami, które restartują sobie komunikacje. Wszystko przez zabawę elektrowni gdzie szybko włączali i wyłączali prąd. Esp ogarnąłem konfiguracja WiFi.

Problem jaki mi został to urządzenia z tasmotą gdzie jedna żarówka chyba umarła na dobre brak jakiejkolwiek komunikacji z nią, a reszta zanika i się pojawia. W samym Ha brakuje do nich przełącznika ON/OFF.

Wygląda to tak jak na filmiku z yt Tasmota i opóźnienia i zanik komunikacji. - YouTube
Samo działanie ich jest losowe kilka sekund działają natychmiast gdzie zaraz mają spore opóźnienia.
Z ESP był ten sam problem. Podmieniałem router, robiłem restart konfiguracji urzadzeń, format HA nic nie pomaga.


image

Ale same urządzenia są połączone z siecią? Mozesz nimi bezproblemowo sterowac przez przegladarkę?
Ja mam tak czasami po zaniku zasilania, że nie chcą ponownie połączyć się z routerem…

Mogę nimi sterować przez przeglądarkę. W linku z YouTube to są właśnie moje uprzedzenia i ich dziwne zachowanie.

Mi ostatnio też migali zasilaniem i Sonoff Basic z tasmota stracił ustawienia mqqt. Próbowałem ustawić, ale coś nie chciał współpracować, więc factory reset I ponowna konfiguracja i działa. Na wszelki wypadek zrobiłem kopie ustawień wszystkich urządzeń z tasmota, będzie szybciej przywrócić ustawienia.

Posiadasz jakieś dodatkowe routery w swojej sieci gdzie działa WIFI i DHCP?.
Jak miałeś wcześniej skonfigurowaną adresację adresów IP DHCP czy ręcznie wpisywane adresy IP ?
Widzę ze posiadasz starsze wersje tasmota, warto wgrać nowsze oprogramowanie jeżeli to jest możliwe, wersja 9.5
@Qruxat @Michał
Posiadam w każdym urządzeniu Wer. 9.5.0 Wersja 10 już chyba nie mieści się na stare chipy FlashChipRealSize: 1024K

Faktycznie dopiero teraz to zauważyłem i jeden pomysł wpadł mi do głowy.
Jaką masz wersję HA? Mi od aktualizacji do 2022.2 przestała działać jedna żarówka na tasmocie. Miałem w niej starą wersję oprogramowania i używałem mqtt a nie integracji Tasmota. Od 2022.2 w mqtt zamiast value_tenplate trzeba używać state_value_template. Może to jest przyczyna?
Spróbuj tak jak pisze @artpc zaktualizować soft i korzystaj z integracji tasmota a nie mqtt

Siemka,
Sorry że tak późno odpisuje lecz mam dużo pracy.

Zrobiłem update żarówek do 9.1.0 wydaje się już wszystko ok z komunikacją lecz mam inny problem.
Wyłączając grupę żarówek w ha wyłącza też się gniazdko. Zmieniłem temat przycisków w gniazdku lecz nic to nie dało. Zaczyna mnie irytować już ta tasmota. Aktualnie przeszedłem z integracji mqtt na tasmote.


SS z ustawieniami gniazdka.

Tu masz rozwiązanie

inaczej muwiąc w konsoli w tasmocie wpisz

SetOption65 1

i już urządzenia ci się nie przywrócą do ustawień fabrycznych przy zanikach prądu