Zawieszanie sie HA

Witam nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam post jak coś proszę o przeniesienie ok. Mam problem z HA a mianowicie często mi się zawiesza i ulega awarii przeglądarka chrome . komp ma takie parrametry
Intel Atom® Processor E3800 4" SBC
2GB DDR3L ECC memory down. Nie wiem czemu ale mam bardzo duży swap use i coś mi due pamięci zabiera tylko nie wiem co bo tylko mam HA postawionego . macie może jakieś pomysły?12

a co to za instalacja? Docker na Debianie?

dokładnie. Chyba będę Musiał zwiększyć partycję wymiany swaps tylko pytanie czy sie HA nie posypie i jak zatrzymać wymianę na czas zwiększania partycji ?

zastosować komendę swapoff
Spójrz również na to opcja swappiness

czyli jak zwiększę swaps to tym samym bardziej obciążę pamięć ram ? i czy jak będzie swaps mniejszy to czy się nie będzie zawieszał ciekawe…

@andrzej04 swap to trochę historyczne rozwiązanie na brak pamięci RAM, która była drogim elementem komputerów. Zasada jest prosta: lepiej zwiększyć RAM niż swap, 1GB RAMu zawsze jest szybszy niż 1GB w swapie (na dysku). Swap jest potrzebny i nie należy go całkowicie wyłączać, trochę długie i szczegółowe Dlaczego pamięć SWAP jest nadal istotna? | Trimstray’s Blog
W firmie mamy wypasione VM ale w każdym systemie linux mamy swap.

masz rację tylko problem w tym ze nie mam możliwości dołożenia pamięci i muszę jakoś kombinować

Możesz zwiększyć rozmiar swapa albo cyklicznie go czyścić:
Czyszczenie przestrzeni Swap w systemie Linux

Aby wyczyścić obszar Swap należy wydać następujące polecenie:

swapoff -a && swapon -a

Jeżeli występują zawieszenia HA to raczej z powodów zainstalowanych dodatków, aktualnie mam: uptime 2 tygodnie, 100% swap, 73% RAM i system na RPi3 nadal pracuje stabilnie.

czyszczenie chyba na nie wiele pomoże ponieważ jak mi się zawiesi i go zresetuję to szybko się zapełnia. A takie pytanie z innej beczki . Jest możliwość sprawdzenia czy czasem ktoś mi się nie wbił na HA ?

Trzeba sprawdzić wszystkie logi.

szukać adresów zew rożnych od tokenów czy coś jeszcze

no i tak utworzyłem plik stronicowania swap zmniejszył sie do 38 ale za to trochę pamięć podskoczyła na 77. Miałem swaps ustawiony optymalnie na 60% a ja ustawiłem na 10%%. Zastanawiam sie czy nie lepiej ustawić swaps na 90 to wtedy odciążę ram co myślicie ??

RAM jest po to by go wykorzystywać, a nie po to by leżał odłogiem pusty - sam przecież narzekałeś, że sprzęt się “zawiesza”.

Tak z innej beczki to na takim sprzęcie pozbawionym możliwości rozbudowy spróbowałbym instalacji HassOS dla platformy NUC (system jest dość dobrze zoptymalizowany i nie wymaga “grzebania pod maską”, więc z automatu się unika tego typu problemów), pozostaje tylko kwestia sprawdzenia czy zadziała na tej konkretnie konfiguracji sprzętowej (ludzie używają tego ne tylko na NUCach).

jak dalej będzie problem to spróbuję tej instalacji

To może dodam, że mam na myśli pierwszą (najprostszą metodę instalacji - bezpośrednio z obrazu na dysk, natomiast nie mówię o instalacji w dockerze czy w VM).

której instalacja jest opisana nieco myląco tak:

Put the SD card in your card reader.
Open balenaEtcher, select the Home Assistant image and flash it to the SD card.
Unmount the SD card and remove it from your card reader.

natomiast należy zamiast karty SD użyć po prostu docelowego ssd (lub od biedy hdd) - UWAGA: cały nośnik w tym procesie zostaje nadpisany!.
Przy pierwszym uruchomienia partycja danych jest powiększana do rozmiaru całego dysku, więc to trochę trwa.

Jeśli twój sprzęt ma slot karty SD/TF to możesz zrobić sobie testową instalację na karcie i z niej bootować HassOS (to w większym stopniu się przekonasz czy na tym sprzęcie ma to sens, choć oczywiście HA uruchamiany z karty zamiast ssd będzie znacznie wolniejszy).

Może któryś z dodatków powoduje memory leak nie był byś pierwszy z podobnym problemem.
Przykład dla Brother integration:

Ten problem występował też np. kiedyś w popularnym Glances (zapewne jest od dawna poprawiony)