Zdalny dostęp do Home Assistanta

Ja używam tego (i tak go używałem wcześniej z routerami pod openwrt):

Plusy:

  • całkowicie darmowy dla podłączonych do 50 urządzeń (niezależnie od ilości stworzonych sieci, kiedyś było chyba 100 urządzeń, ale obecne 50 jest i tak ilością, która do takich zastosowań w zupełności wystarczy)
  • nie wymaga publicznego IP (działa za operatorskim NATem i firewallem)
  • klienty istnieją praktycznie na każdą popularną platformę, w tym jako dodatek do HA

Minusy:

  • jest to stale rozwijany projekt (powiedziałbym WIP i w związku z tym trafiają się “trefne” aktualizacje)
  • wymaga klienta po obu stronach połączenia (ale akurat pod HA jest dostępny jako standardowy dodatek), więc np. na urządzeniu mobilnym potrzeba aplikacji (a tzw. stały VPN nie działa na androidzie starszym od 8.0 więc na starym sprzęcie trzeba klikać w dedykowanej apce przed ustanowieniem połączenia)
  • podobno nie radzi sobie w szczególnych przypadkach konfiguracji operatorskich z podwójnym NATem (ja się z tym nie spotkałem, ale są sieci w szczególności korporacyjne, gdzie blokuje się specyficzny ruch, bądź porty są pozamykane)
  • użytkownik nie wspiera twórców projektu HA.

Warto pamiętać, że nie stanie się cud i instalacja HA nie uzyska w ten sposób publicznego IP (co bywa potrzebne w niektórych konfiguracjach), z drugiej strony wszystkie lokalizacje mam na łączach GSM/LTE i jakoś to nie stanowi dla mnie problemu.

3 polubienia